Voda na pozemku

Od: Datum: 01.06.13 10:38 odpovědí: 8 změna: 03.06.13 07:30

Při takovýchto deštích které v poslední době jsou mám problém se stékajicí vodou z pozemků nad námi. Jedná se o mírný spád ale protože je tu jíl, voda se nevsakuje a teče po povrchu. Od souseda to teče proudem a kus od plotu mám vrtanou studnu a voda proteče i tam, takže znečišťuje vodu v ní. Ostatní voda končí na mém pozemku, místy mam pomalu rybník a co hůř dostává se mi k základům. Chci vodu nějak zadržet u plotu aby mi nešla na pozemek, nejspíš nějakou strouhou a za ní udělat ještě val aby se tam voda zachytávala a podél plotu ji stáhnout až dolu, kde je u silnice dešťová kanalizace - ovšem je poměrně vysoko, takže nemůžu jít s potrubím moc hluboko, asi tak v úrovni terénu.

Co mi doporučíte za postup a jak zaizolovat studnu aby se mezi skružemi nedostávala voda dovnitř?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 01.06.13 11:02

Jíl je nejhorší zemina. Paradoxně ho však lze použít k zatěsnění povrchu studny.Obkopejte ji do hlouky půl metru, v šířce mezikruží také půl metru. Pak díru zasypávejte jílem, polévejte vodou a v holínkách bláto ušlapávejte. Vytvořte vyvýšený pahorek, pak dejte trochu ornice a nechte to porůst trávou. Ostatní proveďte, jak plánujete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xixao
Datum: 01.06.13 20:35

Nahoře podél plotu udělam strouhu a mám do ní dát drenážní trubku a zasypat štěrkem? Můžu jít do hloubky asi jen 30cm abych udělal spád do kanalizace. Shora dolu mam dát taky drenážní nebo vodu vést už jen plnou kanalizační trubkou? Nebo jen samotnou strouhu?

když jíl nepropouští vodu, jak je to u základů? Je potřeba obkopat barák? Problém by byl kam tu vodu odvést, dešťová kanalizace je oproti tomu výš a vsakovačku nemá smysl dělat. Vlhko do zdí nejde, ale bojim se aby voda třeba v zimě nenarušovafla néjak základy

Datum: 01.06.13 11:09
avatar

věčné téma, věčné důvody pro neshody se sousedy...

§ 127 Občanský zákoník

(1)Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrůmobtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.

Bohužel, voda do kopce neteče...Měl by to řešit soused, ale jemu ta voda zřejmě nevadí... zkuste po dobrém se sousedem odvod vody dořešit společně. Navrhněte mu, že mu pomůžete vykopat strouhu, která vodu odvede jak z jeho, tak vlastně i z Vašeho pozemku. Protože když se s ním nedohodnete, postavíte plot s podezdívkou, voda bude zůstávat u něj. Otázkou zůstáva, jak Vám bude dělat problémy voda z pozemku mezi strouhou či plotem, a Vašim domem.

Studna měla být obsypána z vnější strany nepropustným materiálem, třeba tím jílem...

Jiná možnost není. I ten plot s betonovou zídkou Vám zřejmě vztahy naruší...

doplněno 01.06.13 12:09:

nemohu momentálně hledat soudní spory o dešťové vodě tekoucí z jednoho pozemku na druhý... vím, že jich bylo dost, v Čechách i na Slovensku, měl jsem podobný problém i já, také jsem musel vodu z mé střechy tahat potrubím přes dvacet metrů dlouhým tahat na druhou stranu do rigolu u cesty.. dokonce byly pokusy přesvědčit, že ani voda z vůbec nezastavěné parcely nesmí stékat samospádem k sousedovi, když si postaví hlavu...

postavené na hlavu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.13 11:25

Hejkale citujete sice hezky, ale obávám se, že dešťová voda se nedá považovat za tekutý odpad a navíc zde neprokážete nikomu úmysl. To že prší a voda přirozeně někam odtéká není přece vina souseda.

Tu strouhu by to určitě chtělo, myslím si, že to chce však spíše odborný zásah, vše si vyfoťte, aby potom stavebník nebo někdo, kdo Vám s tím skutečně poradí měl z čeho vycházet (kudy teče voda, kde se usazuje apod.). Možná by mohl pomoci nějaký projektant nebo rovnou stavební firma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 01.06.13 11:41

Proboha, nedělejte z toho vědu. Na co projektant a pod., když stačí prkno a vodováha kvůli spádům a pak už jen chuť do práce. Cožpak se to na vesnici někdy dělalo jinak?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.06.13 13:44
avatar
Kdyby měl váš problém nějaké univerzálně platné a finančně nenáročné řešení byl bych šťastný člověk. Znám to z druhé strany. . . jsem ten o fous výš a soused si mi chodí stěžovat že mu tam od nás teče voda. Nad námi jsou kilometry družstevních lánů. Kam si mám jít stěžovat já? Kdybych vykopal na zahradě jímku tak v ní poběží čerpadlo 24 hodin denně tak pět měsíců v roce. Zázraky neumím abych zařídil že voda poteče nahoru a prachy na elektriku na pohon čerpadla si doma netisknu.
A teď babo raď!
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.06.13 13:13

Ahoj chlapi. Váš společný problém s děšťovou vodou stékající z kopců od Třetího, budete muset (když to terénní podmínky dovolí)prohnat něčím: žlábkem, trubkama nebo jenom járkem(strouhou) kolem svých pozemků na místa gravitačně nižší. Jak to nakonec dopadne je už jen na vás. Jestli se nějak na něčem bude podílet i ten Třetí je ale otázka. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 07:30
avatar

To je jednoduché, pokud jste krajní pozemek sousedící s polnostmi, tak družstvo to musí pořešit. Nejlépe zajděte za sousedem, domluvte se a zajděte na obec. Družstvo pak před vašemi pozemky vykope strouhu, které vodu odvede. Takhle jsou u nás zabezpečené všechny pozemky pod polnostmi.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.