Pár dotazů na zkušeného truhláře (nábytkáře)

Od: Datum: 05.08.13 11:07 odpovědí: 18 změna: 07.08.13 12:13

Rozhodl jsem se spáchat vestavnou skříň, celkem s tím nemám problém, ale protože mi chybí zkušenosti měl bych pár dotazů a budu rád, pokud by se našel zkušený profík a poradil. Stavět budu z 18 lamina  1. Spojování lamina. Ve velkovýrobě se pro spojování lamina, používají dřevěné spojovací kolíky, nasucho a ke stažení pak nejčastěji Rastex15. Doporučujete tento způsob nebo je lepší volbou desky slepit, tedy použít dřevěné kolíky s lepidlem?


  2. Řezání lamina. Velké řezy udělám na formátovací pile, ale pár drobností budu muset přiříznout až na místě. Jakou pilu a s jakým kotoučem byste pro tento účel doporučili?


  3. Vrtání závěsů. Po té co jsem zjistil, za jaké šílené sumy se prodávají šablony na vrtání děr pro závěsy a kolíkovací šablony jsem se rozhodl šablony udělal sám z 5mm silného Al L profilu. Nechce si mi však frezovat 35mm díru pro misky nábytkových závěsů. Proto otázka. Jak velký problém je vrtát do lamina 35mm sukovníkem vrtačkou v ruce bez šablony? Šablonou bych dělal jen značení, kde vrtatt.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: aaaaaa*
Datum: 05.08.13 11:16

pro laika je kolík asi jednodušší, navrtat rastex, no nevím

stačí ostrý maflik, případně podlepit aby to neštípalo a jet pomalu

u sukovníku pozor, má obvykle dost dlouhou špičku, ale prodávají i hobby vrtáky na panty, kolem 100 Kč. Šablonu ani nepotřebuješ, na pár dvířek to naměříš nebo si nastav doraz pokud máš stojánek na vrtačku

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarek1*
Datum: 05.08.13 11:38

Dík za reakci, vyvrtat diry pro Rastex v tom nevidím probém. Udělal jsem si šablonu která má díry i pro Rastex. Vyvrtání by teď mělo být jed otázkou vyvrtat 15 pro rastex, z boku pak 8 pro vedeni koliku, přesazeni šablony a vyvrtání díry pro vrut koliku.

Má otázka nesměřuje k usnadnění práce při výrobě , ale k tomu co je kvalitnější spoj a více a déle vydrží.

Datum: 05.08.13 12:15
avatar
Tak není nad truhlářskou klasiku a sice lepeny kolíčky, neboli týble.
Když bylo třeba vrtat díru pro NK panty a nebyla stojanovka, tak stačilo prkno s dírou a vrtat přes něj. Jen bacha na hloubku většinou stačilo aby byl vrch vrtaku zároveň s materiálem. A radši vrtej více od kraje než míň. Klidně 5 - 6 mm.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaaaaa*
Datum: 05.08.13 12:18

to je myslím srovnatelné, u velké skříně bude kolík rozhýbaný než to usadíš, rastex dotáhneš na místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.13 13:00
avatar

1-kolík +lepidlo, rastex(pokud nebude nutné skříň v budoucnu demontovat.)

2-ostrý mafl a podlepit aby se to neštípalo,na oblouky či výkroje přímočarku.

3- stojanová vrtačka,nebo šablona z desky.Koupil bych ale origo vrták na panty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.13 14:05
avatar

No jo, jenže bez typlovacího přípravku to jde dost těžko...To bych raději podlepil a normálně sešruboval vrutama, a na hlavičku bych nacvaknul krytku daného odstínu lamina.

Jednoduché (tvarově) se dělají vždy na místě maflem, obloukové je li možnost přímočarkou.

Ořezaná hrana se zaborusí ruční pásovou bruskou.

Někdy se dořezy nedělají ... prostě se to odhobluje elektrickým hoblíkem, a je to rovnější než od kocoura(mafla). Samozřejmě se nedá všude všechno ohoblovat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mecek115
Datum: 05.08.13 14:16

Prosim pěkně co je to typlovací přípravek a co že to bez něj jde dost těžko?

 
Od: janotka
Datum: 05.08.13 16:22

Když je zde téma nabytkových závěsů, podložky pro ně se dělají jak s eurošrouby tak s vruty. Které byste doporušil do lamina?

 
Od: laik
Datum: 05.08.13 22:46

Jestli "laminem" myslim drevotrisku (tedy v podstate piliny spojene lepidlem), tak ten eurosroub by snad mel byt lepsi, jestli tomu rozumim spravne. Ma vetsi prumer, mensi stoupani a sirsi zavit, takze se lepe zarizne do tech pilin a hure se vytrhava.

Rad si ale poslechnu nazor odbornika :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 05.08.13 22:48
Ne "mansi stoupani", ale naopak "vetsi stoupani" (na delku srouby ma mene zavitu). *zed*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 05.08.13 22:51
Jinak samozrejme dalsimi vyhodami je, ze nema spicku a ma stejny prumer od zacatku az do konce, takze drzi v tech "pilinach" v cele sve (uz tak kratke) delce, kde zalezi na kazdem milimetru.
Tedy snad odpovidam na to, na co se ptas.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 05.08.13 23:36
Koukam na nemeckou Wikipedii a pisou tam v podstate to same.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 06.08.13 01:11
Zminujou tam take, ze to lepe drzi v drevovlaknitych deskach (typu MDF apod.), ze kterych se dnes casto dela nabytek.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.13 18:35
avatar

Proč by měl být u velký skříně kolík rozhýbaný? Srazím skřín, přitluču záda a jarmara se ani nehne, můžu si s ní dělat co chci.

Navíc nevím, co by se mělo dořezávat nějak na místě maflem, či čímkoliv jiným. Změřím, rozpočítám, nařežu a musí to klapnout. Co bych kde dořezával?

Co se týká šroubů u pantů, euro šrouby se musí předvrtávat, ty se hodí do velkoseriový výroby, pro kutila stačí pant na klasický šrouby, zašroubuju napřímo bez předvrtání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jarek1*
Datum: 06.08.13 09:58

Děkujivšem za rady. Zeptám se ještě na jednu věc, lepení kolíku a lamina (MFD) jaké použít lepidlo? Váham mezi těmito, http://www.ponal.cz/ponal-construct-pur-leim/http://www.ponal.cz/ponal-construct-pu-lepidlo/http://www.ponal.cz/ponal-standard/ . Jaké použít?

Datum: 06.08.13 21:26
avatar
V podstatě jakékoliv bílé, tedy disperzní lepidlo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarek1*
Datum: 07.08.13 12:03

Není PUR lepší, teoreticky be mělo držet více a http://www.ponal.cz/ponal-construct-pur-leim/ by měl být transparentní, ale nejsem si jsit zda to nejsou vyhozené peníze a flasky s těmito tryskami take moc nemisím.

Datum: 07.08.13 12:13
avatar
PUR bude lepší, ale na slepení týblovaný skříně je zcela zbytečný. I když to slepíš tím nejobyčejnějším bílým lepidlem, tak pokus o rozebrani skříně skončí špatně a strany rozštípeš.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.