Vápenocemetová omítka - konzistence

Od: Datum: 27.05.13 13:13 odpovědí: 2 změna: 28.05.13 00:43

Ahoj, na chalupě zkouším opravit různé díry a spadlé kusy omítky, ale moc se nedaří...
1) První problém je, že jsem našel nějakou vápenocementovou maltu MV1 (myslím, že byla jednovrstvá), ale po zaschnutí je taková hnědá a docela se sype (pokud po ní přejedu rukou, i sama od sebe). Nevím, jestli to je normální. Jiné už dříve opravené díry, které jsem nedělal já, jsou šedé a pěkně drží.
2) Další problém mám se správnou konzistencí, aby při nahazování lžící držela na zdi. Na jednom videu jsem viděl, že dotyčný nahazoval takové husté bochánky a pěkně držely na zdi. Tak nevím, jestli spíš řidší nebo hustší...
Díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 27.05.13 21:21

Starou maltu vyhoďte. Vše nachystejte, a pozvěte si na hodinu zedníka, aby Vám ukázal nahazování, nemá cenu znovu objevovat Ameriku-čas je drahý, ne peníze. Malta může být řidší, a nahazuje se postupně ve vrstvách-malta lépe chytá a drží. Nejde-li Vám nahazování, pak je možné maltu natahovat. Namíchá se hustší, dá se na plastové hladítko-hoblík, dole se přiloží na zeď a natahuje se směrem vzhůru. Je to namáhavější, ale zvládne to i začátečník. Pak se seřízne latí do roviny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.13 00:43
avatar

S kupovanými pytlovanými omítkami moc zkušeností nemám (míchám si převážně sám), ale už jen ta barva je nějaká divná - většinou jsem viděl, že byly šedé nebo bílé. V každém případě by se po nahození na zeď a vyschnutí neměla lehce drobit. Takže to, co jste našel, bych použil max místo písku do další omítky a koupil jinou omítkovou směs (pokud si maltu nechcete míchat sám).
Co se týká konzistence - nahazovat se nechá jak s řídkou, tak s hustou maltou. Celý fór nahazování a toho, že to na zdi drží, spočívá v "grifu" (pohybu) ruky se lžicí. Pohyb musí směřovat mírně zdola nahoru a musí mít přiměřenou rychlost (lidově "švunk"). Laikovi se lépe začíná s řídkou maltou. Pokud se malta namíchá moc hustá, tomu, kdo to neumí, se blbě se odhaduje množství, které se má nahodit a pak to zase musí při srovnání hladítkem strhnout.
Pro to, aby malta na zdi také pořadně držela, je potřeba zeď (cihly) pořádně očistit od prachu (vyškrábat spáry) a ideální je i mírně navlhčit vodou, protože jinak zeď "vytáhne vodu" z malty a pak to pořádně nedrží.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.