Předpříprava pro dvousazbový elektroměr

Od: Datum: 26.05.13 14:59 odpovědí: 5 změna: 26.05.13 18:36

Dobrý den,

máme domek v oblasti ČEZu a má pouze jednosazbový elekroměr.

Já jsem se už před časem informoval na možnost předělání na dvousazbový elektoměr a bylo mi řečeno, že odborná firma kterou pošle ČEZ zajistí předělání.

Já jsem operátorce říkal, že máme bojler a ona říkala, že oni jej budou muset přepojit tak aby byl pouze na tu levnou sazbu.

Znamená to že pouze ten bojler by jel na tu levnější sazbu? Že jako by ostatní spotřebiče jeli stále na tu dražší? Já bych to chtěl aby přes noc šel celý domek na tu levnější sazbu.

Potom bych se chtěl zeptat - máme elekrotměr před domem ve zděném "domečku". Z něj vede kabel zakopaný v zemi asi 10 metrů do domu kde je zapojen do jističů. Na infolince ČEZu mi říkali že se tam bude muset natáhnout nějaký další kabel pro ovládání tušímže stykače. Můžu aspoň tohle vykopat a natáhnout sám? Jaký kabel mám použít?

Děkuji za rady Pavel

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.13 15:24

Nene, v době nízké sazby Vám na NT pojedou všechny spotřebiče. Ta úprava má jenom zabránit, aby bojler neodebíral proud v době VT.

Ohledně kabelu si počkejte na další rady (v tom se nevznám).

Ohodnoceno: 0x

Od: celp®
Datum: 26.05.13 15:28

Dobrý den.Samozřejmě,že na levnou sazbu půjde celý dům.Bojler pojede pouze při nízkém tarifu.

Od elektroměru si položte dvoužilový kabel o průřezu 1,5 mm2-hnědá barva.

doplněno 26.05.13 15:33:

Omlouvám se-ovládací vodič modré barvy.

Od: pavel1*
Datum: 26.05.13 17:28

Oba vodiče modré? nebo modrý a hnědý?

Od: hop®
Datum: 26.05.13 17:53

Běžně používám CYKY 3x1,5J, nekupuji kvůli tomu jiný kabel než mám ve skladu. Využívá se modrý drát, jde o pracovní nulák, kterým se spíná ovládací relé v bytovém rozvaděči přijímačem HDO u (nebo v) elektroměru.

doplněno 26.05.13 17:57:

Až budete mít kabel připravený u elektroměrového rozvaděče, musí přijít revizák (oprávněný od rozvodné společnosti PRE, ČEZ nebo EON - který může pod plomby), který tento kablík přivede až k zaplmbované svorkovnici elměru. Potom už jen podáte žádost o NT a po zaplacení poplatku rozvoďáci přijedou vyměnit elektroměr za dvoutarif. Předpokládám, že elektroměr je veřejně přístupný, jinak Vám ten NT dnes nikdo neschválí...

doplněno 26.05.13 19:14:

Minstrel, jen upřesním, revizní technik, který vydá revizi o správném zapojení uvnitř domu samozřejmě nemusí být od ČEZu.

Ovšem revizní technik, který odplombuje elektroměr, aby ten kablík připravil až ke svorkovnici elektroměru už od ČEZu být musí (alespoň u PRE to tak je).

Až potom přijde montážník s novým elektroměrem, mezitím probíhá řešení papírů a financí...

doplněno 26.05.13 19:17:

... běžný revizák měřených částí si může udělat jednorázové oprávnění pro zásah do neměřené části (pod plomby), ale z mého pohledu je dobré mít více revizáků s různými cenami a různými oprávněními... :)

Datum: 26.05.13 18:36

Hop má dobrou odpověď, jako ostatně vždy.

Jen doplním pro úplnost -

Nový kablík, mezi elm rozvaděčem na kraji pozemku a RD se skutečně tahá 3x1,5, z čehož se použije jen modrý vodič a zbylé zůstanou jako rezerva.

ČEZ si po kabelech posílá vysokofrekvenční signály, do elm kiosku Vám dodají takovou krabičku, tzv. přijímač HDO (hromadný dálkový signál) který tyto signály přijímá. Přijímač HDO jednak přepíná na dvousazbovém elektroměru v definovaných časech sazbu (NT, VT) a jednak Vám v době nízkého tarifu (NT) spouští stykač v hlavním domovním rozvaděči, které spíná například už zmíněný bojler.

A proto se musí mezi elektroměrem a RD natáhnout ten nový kablík.

Toto řešení samozřejmě také předpokládá, že máte zásuvku pro bojler nataženou v domku samostatným kabelem a jištěný samostatným jističem.

Dvousazbový tarif Vám totiž ČEZ nepřizná, pokud Vám revizní technik nepotvrdí, že v době VT je akumulační spotřebič (bojler) vypnutý.

Co mám zkušenosti s ČEZem, tak kablík si klidně můžete natáhnout sami, do elektroměru a v RD si ho nechte zapojit od elektrikáře a vše musí stvrdit revizní technik vydáním revizní zprávy, na základě které Vám znovu zaplombují elektroměr. Revizní technik nemusí být smluvním ČEZu, může to být jakkýkoliv.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.