Výběr kotle+TUV na plyn

Od: Datum: 26.05.13 11:09 odpovědí: 5 změna: 26.05.13 16:34

Mám RD,kde je kotel Destila 18kW a samostatný bojler Quadric na TUV. Vše na plyn.Stáří 20 let.Radiátory a rozvody jsou již inovované.Dům je rekreační.Nejvíce využíván o víkendech. V zimě málo využíván(Vánoce,Velikonoce). V létě 5 lidí.Samostatná výroba TUV vzhledem k trvalému zapnutí je hrozně neúsporné, velká spotřeba plynu. Chtěl bych poradit jak s kotlem spíš 24kW a hlavně jak s TUV?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.13 11:16
avatar

V tom případě použijte 24kW kotel buď s ohřevem vody průtokově, nebo v malém integrovaném zásobníku. Záleží na tom, jak daleko je kotel od místa spotřeby teplé vody, resp.zda je nutná cirkulace TV nebo nikoliv.

Značku kotle volte dle blízkého servisu, aby Vám pak na údržbu kotle nemusel jezdit servisák 100km daleko.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.05.13 13:25
avatar

Už jsem to sem napsal víckrát a napíšu zas.

Jestli pro váš dům stačí kotel s výkonem 18 kW, pak nemá smysl kupovat kotel 24 kW. Nic tím nezískáte. Předimenzovaný kotel je něco jako předimenzovaný motor. Může se stát, že topná soustava navýšení výkonu prostě nepřenese. Pak vám kotel pojede v horším režimu, bude mít nižší účinnost, vyšší spotřebu atd.

Spíš bych vám poradil oddělit od sebe topení a ohřev vody. Na topení použijte kotel, na ohřev vody plynový bojler. Kterýkoliv z nich se dá kdykoliv vypnout. Nevýhoda je, že každý z nich potřebuje svůj odtah.

Další možnost je plynový kotel na topení a pro TUV použít bojler na noční proud. To je snad to technicky nejjednodušší řešení. Stopadesátilitrový bojler by měl pro pětičlennou rodinu stačit.

Pak jsou kotle, co zároveň umějí ohřívat i TUV. Někdo jim říká obojživelníci. Dobře se s nimi zachází, nezabírají mnoho místa, vypadají docela dobře, takže je klidně umístit uvnitř bytu, mají jeden odtah a mají dost velký výkon pro vytápění domu i pro okamžitý ohřev TUV. Ale já vám radím, jestli to jde, obojživelníkům se raději vyhněte. Jsou mechanicky složité a bývají poruchové.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.05.13 14:37

Zdravím, původně tam bylo TUV na noční proud a kotel na uhlí. Jak to vychází ekonomicky ohřev vody plyn nebo elketřina? Dík za dobrý tip

Datum: 26.05.13 15:27
avatar

Výhodnější je elektřina na noční proud. Hlavně pro pořizovací náklady, které jsou mnohem menší, než u plynu. Ale je tady zase časové omezení, kdy bojler ohřívá. Naštěstí, noční proud není úplně noční, bývá zapnutý i odpoledne. Někdo se prostě vykoupe brzo odpoledne a někdo až v podvečer.

A co se týká velikosti bojleru, jestli máte doma tři holky, pak vám vyčabrají jakýkoliv bojler. Takže vzhledem k ceně vody a energií vám radím koupit bojler maximálně 150 litrů, spíš ale 120.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.05.13 16:34

To je fakt dobrý řešení. Původně bydlely v RD rodiče. Pak jsem to zdědil s bratrem a jezdíme tam 2 rodiny, nepravidelně víkendy.Asi před 15 lety přešly rodiče z el.bojleru na plyn, že to bylo výhodnější. Nyní však plynový bojler ohřívá vodu i přes týden, když tam nejsme. Špatně se totiž po vypnutí nahazuje-zapaluje piezem.Spotřeba plynu vysoká. Tak já koupím nový el.bojler, mám 25A jistič určitě bude stačit 120 l máme sprchu+dřez nádobí a bude vymalováno. Už jsem tam měl místního živnostníka ten mi navrhoval toho obojživelníka v relaci tak za 35tisíc.Moc dík

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.