Točí se vodoměr bez odběru

Od: Datum: 23.05.13 07:46 odpovědí: 42 změna: 29.06.14 21:03

Vážení rádcové, mám prosbu, zjistil již opakovaně, že ráno (když je ticho v bytě) cvaká a velmi pomalu se točí vodoměr ("bílá střelka u prostřed vodoměru") prošel jsem veškeré vodovodní baterie i WC nic nekape ani neprotýká, nikde není mokro. Naposledy to samo od sebe přestalo, ale dnes ráno po nějaké době se opět točí. Nevíte kde by mohl být problém?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.05.13 09:04

Zkusil jste zavřít vodu hlavním kohoutem? (před nebo za vodoměrem?)

doplněno 23.05.13 11:45:

opět zdravím,

cítíte tu neshodu? Když zavřete kohout netočí se, když otevřete voda někde teče ale vy jí nevidíte.

Já se koukám jak můžu, ale opravdu Vám nenajdu kde ta voda teče. Zkuste poslechem při přivírání o otvírání kohoutu.

doplněno 23.05.13 15:42:

Až poletíte ráno do práce, tak si vyfotíte vodoměr, odpoledne až řijdete tak opět. Doufám že nikdo není dopoledne doma...

jedná se o drobné tak to neřešte...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.05.13 10:27

Zkusil, točit se přestane... Ale opravdu jsem nikde nenašel, že by něco teklo nebo podcházelo a´t už WC nebo nějaký spoj (roháčky u myčky, pračky apod.) vše je v pořádku, nikde nic nekape, všude je sucho. A aby to vodoměr takhle "roztočilo" na to navíc nějaký ukap ani nestačí, to by musel být stálý ikdyž velmi malý proud vody... Fakt se mi to spíše připadá jak nějaká závada, ale co jsem se ptal známého co prodává vodoměry, tak prý se nikdy nemůže vodoměr točit aniž přes něj neprocházela voda... což by ale znamenalo nějaký únik a to jsem zpět na začátku :-/

doplněno 23.05.13 12:17:

Cítím ale opravdu není kde by ta voda unikala... mám staré umakartové jádro, ta voda by někde vidět snad být musela, když se třeba celou noc točí vodoměr... jak říkám všude kde mě to napadlo je sucho, vypnul jsem i všechny "roháčky", tak abych měl jistotu, že to třeba není WC (ale to i tak neprotýkalo). Všechny baterie jsem zkontroloval, žádná ani nekápne, natož aby tekla čůrekem, což otáčení vovodměru naznačuje... v jádru je sucho, rozovody po bytě žádné nemám vše je jen v jádru a do kuchyně a koupelny je k bateriím vše v panceřovkách - spoje jsou suché... Tato situace je již podruhé, ráno cvakání a lehké otáčení vodoměru - vypnul jsem vodu a po práci opět zapnul a ani se nehnul. Dnes mám opět vyplou vodu přes den a uvidím odpoledne... Tak ani nemám více času to vše pořádně zkontrolovat protože ráno spěchám do práce...

doplněno 24.05.13 06:40:

Bohužel přes den doma někdo je... :-/

Datum: 23.05.13 11:24

bydlíš v paneláku a máš termostatickou baterii?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.05.13 12:22

Ano v paneláku a mám klasické pákové vodovodní baterie...

Datum: 23.05.13 10:04

Měli jsme podobný problém, u nás se teda netočilo až tak moc pomalu, máme vodoměr na konci zahrady, na zahradě (cca 50 m) na jednom místě vyveden ze země kohout, mysleli jsme, že by to mohlo téct tam, ale nic, v domě to nebylo (zavřeli jsme hlavní uzávěr ve sklepě). Nakonec byl vadný samotný vodoměr.

doplněno 23.05.13 12:17:

koptic: to kdybych věděl, tak ti to řeknu. Je to už nějakých 10 let zpátky, byl jsem ještě dítě, jen vím, že byla šílená spotřeba vody, vodoměr se točil pořád, a problém zmizel s výměnou vodoměru.

Datum: 23.05.13 11:23

a co s tím budíkem točilo, když né protýkající voda?

Od: buss®
Datum: 23.05.13 11:22

Pokud skutečně nic neteče, tak může být špatná poloha vodoměru (vzduch v soustavě), kolísání tlaku, nárazy. Turbinka se točí, ale co počítadlo?

Datum: 23.05.13 12:20

bohužel si nejsem jist... Ta "turbínka" se točí 360° za cca 5 sek. takže nemám ani šanci okem postřehnou zda to pohne počítadlem, a bohužel ráno nemám čas si např. 20 minut hlídat zda se to o tisícunu aspoň pohne... a jak jsem psal výše odpoledne už to nedělalo co se mi to stalo naposled...

Datum: 23.05.13 12:29

Tak si zapište stav ráno při odchodu do práce a pak odpoledne při příchodu a budete vědět, jestli přičítá, nebo ne.

Datum: 23.05.13 12:34

No jo to je taky problém, protože mám doma rodinu a ty si tu vodu když ji potřebujou pustěj a pak zase vypnou, to bych jim musel vodu zakázat na ten den no :-D

Datum: 23.05.13 12:04

Jestliže se při zavřeném kohoutu vodoměr netočí a při otevřeném ano, logicky tam nějaký únik vody musí být!

Datum: 23.05.13 12:25

Souhlasím, logika to říká... ale opravdu není... stalo se mi to podruhé. Poprvé mi to opět dělalo ráno, tak jsem to zkontrolovat a nic ale odpoledne se již netočil tak jsem si říkal, byl to asi záchod a při spláchnutí se "dotěsnil". Ale dnes jsem opravdu zkontroloval co se dalo, vše povypínal (roháčky atd.) a stále se "točil"... až při vypnutí "hlavního" ventilu za vodoměrem se točit přestal :-/ Asi budu muset pozvat instalatéra a při nejhorším budu za blbce až mi někde něco jen dotáne, ale já už fakt nevím co kde by mohlo téct...

Datum: 23.05.13 13:58

Před 12-ti lety jsem dělal u mámy (v paneláku) novou koupelnu, všechno nové a koupelna vlastně jinde než bylo původní jádro. Moc jsem potom nehlídal její spotřebu energií, a až po čase mi řekla, že má minimální spotřebu teplé vody - za rok možná jeden dva kubíky? Nepravidelně jsem po mnoho měsíců koukal na vodoměry (teplý a studený) a zjistil jsem, že se někdy bez spotřeby otáčí studený a teplý se točil opačně - odečítal. Dělaly to termobaterie na umyvadle a dřezová, sice k těm baterkám byly zpětný ventilky, který se měly našroubovat na výstup z roháčku a do nich teprve hadička k baterii, ale my je tam nedaly. Po namontování bylo najednou po záhadě. Podomýtkové (sprcháč a vana) ty zpěťáky neměly a fungují jak mají. Všechny baterie jsou od jednoho výrobce a stejná typová řada. Později jsem se dozvěděl, že snad podle nějaký směrnice musí být ve studené vodě větší tlak, než v teplé, aby nedošlo k případné kontaminaci pitné vody, no a u nás to přes ty dvě baterie protýkalo - ale jenom někdy.

Datum: 25.05.13 15:50

Ahoj.Tak jste na to už asi kápli. To zpětné protékání PÁKOVÝCH baterií není moc známé mezi běžným občanstvem. Já na to přišel někdy vloni, když servisák při výměně anodové tyče v plynovém boileru zapomněl znovu otevřít přívodní kohout studené vody. Proto jím do systému nemohla přitéct žádná voda. Ale, celý systém TUV (teplá užitková voda) byl střídavě doplňován z jakékoliv i zavřené pákovky kdekoliv v baráku(tedy jasně ,že pod jedním měřením), když byla tato pootočená a proto byla schopna bez výtoku přepouštět studenou vodu do cirkulace TUV. Přispěvateli s dotazem bych doporučil uzavřít kohout na teplé vodě u vodoměru na tu teplou. Pokud opravdu není někde nějaký úkap, měla by s nejvyšší pravděpodobností být znát nějaká změna. Potom by asi pomohly ty zpětné ventilky. Asi i jen jeden na tý teplý vodě.Ahoj.

Datum: 23.05.13 15:34

Namontujte za vodoměry zpětné klapky,někde se vám to otačí přes baterii.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.05.13 20:02

Asi je to v paneláku blbost, ale nemáte elektrický bojler? Jeho spětný ventil by mohl odpouštět vodu do kanalizace.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.05.13 06:38

Nene nemám... teplá voda je klasicky ohřívaná dálkově...

Od: hop®
Datum: 23.05.13 21:31

Nemáte třeba spršku na WC a stále otevřenou přívodní baterii k ní?

Teplá voda mívá menší tlak a tak se studená přes tuto baterii vrací zpět do teplé stoupačky. Podobně by mohla fungovat i klasická "zavřená" pákovka, pokud by byla vadná kartuš.

Vodoměr na studenou odběr zaznamenává, ale vodoměr na teplou v protisměru nic neodečítá.

Už jsem se s tímto problémem setkal...

Datum: 24.05.13 06:35

nevím co je sprška na WC ale asi ne Jinak myslíte, co se týká té vadné kartuše, že by se ten vodoměr točil jen občas? Zjištěno asi dvakrát s měsíčním odstupem... Když se točí tak "cvaká" takže se to dá zjistit, ikdyž je možné že se točil a přes den jsem to přeslechl...

Od: han33
Datum: 20.08.13 10:48

Dobrý den, mám stejný problém, já to i slyším,když někdo pustí něco, voda se i načítá,mám to natočené i na videu,nikdo neví čím to může být,vy už jste problém vyřešil?Nemíním platit vodu,kterou neodebírám,děkuji

Datum: 20.08.13 11:21

han, to že slyšíte točit vodu u sousedů je možné. Pokud ale není na Vašem vedení od vodoměru, nemůže se točit ukazatel. Páč se zaznamenává průtok vody.

Datum: 20.08.13 21:26

děkuji za odpověď,ono přes jádro,kde mám vodoměr slyším spláchnutí,i delší odběry vody atd...,ale tohle je dlouhé asi 30s,je to zvuk ,kdy slyším, že voda teče, vodoměr se normálně točí,litry načítá, zkoušela jsem v průběhu tohoto odběru vody zastavit úplně studenou vodu, v ten moment se počítadlo vždy zastaví-přestane točit,ale v momentě,když jsem opět uzávěr otevřela znovu se točí...nevím nájemnice nade mnou mi trvdila, že to má nějak přiškrcené(je to paní co sbírá i vodu z pračky do vany a tímn splachuje-jak moc šetří),tak nevím...za den je to docela časté,je to opravdu zvuk jak by někdo zvedl pákovou baterii nabral si 1-2litry vody a zastavil,už mi namontovali i zpětný ventil,ale nic nepomáhá...tak nevím:O((

Datum: 20.08.13 22:14

A kolečko se jasně zřetelně točí, nebo se jakoby třese a tim otáčí?

Datum: 20.08.13 23:33

právě,že úplně jasně se točí,litry to načítá:o((chtějí mi ještě vyměnit vodoměr,ale myslím si, že pokud já slyším, že někdo vodu odebírá a ono se to začne točit,tak asi chyba ve vodoměru nebude,ten se točí správně,voda přes něj asi jde...

Datum: 21.08.13 09:42

han, zavřete vodu hlavním kohoutkem před vodoměrem. Pusťte jí jen když potřebujete vy. Podle popisu situace to vypadá, že je odběné místo i mimo Váš byt, přes Váš vodoměr.

Odkud slyšite zvuk? Od sousedů? Když uzavřete vodu, tak je klid? nechte jí uzavřenou.

doplněno 21.08.13 17:22:

Nechte zavřenou vodu, zdali se bude někdo ptát, proč jim neteče voda...

Datum: 21.08.13 16:59

Ano,když mám hlavní uzávěr zavřený,tak se netočí...zvuk je slyšet jasně,tak to musí být asi někdo nade mnou,nebo to může být i někdo vedle mě?

Od: trtr
Datum: 20.08.13 11:48

Zdravím, nemáte pákové vodovodní baterie? Pokud ano, může přes ně jako přes smyčku protékat voda dokola a vodoměr načítat.

Datum: 20.08.13 21:28

mám pákové baterie,ale nevím proč ,když doma nikdo není a dvě tři hodiny nikdo nepouští vodu,zničeho nic slyším průtok vody a vodoměr se točí a načítá,tohle by dělala páková baterie?

Datum: 24.05.13 07:37

Jo, to by taky mohlo být. Stačí zrnko písku v kartuši. Až se to zase objeví, zkuste rychle naplno otevřít a zavřít pákovku. Pokud se vodoměr zastaví, je to ono.

Od: pavelv*
Datum: 20.08.13 13:47

Cvaká, jako že se třese? Měl jsem vodoměr na odbočce vody ze studně do tlakové nádoby a jak potrubí vibrovalo, tak se otáčela náhodným směrem střelka vodoměru

Datum: 20.08.13 14:30

Tak to je záhada. Bez protékání vody ve vodoměru se tento nemůže točit. To je stejný zákon jako ten, který hovoří o tom, že je zakázáno COKOLIV bráti s sebou do hrobu.

Datum: 20.08.13 16:21
Pokud nemáte instalovány zpětné ventily před vodoměr, pak se může točit při poklesu tlaku v soustavě..Stačí když soused pod Vámi otočí kohoutkem.Něco podobného se stává např. v bytových domech s el.ohřívači bez kombinované pojistné armatury..

Od: vlado99
Datum: 04.09.13 17:04

Dobry den,

meli jsme obdobny problem v RD. Instalater provedl tlakovou zkousku potrubi, ktera ukazala pokles tlaku. Nechtelo se nam ale naslepo kopat do hovych podlah a zdi. Zjistovali jsme moznosti a resenim bylo vyhledani uniku vody pomoci plynoveho detektoru. Ukazalo se, ze byl vadny spoj ve zdi. Firma, ktera nam pomohla http://kanalizace-charvat.cz/…hledavani-uniku-vody-z-topeni

Datum: 04.09.13 17:21

Vodoměr je umístěn v tzv. vodoměrné sestavě. Tedy: uzávěr-vodoměr-zpětná klapka-uzávěr. Když zavřete uzávěr před vodoměrem, točí se stále vodoměr? Pokud ano, volejte správce vodáren a ukažte mu tu anomálii, pokud se vodoměr točit přestane, přecejen zkontrolujte všechna místa připojená na systém. Třeba může být chyba v uzávěru splachovače WC, který uzavře přívod vody do nádržky ve stavu, kdy je nádržka do 2/3 plná, ale uzávěr minimálně propouští...Nevím, možností je hodně, ale pokud není odběr vody, vodoměr musí stát tak, jak i nám chlapům stojí jiné zařízení.

doplněno 04.09.13 17:26:

Jen doplním, 20 let se totu problematikou zabývám profesně, ale na takový případ jsem nenarazil.

Datum: 04.09.13 18:27

Ahoj. Bych doplnil. Do té nádržky se dá přece z vrchu nahlédnout a vypozorovat, co tam ta napouštěná voda tropí. Kam až vystoupá, kdy uzavře ventil, kudy případně nějak i drobně protéká do mísy a podobně. Ventil může být i špatně nastavený, že neuzavře, protože voda vytéká tou přepadovou středovou trubičkou. Prům. asi 2cm. Ty dnešní moderní plastové napouštěcí ventily většinou moc nejdou opravovat. Mockrát jsem je rozebíral a čistil, ale nikdy to už s nima nebylo ono.

Od: bvlada
Datum: 12.05.14 13:47

Ahoj, abych doplnil moje vlastní špatné zkušenosti. Při odečtu odhalena velká spotřeba cody. Oproti minulým obdobím 4x větší spotřeba. Nejmenší kolečko u vodoměru se otáčí tak asi 1x za minutu. Po uzavření hlavního ventilu se zastaví a nějakou dobu po otevření je v klidu (třeba i půl hodiny). Při další kontrole se ale zase točí - vše doma uzavřeno. Reklamován vodoměr a vyměněn za jiný. Podle 2 denního sledování vše v pořádku - vodoměr je vždy bez odběru v klidu!. Jenomže reklamace je závislá od přezkoušení vodoměru. Ve zkušebně určitě nezkoušejí klidový stav, ale vyšší průtoky. Takže v konečném důsledku možná zaplatím vyšší spotřebu a také přezkoušení vodoměru + montáž. Jak z toho ven, když vím, že jsem vodu opravdu nespotřeboval?

Datum: 12.05.14 18:04

musíte Vaší zkušenost a názor doložit odborným posudkem. Jak jinak byste chtěl argumentovat. Zkuste se postavit na druhou stranu sporu..

Jak jste přišel na tuto informaci?

Ve zkušebně určitě nezkoušejí klidový stav, ale vyšší průtoky

doplněno 12.05.14 20:55:

zkoušky bez závad a spotřeba vody po výměně nízká.

tak budete reklamovat zkoušku...

Datum: 12.05.14 19:51

No, to budu vědět samozřejmě až po odzkoušení. Odborný posudek vystaví zkušebna. Jednalo se mi o to, co když bude výsledek zkoušky bez závad a spotřeba vody po výměně nízká.

Datum: 29.06.14 21:03

Dobrý den,

nakonec to vše dobře dopadlo, zjištěn vadný vodoměr a spotřeba bude přepočítána. Jsem opravdu moc rád, rozdíl oproti minulému roku byl hodně velký. Jedno poučení si z toho určitě vezmu. Už si každý měsíc odečítám spotřebu vody, plynu a elektřiny a vedu evidenci. Děkuji za všechny příspěvky k tomuto tématu.

Zdraví bvlada.

Datum: 12.05.14 22:04

Ahoj. Pokud máte po bytě pákovky, zastavujte vodu s pákou natočenou na střed. Pokud ji máte zavřenou a pootočenou k teplé, může ta voda díky různým tlakům protékat tou pákovkou do teplé. Se to nezdá, ale stalo se mi, že servisman zapomněl pustit u plynového bojleru přívod studené vody a stejně se systém dokázal několik měsíců napájet přez cirkulaci střídavě z různých pákovek. I uzavřených. Někdy se stanou věci, co jsou poprvé a to se pak nevěří vlastním očím.

Od: hop®
Datum: 12.05.14 22:10

Nooo, když se tento problém ještě řeší, tak vodoměr bez odběru (průtoku) se točit nemůže - to by bylo Perpetuum mobile...

Datum: 19.05.14 13:19

A co třeba pokud jsou zdrojem vibrace? Či nějaké vodní víry pokud je vodoměr blízko průběžného potrubí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.