Zaměření sousedova pozemku na stěnu mého domu

Od: Datum: 19.05.13 14:08 odpovědí: 5 změna: 20.05.13 21:25

Prosím poraďte, soused má plot napojený na můj dům, takže já se nedostanu k zadní části domu, navíc mi obkládají dům dřívím a harampádím a mě nepustí ani opravit okap, který mi utrhli natož omítku. Do kuchyně mi koukají jejich prasata a dohoda s nimi není veškerá žádná. Navrhovali jsme , že postavíme plot alespoň 0,5 m od zdi samozřejmě na naše náklady, aby nám neničili barák, ale nesouhlasí. Požádali jsem obecní úřad o pomoc, ale nic se neděje.

Přímo na dům je zaměřená jejich cesta, která byla dříve používaná jako přístupová k zadní části domu, pak teprve je zahrada, ale plot jejich faktické zahrady tvoří celá zadní stěna mého domu. Nemůžu se nikde dopídit, zda není nějaké právo na určitý odstup, nebo něco takového. Děkuju moc za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.13 15:03
avatar

jednou z možností je nechat si od geodezie znova vyměřit a vytýčit pozemek... potom si postavit vlastní plot na vyměřené hranici...

oprava omítky, okapu, atd. - zákon 40/1964 občanský zákoník

§ 127
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.
(2) Je-li to potřebné a nebrání-li to účelnému využívání sousedících pozemků a staveb, může soud po zjištění stanoviska příslušného stavebního úřadu rozhodnout, že vlastník pozemku je povinen pozemek oplotit.
(3) Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.

doplněno 19.05.13 15:08:

je možné, že po vyměření budete koukat, kde je správná hranice Vašeho pozemku... a nejvíce bude kulit oči soused...

za těch pár stovek to stojí, budete mít jasno, možná že i klid...

doplněno 19.05.13 23:52: Tak jak píše Mcruiser...
Všechna ústní jednání se sousedem nahrávat, všechny křivdy dokumentovat fotograficky, všechny písemnosti doporučeně, a originály nepouštět z ruky!
Ohodnoceno: 2x
 
Od: romana*
Datum: 19.05.13 15:41

Děkuju moc, zaměřit jsme si to nechali a bohužel je to tak, že cesta ve vlastnictví souseda je zaměřená na náš dům, dokonce máme patku přímo ve stěně. Na úřadě nám řekli, že jde pouze o přestupek, tak nás soudní řízení nenapadlo, ale podle toho co píšete by nám mohl pomoct, jen doufám, že nám do té doby nespadne barák, okapy jsou už orvané.

Datum: 19.05.13 23:20
avatar

Pokud něco řešíte s nesnášenlivým sousedem, musíte znát svoje práva a tvrdě a jasně je prosazovat.

Takže chcete opravit okap. Napíšete sousedovi doporučený dopis, ve kterém ho informujete o svém záměru. Popíšete jakou úpravu na domě budete provádět, jak dlouho předpokládáte, že oprava bude trvat a požádáte ho o zpřístupnění jeho pozemku. Na to máte právo. On buď vyhoví, potom dům opravíte. Nebo nevyhoví či bude hrát "mrtvého brouka". Potom ho vyzvete ještě jednou a v dopise ho slušně upozorníte, že když Vám neposkytne přístup nutný k opravě Vaší nemovitosti, porušuje zákon (vypíšete, viz. jiný příspěvek) a dále vše budete řešit soudní cestou.

Stejně tak v případě, že obkládá Vaši zeď dřevem a tak ji poškozuje. To je opět protiprávní jednání z jeho strany. Vše si v rámci možností zdokumentujte. Opět ho dopodručeným dopisem vyzvat, aby dřevo odstranil. Vyzvat ještě jednou s vypsání paragrafu, kterého se dopouští, když to bude ignorovat. Následně řešit dále přes policii. Ta provede šetření. Ale myslím si, že pokud soused uvidí černé na bílém, co všechno porušuje a že by z toho mohl mít opletačky a platit pokuty, začne se chovat slušně. Teď totíž jedná stylem "kašlu na ně, oni se stejně na nic nezmůžou", až mu začnou chodit doporučené dopisy a předvolání k podání vysvětlení na policii, rozhodně zkrotne. A pokud pořád bude hrát drsňáka, zaplatí potom soudní náklady a třeba i nějaké soudní znalce.

Hlavně ale vše mít písemně a stav všecho co nejvíc dokumentovat, nic už neřešit ústně, to nikam nevede a jako důkaz je to nepoužitelné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.05.13 19:52
avatar

ještě bych kopii dopisu zasílal na obecní úřad. Vždy bych dole udělal rozdělovník?

1x pan soused,

1x obecní úřad Rasošky

1x stavební úřad Jaroměř.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: romana*
Datum: 20.05.13 21:25

Děkuju, moc. Dáme se do toho, dopis jsme jim už posílali, ale ne doporučeně, to nás nenapadlo, jen jsme jim ho dali do schránky, protože zásadně neotvírají. Odpověď jsme dostali v podstatě takovou, že jsme" blbci" a ať jsme rádi, že nás tolerujou. Máme to schované.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.