Osvětlení na schodišti

Od: Datum: 16.05.13 17:13 odpovědí: 5 změna: 18.05.13 23:40
avatar

Ahoj, pochybuju, že by mi někdo něco rozumnýho poradil, tak si aspoň postěžuju :(.

V našem činžáku svítily na schodišti asi 50 let pendy (to jsou takové ty koule na stopce -teda že od stropu visí tyčka/trubička, na konci je pod sklem žárovka a ty se rozsvícely tlačítkem všechny patra naráz. Určitě to všichni znáte ).

Asi po 2 letech sváho úřadování naše "nové" vedení usoudilo, že tato svítidla nejsou dostatečně moderní a jalo se je vyměnit. A v rámci úspory energie, že ke každému světlu připojí radarový spínač, který rozsvítí jen jedno světlo, v patře -ve kterém někdo jde.

Tak fajn, sehnali dodavatele, ten namontoval světla -takovej ten bochník na sropě investice asi za deset tisíc a spokojeně si potřásli rukama. Když došlo na poslední domovní schůzi k tomuto bodu, podezřele se drbali na hlavě. Museli připustit několik doprovodných jevů. Že ta penda (to původní světlo) osvítilo i mezipodestu na druhé straně schodiště, na rozdíl od těch moderních, protože u sropu mezi podestou a schodištěm je nosný trám, který teď světlu stíní. Člověk, když jede ve výtahu stejně rozsvítí všechny patra po cestě 8-/. Ale když jde někdo po schodišti, tak světlo z patra ze kterého odchází, zhasne dříve, než se rozsvítí další, takže je nucen jít asi 10 schodů potmě! PCHÁ - a teď babo raď.

Když jsem nad tím na schůzi lamentoval, měl jsem dojem, že žádný ze sousedů problém ani nepochopil - spíš mě okřikovali, ať nezdržuju :(. No když dali hlavy dohromady, nechali si odsouhlasit, že je nutno na všechny mezipodesty namontovat ještě světla další 8-(. Takže to nakonec bude stát asi trojnásobek zamýšlených pořizovacích nákladů a energetická úspora minimální.

To je co? Takže jestli bych uvítal nějakou radu, tak kam všude tento text dát, aby si ho mohlo přečíst co nejvíc lidí, kteří by pak mohli nějaký takový upozornit včas na to, že dělaj pěknou kravinu.
Dík.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 16.05.13 17:54
avatar

Čidla se dají seřídit. Lze snížit citlivost, aby je nespínal výtah. A také lze prodloužit dobu rozsvícení, aby člověk stihl dojít k dalšímu čidlu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.13 18:40

jo jenže záleží co to za světla nakoupili.. my máme doma ty světla olga nebo co to je a to je pěkný šmejd.. seřídit jde tak max čas... pak se tam má seřizovat při jakem šeru se to ma rozsvěcovat ale to vubec nereaguje...takže to spína zvytečně brzo.. k tomu stínění... to je spíš problém montáže než přímo světel... pokud se s tím nesrali a jen to připleskli na strop místo puvodního tak to se nedivím že to není ideálni... dost často vídám že tyto světla mají namontovane ne na stropech ale na stěnách...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.13 22:00
avatar

Citlivost na projíždějící výtah by se dala také možná odstranit vhodným částečným zacloněním čidla. Muselo by se ale trochu experimentovat a na to dnes příliš chuti není, když už je za práci zaplaceno.

Ve své úvaze jste ještě opomenul jeden zápor, která montáž senzorem ovládaných světel má, a tím je jejich vlastní spotřeba. Kdyby bylo např. 10 senzorů, každý s trvalou spotřebou 0,5W, dohromady tedy 5W trvalé spotřeby, kterou už "vidí" novodobý elektronický elektroměr. Za rok se tak spotřebuje bez svícení energie, kterou by mohlo osvětlení ve starém provedení (10 x 40W) svítit nepřetržitě 4,5dne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.13 07:21
avatar

jj, znám. To jsou ty správné úspory, na kterých necháte gatě. Je neuvěřitelné, co za blbosti jsou lidi schopní dělat, když jim někdo navykládá, že se na konci ušetří a vložené peníze se jim vrátí.

Obvykle to dopadá tak, že investice skončí těžkým prodělkem a peníze se nevrátí. (viz úsporné žárovky nebo celý ten známý humbuk se zateplováním domů)

Začněte lidem ty jejich inteligentní nápady rozmlouvat a ten špatný jste okamžitě vy, protože jim bouráte jejich víru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.13 23:40
avatar

Mmm ... no právě - ještě jsem se snažil lobovat, ať tam ty další světla nedělaj, no a dověděl jsem se, že tam budou a budou! *zed*

Protože to prý nepřevýší dosavadní spotřebu *cert*!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.