Nájemník - fond oprav

Od: Datum: 11.05.13 12:11 odpovědí: 6 změna: 11.05.13 18:10
Dobrý den,
zcela logicky chápu, že by si měl FO platit vlastník bytu tedy náš pronajímatel. Ve smlouvě máme toto.
6.1 Nájemce se zavazuje platit Pronajímateli úhradu za užívání Nemovitosti - nájemné ve výši 10.000,- Kč (slovy: deset tisíc korun českých) měsíčně (dále jen nájemné), a to ode dne uvedeného v ust. 4.1 této smlouvy. Při podpisu této smlouvy uhradil Nájemce Pronajímateli nájemné na první měsíc trvání nájmu. Dále bude nájemné splatné měsíčně předem vždy k 15. dni měsíce (tj. k 15.7.2011 na období od 15.7.2011 do 14.8.2011, k 15.8.2011 na období od 15.8.2011 do 14.9.2011 atd.).
6.3 Nájemné nezahrnuje zálohy na platby za služby a spotřebu energií v Nemovitosti a ve společných prostorách domu, ve které se Nemovitost nachází, tj. za spotřebu elektřiny, vody, tepla, odvoz odpadků, odvod odpadních vod, provoz výtahu, úklid společných prostor v domě, správu domu, úklid sněhu před domem a další služby spojené s užíváním společných prostor v domě, celkem tedy zálohy na platby za služby a spotřebu energií ve výši 2.000,- Kč (slovy: dva tisíce korun českých) měsíčně.
Majitel nám vždy vyúčtovává poplatky. Dokonce nám i posílá oskenovaný originál vyúčtování, které obdržel.
Je tam položka "FO - vlastníci" kde je částka 4464,- Kč.
Potom v dokumentu kde to mám od nich rozpočítané mám toto.
Čerpání z FO _ opravy 3 794,40 (85% ze záloh v celkové výši 4 464,- Kč - viz. pozn.)
Pozn. V roce 2012 bylo vybráno do FO celkem 601 736,- Kč a čerpáno z FO celkem 510 508,51 Kč, tj. 85%.ko
Chápu tedy, že nám alespoň majitel vyúčtuje opravdu skutečné náklady na FO.
I tak si říkám jestli podle smlouvy má narok po nás příspěvky na FO vyžadovat. O fondu oprav tam není ani zmínka, ale možná je to jen šikovně napsané? - "...a další služby spojené s užíváním společných prostor v domě..."
Díky za radu, samožřejmě každá koruna dobrá, ale nechci se s nikým přít.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.05.13 12:19
avatar

podle mého selského názoru je to k zblití, vysvětlím proč. FO je na opravy domu a jeho společných částí. Česky to znamená, žeplatíte za něco,co v podstatě bude vždy majitele domu či bytu a tak jako tak to zastarává a opotřebovává se (střecha,sklepy, schodiště, chodby, fasáda, výtah). Dnešní pronejímatelé neví opravdu co by si řekli. Je to vydřiduch. Investujete do oprav jeho podílu na majetkua nikdy z toho nebudete nic mít. Vy byste se měli podílet na opotřebení např. kuchyně nebo koupelny, ale na to FO není, tak nevím, proč na to dávat peníze. co říká přesně legislativa nevím, ale je mi z toho fakt šoufl, cosi kdo dne řekne za pronájem.

doplněno 11.05.13 12:27:

není mi však z textu zcela jasné, jestli opravdu do FO vyloženě Vy přispíváte či nikoliv. Měl by tampřispívat spíše ajen majitel. Kolik je z FO čerpáno je pro Vás podle mě nepodstatná informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 11.05.13 12:31
avatar

Dobrý den, přesně tak. FO není věcí nájemce, ale vlastníka. Může se, ovšem, jednat jen o neznalost nebo nedorozumění ze strany pronajímatele a ne hned o úmysl. Upozorněte ho slušně na tuto věc a měl by si to ověřit a dále platbu do FO od nájemce nepožadovat. Podle jeho ochoty se pak musíte už rozhodnout sám, jak se zachováte. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.13 13:18
avatar

Zákon o vlastnictví bytů v § 15 stanoví, že "vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu."

Vlastníci bytů mají tedy povinnost platit každý měsíc předem určenou částku jako zálohu na tyto náklady a výši této zálohy jim určuje výbor, pověřený vlastník či nadpoloviční většina vlastníků jednotek v domě. Z uvedeného vyplývá, že placení příspěvku do fondu oprav je tedy povinností vlastníka bytu.

Toto se týká vlastníka bytu,může to zdůvodnit do výše nájemného.FO vlastně zvyšuje hodnotu bytu.Obzvláště výrazné je to tehdy,kdy se z FO hradí úhrada investičního úvěru,při revitalizaci domů.Tehdy se pak neúměrně zvyšuje nájemné.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.13 15:02
avatar

davam bod

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 11.05.13 16:13

Teda nevím co všechno je v té smlouvě přesně napsáno, ale takhle jak je to prezentováno je to "perla". "Bod 6.3. Nájemné nezahrnuje...", a následuje seznam(za 2000kč) toho, co není zahrnuto v nájemném. Je v té smlouvě někde klauzule, že ty 2000kč máte platit Vy?

Vás jako nájemce vůbec nezajímá nějaký FO. Ten si hradí majitel nemovitosti, ze svého zisku(nájemné). A vy navíc, teda pokud to máte někde ve smlouvě platíte provozní náklady. Tedy rozpočítané dle vyhlášky popelnice, osvětlení a vytápění spol. prostor, výtahy atd. Ale v žádném případě nic DOdo nebo Z FO. Předpokládám, že na energie(elektrika,plyn) máte vlastní měření a smlouvy s dodavateli.

A termín od 15. do 14. následujícího měsíce, jsem taky ještě neviděl. Mnohem praktičtější se mi jeví počítání na kal. měsíce, tedy od 1. do posledního.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 11.05.13 18:10

Je třeba napsat, zda jde o SVJ či družstvo... Zákon o vl. bytů (přečtěte si ho, též OZ) žádný FO nezná! Vy užíváte nemovitost? Co vlastně zahrnuje nájemné? 10000 Kč pro vlastníka a zbytek správa a služby?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.