Nátěr nových jasanových prken v exteriéru

Od: Datum: 10.05.13 15:21 odpovědí: 6 změna: 28.06.13 11:50

Dobrý den, nechal jsem si udělat na celeročně venkovní lavičku jasanová prkna. Jsou pěkná hoblovaná se sraženým rádiusem. Nevím čím je natřít, aby to alspoň na pár let vydrželo. Chtěl bych zachovat tu strukturu dřeva, možná jen trochu přitmavit. Někdo říká lazuru, někdo zas jen fermež, někdo zase nalakovat.

Nemáte někdo zkušenosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 10.05.13 15:32

..."Někdo říká lazuru, někdo zas jen fermež, někdo zase nalakovat."...

Přikláním se k "nalakovat" - PU lakem pro vnější použití - velmi dobře odolává povětrnostním vlivům (včetně slunečního záření) a i mechanicky je vysoce odolný (např. http://www.autolaky-eshop.com…cryl-345-lodni-lak-0-75l-bal/ ). Před lakováním lze dřevo případně namořit na požadovaný odstín.

Jen pozor - pokud je dřevo "čerstvé", je potřeba je nechat nejdříve dobře vyschnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 10.05.13 21:50

Ze své praxe, kdy jsem vyzkoušel kde co, zrovna s jasanem pro venkovní použití dobré zkušenosti nemám. Jasanové dřevo samotné (bez nátěru) totiž venku do dvou , nejpozději do tří let zčerná. Ať ho natřete jakýmkoliv bezbarvým lakem, začne za tu dobu na koncích sem tam začernávat, a stále více. Čerstvě natřený jasan je přímo krásný a každý ho obdivuje, bohužel ne dlouho.Já jako truhlář bych Vám to rozmluvil, předem bych věděl, jak to dopadne. Po svých zkušenostech bych doporučil XYLADECOR s nějakým tmavším odstínem. S bezbarvým lakem -to bych montérky ani neoblékal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ola®
Datum: 28.06.13 11:50
avatar

Já mám obdobný problém s dubovou lavicí, byla před 2 léty napuštěná horkou fermeží. Můžu ji teď natřít Xyladecorem v barvě světlý dub?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: palicka
Datum: 31.05.13 16:31

Doporučovala bych olejovou lazuru, například Profi olejovou lazuru, která obsahuje nadprůměrné množství sušiny. Vystačíte si s jedním nátěrem a budete mít tak na pět let pokoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.13 16:04
avatar
Rád bych viděl lazuru co vydrží při jednom nátěru pět let. Ale jak zde bylo už uvedeno jasan neni nejlepší nápad na venkovní použití. Časem to zcerna ať se to natre čímkoliv.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 01.06.13 17:20

Na této poradně se i my, rádci, vzájemně obdarováváme.Pokud víme, poradíme, a zase také čerpáme vědomosti z rad jiných. Jasan v interiéru- to je něco jiného.Mám ve sklepě jasanový obklad 30 let starý se syntetickým , olejovým , bezbarvým lakem. Nikdy tam nepřišel sluneční svit. Obklad je přesně původní, ani odstín neztmavl. V předsíni, kam přes okno pronikne sluneční svit, je ten samý obklad trochu vybledlý, a to i na bezbarvém laku acetonovém, přesto je to však ještě přijatelné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.