Dřevo na topení napadené červotočem co s tim?

Od: Datum: 09.05.13 19:53 odpovědí: 9 změna: 21.11.14 14:07
avatar

zdravím všechny a zároveň prosím o radu či o názor. pustila jsem se do úklidu zahrady, kácely jsme smrky, nějaké jasany, jabloně, ale co jsem začala na jasanu se objevili tečky, vyvrtané dírky,od červotoče. ale teď co s tím? myslela jsem že si to naskládám na hromádku a nechám na zimu pořádně vyschnout ale ta mrcha mi to snad všechno sežere, přece nemůžu zkoumat každé polínko,klacík jestli není napadený? není nějaký postřik na to? nebo jak se tohle dá řešit? poraďte prosím,děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.05.13 20:08
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.13 20:55
avatar

Co nejrychleji do kamen!

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.13 21:24
avatar

mi neříkejte že každý komu se tohle stane ihned hází všechno do kamen..

Datum: 09.05.13 21:32
avatar

Nikdy jsem nezkoumal, jestli je palivák napadenej červotočem, ale sem tam určitě je. Nikdy jsem s tím nic nedělal a normálně to spálil. Však on to nesežere během týdne či dvou. A pokud to máš uskladněný venku, aby se náhodou nedostal do baráku, nevidím v tom problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.05.13 23:17
avatar

Pokud to jsou čerstvě poražené stromy a ne už X let suché dřevo, nemáte v nich červotoče, ale nějakého brouka (tesařík či něco takového). Pokud to dřevo máte jako palivové, klidně ho naskládejte na hromadu a nechte vyschnout. Jen bych tu hromadu asi nedělal těsně u domu, protože nevíte, jaký brouk to je a co by mohl chtít dál konzumovat. Na topení domů potom nosit po menším množství podle potřeby a hlídat, jestli z dřeva nemá snahu něco vylézat.
Ale je zcela zbytečné podléhat panice - většinou brouci, co žerou mokré (čerstvé) dřevo nic jiného nežerou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chalupar
Datum: 20.11.14 01:58

Dobrý den,

mám podobný problém, 10m dlouhou hranici složeného javoru, velkých metrových polen a je úplně durch prodirkovaná, asi červotočem. To se domnívám, protože nevím, co to je. Otvory jsou malinké, cca 1 až 2 mm. Kolem hranice je opsypáno spoustou jemného prachu. Za další, nedá se říci, že by si vybíral čerstvé nebo staré dřevo, protože hranice stojí cca 10 let a je možné sledovat nové práškové stopy a vedle je čerstvě složená hranice břízy a jsou vidět nové dirky i v bříze. Chtěli jsme javor nařezat, naštípat a složit do stodoly, ale naštípat se prostě nedá, dřevo se rozpadá na různé kusy. A složit to do stodoly by byl nerozum.

Nevím, co je to za brouka, nevím, jak se ho zbavit v tak velkém množství, a obava, že napadne další nové složené dřevo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 06:46
avatar

Desetileté dřevo bude hořet jedna báseň, na nic bych nečekal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 18:31
avatar

Javor je delší skladování potvora. Stačí dva tři roky a červotočv něm má úplný hody. Pokud to máš deset let u baráku tak už je na kaši. Letošní zimu top javorem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 14:07

Aplikovat postřik na palivové dřevo, to snad vyjde levněji to zapálit na hromadě a koupit dřevo nové. Vůbec bych to neřešil, jde jen o to dřevo před upotřebením skladovat tak, aby nedošlo k přenosu škůdce někam do dřevěné konstrukce domu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.