Vrt ve skále - vrtaná studna

Od: Datum: 08.05.13 19:46 odpovědí: 7 změna: 27.02.14 21:48

Dobrý den, právě nám dokončují vrtanou studnu. Máme ji na ploše, která je cca 1m pod terénem - taková terasa za domem. Zbytek zahrady je výš. Kolem vrtu je prozatím taková jamka, kam se pak prý dají skruže. Ale teď po deštích se mi v té jamce ustálila voda. Říkali jsme si, že to tam prostě jen nateklo a že to buď vytáhneme kalovým čerpadlem a nebo se uvidí. Jenže dnes voda byla pryč. Koukal jsem okolo vrtu a všiml jsem si, že vrt ve skále (železitý nahnědlý kámen, praskající a odlupující se po kusech vodorovně, přesný typ skály nepoznám) je cca 160mm široký a v něm máme pažení vnější 150mm (prý jen pár metrů) a vnitřní až dolů 125mm = čili mezi skálou a vnějším pažením je mezera. Podle mě tím utekla ta voda, protože jsem tam nalil kýbl vody a opět to okolo pažení zmizelo. Teče tato voda do vrtu až dolů? Nebo se někde po cestě vsákne do podloží? Bojíme se, aby se např. studna neznečistila, pokud by tam natekla tímto špinavavá voda ze zahrady, potažmo povrchová z polí, od sousedů apod. Otázka druhá: co když se časem, až sedne zemina, kámken ... tato mezera ucpe? Voda pak bude zůstávat - budu ji musete tahat čerpadlem pryč? Moc děkuji za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.13 20:55

Až budete mít pokladené skruže, tak okolo skruže se upěchuje jíl a to velké množství / u mne to byl celý valník jílu/ a žádná další voda se do vrtu svrchu nedostane.

Ohodnoceno: 0x

Od: pavelsvoma
Datum: 08.05.13 21:06

Děkuji, to pak tedy ano. Ovšem mě by i zajímalo co ta voda dělá nyní - když tam je. Co se s ní děje a jestli nepoškozuje vodu ve vrtu

Datum: 08.05.13 21:29

Nic se nestane, v nejhorším případě nalejete do vrtu nějaký desinfekční přípravek /mají v drogerii/.Stalo se mi, že při tání velkého sněhu na jaře loni mi vnikla voda ze stráně, kde se pasou stáda krav, voda, ale spodem, pod nejspodnější skruž a ta kontaminovaná voda vyplnila celý prostor až téměř přetekla přes horní skruž.Řešil jsem to přípravkem, jak už jsem psal, podle návodu na přípravku.

Od: pavelsvoma
Datum: 27.02.14 09:33

Dobrý den,

tak letos opět znova. Skruže jsem zvenku obetonoval směsí betonu a hydroizolační přísady, takže tudy tam voda asi nenatekla. Může se opravdu objevovat okolo vrtu odspodu?

Datum: 27.02.14 09:42

Samozřejmě že může..

Záleží v podstatě jen na tom, jak je studna dobře (či špatně) provedena..

A na to, jaké jsou hydrogeologické podmínky. Hydrogeologický posudek jistě máte, tak si ho buď pořádně přečtěte, nebo se pbraťte na hydrogeologa co Vám posudek zpracovával. On nejlépe ví, kde je jaká vrstva horniny...propustná, nepropustná..v jaké mocnosti..atd.

Datum: 27.02.14 10:03

Zdravím, nezmiňujete se, zda bylo upěchováno jílem a do jaké hloubky.Jestli jste provedl řádně, tak jiná možnost není, jedině spodem.Jak už jsem psal dříve, přes cca.3-4m žabkami upěchovaný jíl se žádná voda vrchem nedostane.

Datum: 27.02.14 21:48

Ahoj. Jak píše Martin, klidně se ta nateklá voda, může někde po cestě dolů, stratit do nějaké poruchy-praskliny a odtéct jinam, mimo samotný vrt. Jíl a izolovat, těsnit. Dobrý tip.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.