Fotovoltaické panely

Od: Datum: 08.05.13 10:44 odpovědí: 5 změna: 11.05.13 02:04

chci se zeptat, co je pravdy na tvrzení, že při umístění fotovoltaických panelů na můj dům jsou tyto připojeny do sítě elektrárenské společnosti a ta mi neúčtuje řekněme co panel vyrobí. díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.13 12:10
avatar

je to blbost. Podle mě je to tak, že dodavatel el. energie Vám účtuje Vaší spotřebu v ceně dle tarifu, ale vy dodáváte do sítě energii z panelů a za to byste měl dostávat naopak peníze vy. Jde o to, že od Vás vykupuje elektřinu stát nebo jemu podobný moloch (ČEZ) ale vy můžete mít s mlouvu na odběr energie k vlastní spotřebě elektriny s neznámou malou společností názvem například česká energetická a ta Vám posílá inkaso. źe bystespotřeboval 500kWh a vyprodukoval 200kWh a ty Vám od spotřebyodečetli,to myslím nejde.

doplněno 08.05.13 12:49:

taky přesně nevím, jak je to zapojené, ale nemíchejte Vaši vlastní spotřebu elektřiny a Vaši možnou výrobu elektřiny z panelů. To jsou dvě různé věci byť technicky naprosto stejné. Eletřina akumulovat právě nejde pokud se tedy nabavíme o formě akumulace ve vodě v přečerpávací elektrárně např. v Jeseníkách. A proto jsou taky s těmito solárními elektrárnami problémy, protože produkují nejvíce energie ve dne a v létě, kdy vlastně spotřeba elektřiny obecně je menší - méně se svítí, netopí se a podobně. Naopak velké spotřeby jsou v zimním období, kdy se hodně svítí a topí, aletosoláryprodukují podstatně méně proudu. Přebytek energie v síti je docela problém. SÍt je prostě jedna spojená nádoba a pokud by do ní teklo celkově moc energie dojde k jejímu zhroucení.

doplněno 08.05.13 12:51:

http://www.nemakej.cz/fotovol…ky-pro-solarni-elektrarny.php

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.05.13 12:25

mě šlo spíš o to jestli jsou ty panely fyzicky zapojeny do sítě např. CEZ nebo jen do site meho domu, a co panel vyrobi dum spotrebuje tim padem od cez spotrebuju min energie, ale nevim jak se ta energie da "akumulovat" proto me to pripojeni do site CEZ neprislo tak divny, jak se to tedy používá díky za vysvětlení

doplněno 08.05.13 12:56:

díky moc

Od: technoman*
Datum: 08.05.13 19:11

Dále je tady ještě jedna věc, co se ke mně donesla a o které se prý málo ví, že mohou nastat problémy při hašení případného požáru. Už i světlo od ohně působí, že panel začne vyrábět proud tak může dojít při hašení požáru k úrazu el proudem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 09.05.13 06:33

Asi myslíte tzv. gridfree připojení. Koupíte si panely + střídač a připojíte třeba do zásuvky. Dodáváte do dané fáze a o to zapojené spotřebiče odeberou méně od distribuce. Pokud vyrábíte víc, přeteče to k distributorovi. Tak to funguje, ale protože jsme v ČR, existují zákony, které zakazují pod pokutou dodávat (i zdarma) do distribuce. Dále zakazují i galvanické propojení se sítí distributora. Musíte mít smlouvu + povolení + ...

Jinak se přestěhujte jinam (třeba USA), kde podepíšete smlouvu s distributorem o dodávce elektřiny a přebytky, které ve dne/ v létě do distribuce dodáte, tak si v noci/ v zimě zdarma odeberete zpět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.13 02:04

Dobrý den, toto tvrzení je svým způsobem a velmi obecně řečeno pravdivé, hovoříme-li o systému on-grid.

Ovšem panely nestačí, FV panely přeměňují sluneční zážení na stejnosměrný elektrický proud o nízkém napětí. Výstup panelů je tedy připojen k měniči napětí a z něj je teprve odebírána energie, nyní už přeměněná na hodnoty distribuční sítě.

Měnič má řídící elektroniku, která neustále měří napětí sítě a produkuje vždy nepatrně vyšší napětí, což způsobuje, že energie z Fv panelů má, řekněme, "přednost" před energií elektrárenské společnosti, což ve výsledku znamená, že spotřebitel přednostně odebírá energii z FV panelů, potažmo z měniče, před energií z distribuční sítě a tím "šetří".

V systému on-grid nejde el, energie akumulovat, zkrátka, pokud je sluneční svit a FV panely produkují energii a v tom samém čase je v objektu odběr energie (spoatřebiče), neteče el. energie ze sítě, ale z FV panelů.

Existují i off-grid systémy, kdy se energie z FV panelů akumuluje do baterií a z baterií je následně měničem opět přeměněna na síťové hodnoty a dál využitelná běžnými spotřebiči. Ovšem toto zapojení nesmí a v principu nemůže být kombinované se síťovým rozvodem (leda pokud je použit hybridní měnič) Toto řešení je realizačně dražší a jeho životnost, hlavně díky bateriím je podstatně kratší, než u on-grid systémů.

Samozřejmě je toto téma širší a proces jsem popsal velmi povrchne, ale snad to takhle stačí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.