Radiatory uspora?

Od: Datum: 05.05.13 09:27 odpovědí: 9 změna: 06.05.13 12:53

Dobry den

mam mozna hloupy dotaz ale ...

Mam stare plechove radiatory a siroke potrubi, topim plynem.Kdyz zainvestuji do novych radiatoru a tenkych trubek v CU docilim tim znatelne uspory? Momentalne platim cca 65 tisic za rok mam novy plynovy pec a nova okna.

Dekuji PK


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 05.05.13 09:40

Čistě změnou rozvodů a radiátorů k žádné úspory nedosáhneš. V principu - v kotli vyrobíš teplo, to trubkami transportuješ k radiátorům a těmi ohříváš vzduch. Úspor můžeš dosáhnout zateplením domu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jendad
Datum: 05.05.13 09:45

Přesně jak píše mowla® . Do domu musíte dodat určité množství energie. Předpokládám , že máte v topné soustavě čerpadlo (nemáte samotíž) .Potom máte 2 možnosti . Bud změnit typ energie - například levné dřevo (přitápět třeba krbovkami , nebo nový kotel na tuhá) , anebo zateplit celý dum a snížit tepelnou ztrátu .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 09:46
avatar

Slabými trubkami dosáhnete rychlejšího ohřevu (ale i chladnutí) systému a pružnější regulace. Úspor nikoliv. S tenkými trubkami Vám to nebude topit samotíží (bez čerpadla), což je ale u moderního kotle bezpředmětné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rtep*
Datum: 05.05.13 10:53

mam taky ten pocit i kdyz jsem nekde slysel nazor ze budu nahrivat mensi objem vody coz je pravda tzn kratsi cas hm tak nevim

Od: kjanik112*
Datum: 05.05.13 11:01

Větší množství vody v oběhu má výhodu v teplotní setrvačnosti.Po vyopnutí topení teplota pomalu klesá. Při malém množství je po vypnutí za chvíli v bytě zima.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 11:15

V odpovědích na znatelné úspory by mělo jednoznačně od Vás i od rádců zaznít, jaký máte vlastně dům - tzv. jeho technická data, popis obvodových stěn, zda zatepleno, zda podsklepeno popř. sklep vytápěn, jaké máte podlahy, okna, dveře, zateplení půdy, vytápená plocha buď v m2 nebo m3, atd, atd, atd. Toto musíte alespoň zhruba popsat, teprve pak by se mohlo pořádně radit. Jinak je to jen ve fázi - myslím, si že ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 11:52
avatar

Nesouhlasím. Tepelné ztráty budovy zůstanou stejné, ať máte trubky tlusté, nebo tenké. Nebo myslíte, že tím, že vyměním trubku za slabší, bude mi špatným oknem utíkat míň tepla?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 05.05.13 11:37

S možností úspory to v zásadě správně odpovídají předešlé příspěvky. Vytápění objektů spočívá v dodání tepla které z objektu uniká nejrůznějšími cestami. Neuděláte-li nějaká opatření na straně úniku (ztráty) tepla a máte-li systém optimálně konstruován a seřízen, jsou snahy o úsporu v podstatě neuskutečnitelné. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 12:53
avatar

Výměnou radiátorů a trubek nedocílíte úspory tepla. Topení vám jen bude topit jaxi taxi rychleji, protože tenší trubky mají menší hmotnost a s ní i menší tepelnou kapacitu. Ohřívají se rychleji. Ale jak vám tady někteří rádci správně napsali, taky rychleji vychladnou.

Ale mě se nezdá jiná věc. Máte asi dost velký domek, když máte nový kotel, nová okna a protopíte 65000,- za rok. To vypadá na plochu takových 330 m2. Jestli chcete skutečně ušetřit, pak se mrkněte jak vlastně větráte. Je pěkný ženský zvyk nechávat na dva palce pootevřenou ventilačku, aby bylo teplo i čerstvý vzduch zároveň. Na dva palce pootevřená ventilačka vám ale vytvoří tepelnou ztrátu, která je mnohonásobně větší, než všechny ostatní tepelné ztráty dohromady. Tady bývá největší rezerva.

Radím vám, jestli chcete opravdu šetřit, začněte odtud.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.