Na střechu plech nebo pálenou tašku?

Od: Datum: 01.05.13 18:26 odpovědí: 17 změna: 04.05.13 08:58

Zdravím všechny! Douhodobě řeším dilema, zda při rekonstrukci téměř stoletého rodinného domu dát na střechu plech nebo pálenou tašku. Teď je na střeše bobrovka, sklon 45° někde i více. Plánuji kompletní rekonstrukci, takže dojde i k zesílení vaznic a případně i podpěrných trámů. Tedy i když je dům v podhůří (necelých 600m n.m), nemyslím si, že by to střecha neunesla. Více méně vybírám mezi Ruukki Monterrey Premium (50 let záruka) a Creaton Balance v engobě (také 50 let záruka). Při rekonstrukci zároveň plánuju střechu zateplit. Vzhledem ke složitosti střechy plánuji nadkrokevní zateplení pomocí PIR desek. Cenově oba materiály vycházejí ve výsledku dost podobně. U plechu se mi líbí, že je vážně lehký a navíc po něm v zimě bez probkému sjede sníh. Trochu se ale bojím akustických vlastností. Jednak praskání v důsledku roszažnosti působením sluníčka, druhak za deště. Pokud vím, PIR izolace není zrovna ideální pro útlum hluku a počítám s obytným podkrovím. Dalo by se to řešit dodatečnou izolací vatou mezi krokve, ale to znamená výrazně složitější skladbu střechy a pochopitelně s tím naroste i cena za materiál a práci. Pálená taška je osvědčená klasika s životností 100 a více let, hluk tlumí už sama celkem slušně, jen zase bude dost těžká (Balance má cca 37 kg/m2) a sníh se na ní bude asi trochu držet. Co byste doporučili vy? Případně jaké máte zkušenosti s uvažovanými krytinami?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.05.13 18:42
avatar

Jednoznačně pálenou plně glazovanou tašku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.13 18:52
avatar

ja bych nesouhlasil ,na stary barak je lepsi lehka krytina ,ale zalezi na stavu krokvi

doplněno 01.05.13 19:02:

jestli jsou krovy v poradku tak dejte tasky ,ale ta nadkrokevni izolace vas vyjde dost draho ,nehlede ze se musi na bedneni polozit parozabrana z asfaltovych pasu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.13 18:56

Krov by měl být v dobrém stavu. Alespoň to zatím každý, kdo na něj koukal tvrdil...

Od: asd*
Datum: 01.05.13 18:58

Má tam bobrovky a rekonstrukce bude včetně krovu = těžký krytiny bych se vůbec nebál. Kvalitní glazované tašky vydrží 100 let, kvalitní plech 30.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bonie*
Datum: 01.05.13 19:53

Já řešila stejné dilema, nejen složitá střecha, navíc křivý dům a hlavvně jsem nechtěla měnit všechno dřevo. Chtěla jsem plech, původně ale pak jsem se dostala ke krupobití na plechovou střechu a nelíbilo se mi to ani za mák. Tím spíš, že u nás žádné podkroví nepřipadalo v úvahu.

nakonec jsem si vzala tohle: http://www.onduroof.cz/onduroof-vlastnosti.html

A jsem spokojená, jednduchá montáž, bylo to hotový raz dva, tam kde dům "ujíždí" nebylo třeba nic zvláštního dělat, deska je pružná.

Měla jsem možnost porovnat se známějším Onduline a je to velký rozdíl.

Já mám střechu s různými sklony, sníh bez problému ze strmějších částí sjíždí. Jediné, co mi na té střeše vadí, jsou ptačí... hovínka.. Ty bílá jsou dost vidět.

Sousedé si dali v zimě plechovou, bubnovat déšť slyším na 50 metrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 01.05.13 19:59

Jo, bitumen mám na dřevníku a spokojenost

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 01.05.13 20:09

Když tam byla sto let bobrovka, tak znáte její vlastnosti a máte důvod opět střechu pokrýt bobrovkami. Je to sice dvojitá vrstva a tím i těžší než jednovrstevná krytina, ale je tradiční a osvědčená. V případě poškození některých tašek je možné je snadno (kromě přístupu) jednotlivě vyměnit.

Pokud budete střechu zateplovat, zvýší se hmotnost o izolaci a vnitřní materiál obložení - měl to posoudit stavař.

Plechová střecha je na horách oblíbená a též má své výhody a nevýhody. Pozinkovaný plech vydrží dlouho a teprve po pár letech je možné ho natřít, nejlépe pocitvým syntetickým emailem, podívejte se, jakou krytinu mají sousedi a zeptejte se jich, jak často musí nátěr obnovovat a kde sehnat řemeslníka pro provedení nátěru. Pokud se topí uhlím dělají se v místě dopadu sazí z komína usazeniny a následné místní prorezavění plechu, které se musí opravovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 08:14

Bobrovka je dobrá, ale prostě moc těžká. Když k ní přidám zateplení a další, určitě by se musel krov hodně zesílit. Stavař - statik mi to samozřejmě dozoruje, takže vím, co si můžu dovolit. Právě natírání plechové střechy je jedna z věcí, co mě na ní celkem odrazují. Nikdy to nebude dokonalé.

Datum: 01.05.13 21:36
avatar

Jestli se jedná o "stylovou" starou stavbu, dal bych tam zase bobrovku. Moderní střecha třeba z glazovaných tašek nebo plechu na historickém domě - to vždy hrozně bije do očí. Neříkám, že je to Váš případ, ale já prostě nemám rád, když si "lufťáci" koupí starou chalupu a potom ji necitlivě přestaví, okolí vydláždí zatravňováky a zámkovou dlažbou, nasadí anglický trávník, zakopou bazén na tři tempa, místo vikýřů plácnou střešní okna...

Osobně používám na střechy šablony z hliníkového plechu + kompletní podbití. Je to velmi levné, kolem 100 Kč/m2 a vydrží to prakticky neomezeně i bez údržby. Na stylovou stavbu bych ale plech nedal, tam jedině bobrovku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 02.05.13 04:59

A mužete dát typ ma vyrobce těch hliníkovych šablon?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 07:59

Tak zrovna stylovka ten dům není. Je to běžný RD, kterých je typově všude v okolí spoustu. Pravda, většinou mají plechové střechy. S bobrovkou jsem je neviděl. Střecha je už teď místy plechová, hlavně ve spodním pásu, takže to nění nějaký designérký zázrak.

Od: fribble*
Datum: 02.05.13 11:01

Na starší dům pálenou tašku. Dlouhá životnost, snadné opravy, žádné problémy s hlukem. A pokud tam jsou tašky nyní, ani problém s váhou by být neměl.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mazuro
Datum: 02.05.13 14:56

mame taky 120let starej barak,bobrovky jsme vymenili za TONDACH PALENA engoba NA PUDE UDELALI VECEC,ABY TO VYDRZELO a je to v pohode..je fakt,ze zijeme ve 200m/m a vsude to tak nejde z estetickeho hlediska..

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mazuro
Datum: 02.05.13 15:00

jo a novej krov..nam kazdej rikal,ze ho mame v dobrym stavu a kdyz jsme se rozhodli delat strechu a vse se odkrylo,to jsme se divili,jak to bylo ztrouchnively..stoji to sice penize ale mame klid...200m strecha stala i s krovem.300tisic

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 23:10

Nedělám si iluze, še nebude na krovu co opravit. Už teď vím o jedné krokvi, ale snad toho nebude mnoho. Každopádně nakonec půdu do tašky. Je to jistota...

Od: standas21*
Datum: 03.05.13 11:13

Hoj, zkus se podívat na ekoternit - http://www.ekoternit.cz/stresni-krytina-ekoternit/ jsou to lehké gumové jakovy eternity, davaly jsme to na jednom baraku a pohoda a není to zas tak těžké jak nějaká taška

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.13 08:58

Dík za tip, ale nechci příliš experimentovat. Taška je jistota na 100 let, takže nakonec zvítězila...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.