Napojení pošk. kameninové kanalizační trubky

Od: Datum: 01.05.13 17:10 odpovědí: 10 změna: 02.05.13 19:22

Dobrý den,

provádíme rekonstrukci koupelny v rodinném domku z 60tých let minulého století. Současnou kanalizaci v koupelně jsme odstranili a začali jsme hledat připojení WC. Toto připojení jsme našli pod základy domu v cca 2m hloubce pod podlahou koupelny (velmi ztížený přístup, museli jsme vyvést cca 4m3 sutě pro alespoň základní přístup). WC je připojeno tak, ze zdi "kouká" cca 10cm kameninové trubky o vnitřním průměru 125mm. Bohužel tato trubka je zeshora "ukouslá" až skoro ke zdi a zespona ze zalitá v betonu.

Další kopání ve zdi které by vedlo k obnažení trubky je technicky v podstatě vyloučeno. potřebuji poradit, jak napojit tuto trubku od WC do nově zřizované kanalizace. Přechod z kameniny na plat použít nemohu, protože v podstatě není na co nasunout. Trubka ne "ukousnutá" z horní hrany až ke zdi a zespoda a z boku je zalitá v betonu.

Napadá mě jen jedna věc. Jsem laik a proto to bude odborníkům možná připadat jako nepřípustné řešení. Vložit například 50cm plastovou trubku do té současné, nechat koukat například 20cm a na ní se standardně napojit. Vím že to půjde proti principu spojů po spádu vody. Zkoušel jsem hledat jestli neexistují podobné spojky, ale všech to přirozeně existuje jen pro připojení po spádu vody. říkám si, že v pravděpodobnost ucpání 125mm trubky nebude tak vysoká, například i protože bych třeba okraj té vkládané trubky "zkosil" aby tam nebyl schod, tím se tam nebude nic zadrhávat. Před vložením trubky bych jí celou potřel nějakám vhodným "lepidlem, mazadlem ..." a tím zajistil že nebude protékat.

Vkládám obrázek s ilustrací. Prosím o radu zda je moje myšlenka alespoň trochu realizovatelná. Ptal jsem se dvou firem, které řekly, že jinou možnost nevidí.

děkuji a s pozdravemSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.05.13 17:27
avatar

Dobrý den, já ten plánek moc nevidím, ale asi není podstatný. Řekl bych, že jste si odpověděl sám.

Hledat jiné řešení je asi zbytečné. Jenom nerozumím té formulaci, že to bude proti spádu vody. Ta plastová trubka bude zastrčena do té kameninové, tak to bude snad po spádu vody. Dejte pozor na dvě věci. Kamenina (stejně jako litina) ráda praskne, tak aby nebyl problém. Ten spoj na konci dobře utěsněte (snad těsnící pěnou), aby nešla vlhkost a zápach z kanalizace do bytu. Možná někdo poradí více.

Zdravím!

doplněno 01.05.13 18:08:

Omlouvám se, ale teď jsem mimo. Novou plastovou trubku (s hrdlem) 125 nastrčíte do kameniny 125 (možná po ohřátí té plastové). A ten průměr 110 bude kde?

doplněno 01.05.13 18:54:

No, myslím, že ve výsledku by na Vás mělo od zdi "koukat" hrdlo plastové trubky. A na něj už potom nebude problém nasouvat (přes těsnící kroužek) další pl. trubky. Je dobré ty nové KG trubky mazat na konci mazlákem, aby tam pěkně vklouzly. Tu část KG trubky, která půjde do kameniny můžete i ohřátím zformovat nebo raději vyčistit ten otvor v kamenině (ale neklepat na ní). Potom okolo utěsnit a celé (samozřejmě) hrdlem ven - viz to napojení. A vše ve směru spádu splašků.

doplněno 01.05.13 19:34:

Tak, to jsem to asi hned na začátku nepochopil. Myslel jsem si, že na tu kameninu budete napojovat KG a ta kamenina pokračuje jako kanalizace do stoky. Ale, je to celé opačně. Z kameniny chcete KG napojit a pokračovat asi do stoky. Problém je, že by to chtělo tu KG převléknout přes tu kameninu.

A vysekat to bude problém (beton a možnost poškození kameniny). Pak to budete muset udělat dle plánku, ale výrazně lépe utěsnit okolo spoje. A jak jste psal, tak uvnitř vloženého konce KG vybrousit hranu - náběh. Ucpávat by se to snad nemělo, ale měl bych obavu z protékání u toho spoje. Pokud to zrealizujete, tak před zakrytím dobře odzkoušejte tu těsnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: davidlister*
Datum: 01.05.13 17:53

Dobrý den,

velmi děkuji za informaci. "Proti spádu vody" je myšleno tak, že první a výše umístěná je kameninová trubka s větším průměrem, a do ní (výškově pod ní) je zasunuta menší 125mm vs 110mm.

Šlo mi o to zda nebude problém v tom, že splašky jakoby naráží na tu hranu plastové trubky co je uvnitř té kameninové. že by se tam mohlo něco zachycovat a poté se to tím ucpat.

doplněno 01.05.13 18:29:

Aha, tak to je moje chyba, počítal jsem že kameninová starší má vnitřní průměr 125. Automaticky jsem počítal s tím že nová KG systém, bude mít také vnitřní průměr 125mm čili s tloušťkou materiálu plastové trubky se to tam nevejde a musím tam dát 110mm. Teď jsem se ale díval a ten KG systém uvádí vnější průměr 125, takže s určitou vůlí to tam snad půjde dostat (jak říkáte nahřát, nebo možná trochu obrousit?). Snad jsem to celé pochopil dobře. Nicméně Vaše informace, že po řádném utěsnění bude vše v pořádku je pro mne důležitá. Hlavně jsem se bál toho že po směru toku vody bude instalace obráceně než má být a že by to mohlo dělat významné problémy

doplněno 01.05.13 19:14:

Měl jsem za to, že to hrdlo platové trubky uříznu a pokračovat se bude standardně, což znamené že po konci akce na mě ze zdi bude koukat trubka o vnějším průměru 125mm a na ní nasadím hrdlo další trubky, tak jak to má po spádu být. Radši jsem to nakreslil, aby to bylo jasnější. Prosím otevřete následující odkaz pro nákres:

http://docs.google.com/drawin…HtPArWWbFsc0/edit?usp=sharing

Datum: 01.05.13 17:34
avatar

Jak píše nade mnou.novodur zasunout do kameniny ,utěsnit ne pěnou,ale normálně silikonem (sanitární,univerzální .jedno jaký).Neviděl bych v tom problém.Při poškozené kanalizaci (bagrem při budování výkopu na tzv čisté vytápění-přívod pro cel sídliště a kanalizace průměru 40-50cm) jsme pak normálně překryli plecchem a přebetonovali ,no problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.13 19:47
avatar

Tak moc bych to nedramatizoval.Změřte vnitřní průměr té trubky a zajděte si do nejbližší prodejny vodo-topo.Tam si kupte buď FLEXI ODPAD K WC MODULU a nebo WC manžetu s označením T-3560/II-EX.Do této manžety lze napojit i pvc trubku.Spíš bych volil KG trubku.Flexi odpad bude ve vašem případě vhodnější.

doplněno 01.05.13 20:03:

Já jsem to nečetl všechno.Myslel jsem,že to je dopojení k WC míse.

Podle toho,co píšete,by jste se mohl napojit KG přechodem z kameniny na KG systém tak,že koupíte přechod KGUS -kamenina PVC a nebo KGUG litina -PVC.Trošku by se dal seříznout flexou a spoj zalepit třeba lepidlem v kartuši.Například Mamut.Tyto přechody mají dostatečný lem na to,aby se to k sobě dalo slepit.

Já bych spíš volil nějakou jinou cestu a pokusil se udělat odpad nový.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidlister*
Datum: 01.05.13 20:14

Díky za názor a radu, co myslíte seříznout flexou? Tu rozbitou kameninu? To nepůjde, protže je to zeshora rozbité až k té zdi a zezdola zalité v betonu a leží to v zemi pod základama domu v hloubce cca 2.5metrů takže mám značně ztížený přístup. Jsem rád že jsem tam vykopal cca 50x50cm na manupilaci. Tu manžetu není přes co přetáhout ta rozbitá trubka v podstatě ze zedi nekouká.

Jistě nejlepší způsob by byl nová kanalizace od WC jinudy. To ale znamená značné Úsilí a přistoupil bych k němu až jako poslední možnosti. Dům je postaven v podstatě na skále. Kopání je dost obtížné.

Datum: 02.05.13 07:42
avatar

Myslím tím uříznout lem přechodu,aby měl dostatečnou dosedací plochu z čela.Pořádně zatmelit a mělo by to fungovat.

doplněno 02.05.13 08:29:

Ještě mne napadlo vložit do kameniny kousek PVC co nejvíc na těsno ke stěnám,Pvc trubku předtím zevnitř vybrousit do pozvolného náběhu,aby nebyla ve spoji hrana a zalepit silikonem spoj.Silikonem ještě přelepit hranu mezi pvc a kameninou zevnitř i z venku.Hlavně ta kamenina musí být max..suchá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelkrejsagmailcom
Datum: 02.05.13 10:13

Dosadací plocha z čela přechodu být nemůže, jak jsem psal, trubba je po obvodu celé přední části "okousaná".

To vložení PVC trubky a její zatěsnění, + udělání náběhu je přesně to co jsem si tu ověřoval, jestli by stačilo :) Tak jsem to vymyslel a navrhnul.

díky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 10:29
avatar

Té trubky tam dejte jen kousek.Do kameniny max.10,cm a ven asi taky 10,Stačilo by,aby trčelo 5,cm pro nasazení KG trubky s lemem a gumou.To proto,aby jste mohl důkladně omazat tmelem spoj uvnitř trubky.

Je to nestandartní oprava,ale myslím,že by se dala ,,prodat".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fribble*
Datum: 02.05.13 10:50

A co vzít 40 cm kus 110 KG s hrdlem, uříznout osazení pro těsnění těsně nad kuželem (zbyde ø cca 125). Zasunout uřízlé hrdlo do trubky min. 20 cm. těsnění navléknout na vyčnívající kus a nacpat dovnitř třeba pravítkem na doraz, vyklínkovat spodek trubky, aby šlo nasadit další hrdlo. Mezeru fouknout mont. pěnou, po zatvrdnutí oříznout a po nasazení dalšího kusu spoj i ořezanou pěnu zasilikonovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 19:22

Řešil bych to jinak vykopat i venku a do kameniny bych přes základ vsunul 110 KG uvnitř dvě kolena 45° a rozvedl kam potřebuji.Mněl jsem něco podobného koupil jsem dům a nějaky dobrák udělal ležatou kanalizaci v zemi z litiny dům jak si sedal tak litina to nevydržela a praskla neustále se mi ucpávala v míste pod základem.Vyčerpal jsem žumpu ,vykopal v domě našel trubku tu jsem rozbil a z žumpy jsem tou litinou protáhl 125 KG až do domu .Litina byla 150 takže bez problému to tam šlo

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.