Zapojení čidla a vypínače na světlo

Od: Datum: 30.04.13 17:28 odpovědí: 3 změna: 30.04.13 19:12

zdravím a pozdravuji. Mám technický, elektro dotaz. Na zahradě mám napojené na zahradní světlo čidlo. To funguje klasicky při průchudu se sepne a rozsvítí.
No a chtěl bych k tomu přidělat normální vypínač, tak, abych si světlo mohl rozsvítit na pořád.

Na PIR čidle jsou tři svorky. fáze vstupní, fáze výstupní a pracovní.

Napadlo mě takovéto řešení a te´d nevím, zda-li to půjde. Ze svorky fáze vstupní vyvézt fazový vodič do vypínače a z něho rovnou do svorky výstupní, Takže při zapnutí vypínače se objeví fáze na výstupní svorce čidla a tím se rozsvítí světla. Jestli to takto funguje, tak by mě zajímalo jestli to má nějaký vliv na opotřebení, funkčnost toho čidla. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 30.04.13 17:36

Na opotřebení ani funkci PIR takto (paralelně) zapojený vypinač nemá - kromě faktu, že když je vypinač zapnutý, světlo nezhasne. Při vypnutém vypinači funguje PIR ´normálně´.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.13 18:23
avatar
Já bych použil schodišťový přepínač, fázi bych dál na střední, jeden krajní na "vstup" do čidla a druhý krajní na "výstup" z čidla.
Potom jedna poloha schodišťového přepínače napájí světlo přes čidlo a druhá poloha přímo.
Ale přemostění čidla vypínačem podle Vašeho návrhu je také možné.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pest®
Datum: 30.04.13 19:12
avatar

Mám doma zapojené čidlo za vypínačem, spíná jen pokud je vypínač seplý (dříve čidlo nebylo a nechtělo se mi předělávat vedení). Když si potřebuji rozsvítit bez čidla, stačí vypínač vypnout a po chvilce znovu zapnout, čidlo tím sepne a světlo se rozsvítí. Nevýhoda je v tom, že světlo svítí jen po nastavenou dubu na čidle. Zatím to takhle funguje už kolik let bez problému. Je to popsané i v návodu, to samé se totiž stane pokud vypnou proud , tak po jeho opětovném puštění.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.