Podbití střechy

Od: Datum: 28.04.13 20:57 odpovědí: 8 změna: 30.04.13 07:30

Chci podbít část sedlové střechy, která přesahuje přes kraj zdi (cca 80cm). Rozteč krokví (osová) je 80cm a potřebuji vědět, jestli můžu palubky o síle 19mm přichytit přímo na krokve, nebo jestli musím dělat nějaký pomocný rošt? Vím, že se palubky dávají pérem směrem nahoru, ale jak mám začít -od svislého konce, nebo od spodní části?Díky za pomoc a napsání stručného pracovního postupu.

doplněno 28.04.13 21:02:

doplnění

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.04.13 22:16

Pokud jsou krokve v rovině (o čemž ovšem silně pochybuji) můžeš palubky klidně přibít přímo na krokve. Ale většinou se musí srovnat. Takže si vezmi pomocníka, dlouhý provázek a natáhni si ho přes všechny krovy, jak u zdi tak na kraji. To ti ukáže která krokev je nejníž a do tyhle míry musíš vyrovnat všechny ostatní. Stačí přibít na trám silnější prkno. Palubky se většinou přibíjí odspodu nahoru a u zdi se to dořezává. Palubky na čelním konci krokví nech o 1 cm přes palubky co budou na spodní straně krokví. Samozřejmě palubky napřed natřít a pak teprve přibíjet.

Ohodnoceno: 2x

Od: dzidzak*
Datum: 29.04.13 17:10

Díky za dosavdní rady, mám pár dalších dotazů:

Jak s napojením jednotlivých palubek na délku? Musí se napojit jenom na krokvi, nebo se to dá řešit i jinak? Jednotlivé palubky se dávají ve stejné délce a tím pádem spoj bude vždy na stejném místě, nebo je dávat "cik cak"?

Datum: 29.04.13 19:04

Na ven je lepší napojovat palubky na krokvi, ale pokud by vznikaly větší odřezky, není problém spoj přeplátovat zevnitř zbytkem palubky. Spoj na stejném místě, i kdyby byl ob palubku, je pěknej hnus velebnosti. Ale jelikož jsou palubky v délce 4 metry a dost těžko budeš mít střechu dlouhou 8 a nebo 12 metrů, tak ti na konci první řady zbyde nějaký zbytek a tím začneš druhou řadu. na konci druhý řady ti zbude zbytek jinak dlouhý než minulý a tak budeš pokračovat dál a dál. Kdyby ti náhodou vyšly dva spoje nějak blízko sebe, tak jednu palubku zkrátíš a pak zase pokračuješ celou.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.04.13 19:32

můžeš dávat cik cak,i lepe to vypadá než pak jednotný spoj,co mě zbyde na jednom konci použiju dále,pero ti to podrží a dalšípalubka zas zajistí sám to mám tak doma a 6 let bez problému-jinak pro přesdtavu to je jako když skládáš půovoucí podlahu

Datum: 29.04.13 20:25

já myslel, že když bych to dával pořád stejně, tak by se potom přes spoj dala nějaká krycí lišta a palubky by zaručeně držely. Jak to budu dávat cik cak, tak potom jednotlivé spoje palubek už nijak řešit (zakrývat) nemusím?

doplněno 29.04.13 20:28:

a bude stačit na zarovnání krokví hranol 30x30mm? doma mám desky ze střechy, ty jsou ale jenom 22mm silné a to mi příjde málo, tak budu muset asi něco přikoupit.

doplněno 29.04.13 20:31:

a hřebíky budou asi lepší než vruty že? když použiju hřebíky s malou hlavou, tak je ani nemusím schovávat do drážky a můžu je přibíjet přímo přes palubku tak jak mi vyjdou a viditelné moc nebudou - nebo se mýlím?

Datum: 29.04.13 20:28

Když to uděláš cik cak, tak to tak splyne, že by to zakrytí jen rušilo. musíš to samozřejmě zaříznout kolmo a každý řez před přibitím natřít.

Když dáš spoje do jednoho místa a přes to lištu, to bude vypadat strašně.

doplněno 29.04.13 20:40:

No, na zarovnání krokví hranol 30x30 asi stačit nebude. To bude moc na kraji. Běžně na to používám odřezky coulových prken, či jiných, co zrovna je k mání, ovšem širší, většinou to nařežu asi na 8 cm a přibíjím, nebo šroubuju.

Samotný palubky přibíjím kolářskými hřebíky 63 mm do péra a průbojníkem dotluču. Na ven se mě moc různé sponkovačky neosvědčily.

Datum: 30.04.13 05:54

jak to myslíš že nařežeš coulové prkno na 8 cm? To vyrovnání krokví se musí udělat po celé délce krokví ne? tzn že každou "křivou" krokvu musím srovnat po celé délce kde budu přibíjet palubky. nebo to myslíš jinak? díky

Datum: 30.04.13 07:30
Coulový prkno a nebo cokoliv co je na stavbě po ruce nařežu na šířku asi 8 cm, pak to nakrátím podle potřeby, většinou tedy na délku krokví co je přes zeď a to z boku na tu krokkev přibiju.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.