Moje zídka versus soused

Od: Datum: 03.06.13 10:26 odpovědí: 11 změna: 03.06.13 20:10

Dobrý den, postavil jsem si zídku na svém pozemku na hranici se sousedovým. Soused zídku ze své strany využívá jako součást dřevníku, který si následně u zídky zbudoval. Někde jsem slyšela, že v případě, že budu potřebovat udělat nějakou opravu na zídce měla bych mít možnost dostat se k zídce i ze sousedovy strany, což v současnosti přes hromadu dřeva zřejmě nebudu moci. Můj dotaz tedy zní :

1.Může soused užívat zídku jako součást svého dřevníku bez mého souhlasu?

2.Mám právo v případě technických problémů na přístup k zídce ze sousedovy strany?

Děkuji za odpověď.

doplněno 03.06.13 19:09:

Děkuji všem diskutujícím za odpovědi. Jen pro upřesnění, zídka byla zbudována se souhlasem souseda a na základě stavebního povolení, zcela na moje náklady. Do té doby než byla postavena zídka nebylo po přístřešku na dřevo u souseda ani památky.Ten sousedův přístřešek na dřevo je tak lajdácky postaven (je bez pevné střechy pouze zaplachtován) v plachtě se zadržuje voda, která mi během současných dešťů podmáčí svedenou vodou zídku. Ještě jednou děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.13 10:35
avatar

pokud se nepletu tak zákon stanovuje, že na hranici pozemku nesmí nic být. Jinými slovy ( ted se zasmějeme) mezi každými dvěmi pozemky, by mělo jít projít, neboť 50 cm od hranice nikdo nesmí nic stavět. Tedy jeho plot má být od vašeho 1 metr, a tedy nikdy při opravě svého nemusíte vstupovat na jeho pozemek.

Takže otazka kterou dáváte, je vlastně protizákonná, ale kdo to tak nemá? V podstatě je totak jak říkáte. On by vám měl umožnit opravu. Ale zase vy můžete kdykoli tu část shodit a že mu tam poteče, nebo mu to někdo zničí, popřípadě mu to spatne, je jeho problém, nemá na to žádný nárok, aby vaše zítka drřela jeho "něco"

V podstatě, nejlepší jsou dobré vztahy, ale kde je hledat. V sobotu chodil soused po mém pozemku a ukazoval mi 20 cm, které používam za chatkou, abych kolem ní prošel, že to je jeho 20 cm. p.s. muj pozemek je 13x10 metrů, jeho asi 2 km čtvereční. Ale tech 20 cm je problém.

Takže se zkuste domluvit, nejhorší je válka s blbcem a pak s praštěným sousedem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.06.13 20:08
avatar

fidonete, domnívám se, že se pletete s uvedenou hranicí a 50cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 10:40
avatar

§ 127 Občanského zákoníka

(1)Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.

dále (3) Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.

Pokud Vám nepoškozuje tu zídku, nějak to nehroťte... poškodit si vztahy nějakými naschvály, nestojí to za to...

soused to trochu přehnal, mohl Vás aspoň informovat... není ovšem zcela jasné, zda tu zídku aktivně používá, nebo ta zídka jen tvoří jednu stěnu dřevníku... zda souhlas... zkuste si vzít k užívání něco jeho... jak se bude tvářit...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.06.13 20:10
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 11:53
avatar

Za 1. K postavení plotu,zídky na hranici pozemku potřebojete povolení nebo ohlášení stavby. Tam musí být povolení souseda. Máte povolení?

Za 2. V případě,že zídka bude potřebovat opravu nebude to ze dne na den.Se sousedem se dohodnout na opravě.Třeba po zimě kdy bude mít dřevo spálené v kotlu.

Za 3. Co má soused na svém pozemku? On tam má dřevo,Vy zase zídkou jemu stíníte . Neni nad dobré sousedské vztahy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd*
Datum: 03.06.13 13:27

1) Zídka je vaše měl by se zeptat, minimálně to je slušnost.

2) Ano, pokud budete potřebovat na zídce něco udělat, tak vám to musí umožnit = umožnit přístup.

Se sousedama je lepší vycházet v dobrém = dělat naschvály např. přijít s opravou kdy tam je halda dřeva a váš požadavek jí do týdne odklidit je hloupost a jen by to nadělalo zle. Lepší je dohoda tak aby to fungovalo rozumně pro obě strany = navzájem si pomáhat a ne škodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 13:51

Takže pokud to chápu správně, Vy jste si načerno postavil zeď a teď se chcete domáhat přístupu ze sousedova pozemku pro případnou údržbu zdi - ano? Tedy nic ve zlým, ale za souseda bych Vás určitě nechtěl.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.06.13 14:09
avatar

koptic, nepodařilo se mi najít něco, co by svědčilo o tom, že tazatelka postavila zeď načerno...A na základě čeho ji odsuzujete jako nechtěného souseda? Na přístup pro případnou údržbu má právo ze zákona ...

Teda nic ve zlém, ale Váš způsob chápání jsem zatím nepochopil... zkuste se věnovat samotnému zadání problému, nehodnoťte tazatelku, prosím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 16:31
avatar

Promiňte že se do toho vměšuji.Kdyby zeď byla postavena legálně tak k povolení je potřeba souhlas souseda a tam by řešili i tu opravu v budoucnu.Neptal by se tady na poradně. Bez povolení a souhlasu souseda takovou malou stavbu můžete postavit pouze 2m od hranice pozemku.Jestli souseda naštve tak ji na pozemek nepustí kdyby se na hlavu postavila.Plot si může opravit ze své strany. Nemá tam žádnou stěnu třeba obytného domu,garáže atd.Radím nechat to tak jak to je,rozumně se se sousedem domluvit.Tazatel za zídkou mé své soukromí a soused dřevo. Co je na tom špatného? Horší by bylo kdyby tam měl chlívek s vepřem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.06.13 17:07

to hejkal: já jsem se na rozdíl od Vás "samotnému zadání problému" věnoval.

Zkuste se na to dívat nestranně, ne jen s pohledu dotazující (ho)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.06.13 18:31

Pánové,

pokud tazatelka vyměnila starý plot za zděný, tak nepotřebuje povolení žádné. Ale soused ani tazatelka nesmí 2 m od společné hranice stavět NIC bez povolení , musí žádat st. úřad o vyjímku. A mám pocit, že při udělení vyjímky je nutné stavební povolení na cokoliv.

doplněno 03.06.13 20:04:

Takže zídka je legálně postavena. Není nic jednoduššího - pošlete s předstihem dop. dopis sousedovi, že v termínu xxx potřebujete vstoupit na jeho pozemek z důvodu opravy. Tím jej také požádejte o odstranění dřeva. Na svém pozemku si může postavit dřevník bez povolení, ale 2 m od hranice. V případě, že bude dělat mrtvého brouka, tak vyfotit a napráskat na st. úřad s žádosti o odstranění.

Já jsem pro ústní dohodu, ale když nebude možná ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.