Záruka na stavbu

Od: Datum: 24.04.13 21:44 odpovědí: 11 změna: 25.04.13 12:37

Chystám se rekonstrukci části domu a budu brát hypotéku. Banka nevyžaduje faktury, posuzuje proinvestování na základě svého odhadce. Zajímalo by mě, když zadám práci sice stavební firmě, ale nebudu vyžadovat faktury, což oni vítají, jestli budu mít pak možnost případně něco reklamovat.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.13 22:06

Když nebudete požadovat faktury, je to velké riziko. Nebudete mít na základě čeho problémy reklamovat, protože firma práci nezdaní, (tím se dopustí daňového podvodu) a oficiálně vlastně nic neprovede. Můžete to risknout, pokud si dokážete kvalitu práce ohlídat. Já osobně bych v případě jakékoliv rozsáhlejší stavby sepsal vždy neprůstřelnou smlouvu s jasnými termíny, penále a zárukami. Taková odfláknutá stavba je noční můra.

Nebudu konkrétně jmenovat, ale přesně takhle se pokusil někdo z mého okolí ušetřit. Je to přece firma kamaráda, ten to udělá kvalitně, faktury a smlouva nejsou potřeba. Jednalo se o rekonstrukci verandy - izolace, střecha která je zároveň terasa, nová okna, omítky. Jenomže to firma "kamaráda" zfušovala, do verandy zatéká, okna netěsní, omítka opadává. Není smlouva, nejsou faktury, není záruka na odvedenou práci. A nejsou ani prostavěné peníze...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.04.13 22:22

Díky, to jsem si myslela, asi si to ještě rozmyslím, bude to to přestavba za 2 miliony, takže uvidíme, leda by mi dali nějakou "záruku" v podobě té smlouvy, ale o tom pochybuju, bylo by to pro ně asi sebevražedné, já můžu 100x tvrdit, že toho nezneužiju a bude mi to sloužit jen jako záruční list, který použiju jen v oprávněném případě ale to mi nemusí nikdo věřit že. Tak si asi radši připlatím a budu chtít ty faktury

Datum: 24.04.13 23:14

Hlavně dobře vybírejte firmu, která bude stavět. Aby Vám v polovině stavby nezkrachovala bez splnění všech závazků, to se už taky stalo. A pokud se ve stavebnictví nevyznáte, je důležitý kvalitní stavební dozor hlavně pokud se jedná o tak velkou investici. Dnes každý podnikatel šetří kde může, najímá nekvalifikované zaměstnance, zflikují to jen aby už byla předávka a potom zjistíte, že se to celé sype a za opravy dáte balík. Pokazit se dá všechno, dokonce i lepení polystyrenu na zeď. Potom třeba do stavby někde zatéká, vzniknou tepelné mosty, plíseň. Všechny postupy i použité technologie a materiály by měly být součástí projektu a smlouvy už před začátkem stavby. Co nebude na papíře, jako by nebylo.

Datum: 25.04.13 12:36

Jo, to je taky problém, nejdříve jsem se domlouvala s takovým živnostníkem který má sice v hlavičce "stavební firma" ale je to přesně ten matlák co najme kde koho a když má rozdělaných víc věcí, nemůže se rozkrájet aby dohlížel na tyhle svoje ovečky. Už mi něco na baráku dělal ale menšího rozsahu a byl tak aktivní, že udělal věci které se mnou nekonzultoval ale pak pochopitelně naúčtoval, to mě dost naštvalo. A nejsem si jistá že by tu přestavbu (jedná se o střechu a půdní byt) neudělal přesně jak píšete - zflikovat aby to vypadalo a za nějakej ten rok , dva, tři abych si brala další půjčku na opravy. Pak jsem oslovila stavební firmu na doporučení kamaráda, dobré reference, i osobní zkušenosti, jakým způsobem vše zaměřovali a prohlíželi mě potěšil, i když tomu prd rozumím, ale ve srovnání s tamtím - nebe a dudy. Zatím mi teda nedali rozpočet, tak uvidíme. Počítám s tím, že za ty prachy co mi nasliboval ten první tihle asi nedají, ale jsem ochotná od některých věcí ustoupit, hlavně, když budou udělané pořádně. Tak snad budu mít štěstí, a dopadne to doufám dobře.

Od: andrea1*
Datum: 24.04.13 22:23

Jako průkazný doklad, že vám firma prováděla dohodnuté práce je Smlouva o dílo. V této smlouvě musí být zakotvena i dohodutá cena a záruční doba. Když firma nevystaví faktury, jsou to vlastně pro ni částky, které jim zaplatite, nepřiznaný příjem a ve finále si sníží zisk a ušetří na daních.

Firma je povinna vystavit i na závěr Předávací protokol na dílo, který podepisujete. V tomto protokolu potvrzujete, že dílo bylo odevzdáno bez závad nebo v něm jsou vyjmenovány. Takže musíte ve vašem vlastním zájmu trvat na fakturách, kde máte rozepsáno co jste zaplatila a kdy a samozřejmě komu.

Datum: 24.04.13 22:25

jojo, kde jsou ty časy, kdy tyhle práce byly s 5% DPH.. to bych nad tím nepřemýšlela :) ale co se dá dělat.

Od: uska®
Datum: 24.04.13 23:16

Tak mě napadlo, zda by vám k reklamaci nestačila Smlouva o dílo + předávací protokol + stavební deník. K čemu budete potřebovat faktury? I když ve smlouvě o dílo je dohodnutá částka, ale ta k ničemu není, je jen pro vás pro kontrolu. Ve skutečnosti se cena za stavbu bude v každém případě lišit - vícepráce stejně napřed musíte odsouhlasit.

Já bych stavbu rozdělila na několik etap . Budeteli z první etapou spokojena, uzavřete na pokračování druhou a pak třetí smlouvu. Vždy se vám to vyplatí neboť firma si sakra dá záležet, aby mohla pokračovat. Nebudeteli např. s hrubou stavbou spokojena, můžete zakázku nabídnout další firmě. Začíná ve stavebnictví boj o zakázky .To je jen můj názor.

doplněno 25.04.13 11:54:

andreo - máte pravdu, ale neproplatila bych ani materiál dopředu, pokud nebude zabudovaný. Proto je dobře rozdělit stavbu na několik etap. Když budu mít stavební deník (denně) vypsaný a podepsaný parťákem či šéfem a mnou, není možné, že by nic nedělali. Vše záleží na dohodě. Já bych se zas toho tak moc nebála. Jak někdo psal, můžu mít hafol faktur a reklamaci nevyřízenou. Pokud si někdo pořádně denně pohlídá stavbu, tak teoreticky nemá co reklamovat.

Od: andrea1*
Datum: 25.04.13 06:27

Firma by mohla říct, že jí paní nezaplatila a že jí dluží. Musí mít v ruce doklad, že zaplatila a za co firmě zaplatila. Bývá to více faktur. Napřed si obyčejně firmy nechají proplatit materiál a pak nakonec realizaci.

Datum: 25.04.13 06:38

Panejo. Dneska je boj reklamovat stavbu, která je odfláknutá, i když máte smlouvu a faktury. Co potom bez jakýchkoli dokladů? A jinak, jak je tu psáno, dnes firmy šetří a opravdu si najímají kde koho a pak to tak dopadá.

Datum: 25.04.13 12:37

Tak snad ten důvod k reklamacivůbec nebude

Od: asd*
Datum: 25.04.13 10:19

Určitě je lepší ohlídat si kvalitu už při stavbě, než spoléhat na záruku a dohadovat se s firmou nebo i zjistit že není kde reklamovat... I pokud s reklamací uspějete, tak to znamená rozkopaný barák atd.

1. jasné zadání co a v jaké kvalitě mají dělat, 2. kvalitní stavební dozor nezávislý na firmě, bude kontrolovat jednotlivé etapy a další etapu spustí až po kontrole předchozí (např. betonování až po kontrole výztuží) 3. materiál platit po složení na stavbu, 4. práce platit po kontrole stavebním dozorem. 5. pozor na závady typu zeslabení nosné zdi zasekáním odpadů do míst kde nemají být atd.

Pokud firma dělá bez faktury, tak oficiálně nedělá nic a žádný doklad vám nedají. Holt jsme v Kocourkově, místo nízkých daní tu jsou vysoké a pak se to takhle obchází a stát ve výsledku prodělá...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.