Zatvrdlý prášek na praní

Od: Datum: 23.04.13 19:36 odpovědí: 11 změna: 25.05.13 21:48

Dobrý den všem rádcům a poradcům,

chtěl bych se zeptat, zda-li někdo neví čím bych rozpustil ztvrdlý prášek na praní.

Situace je taková, že v pračce od kaslíku na prací prášek vede gumová hadice do bubnu, a v záhybu hadice se po letech praní vytvořil balvan směsi pracího prášku, aviváže, škrobu a všeho možného. Hadice by šla vyndat, ale znamenalo by to rozebrat komplet pračku, protože se k té hadici přes buben nedostanu.

Neví někdo jestli je tu i nějaká chemická cesta?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.13 22:13

A co to zkusit prošťouchnout drátem či jak je to péro na čištění odpadu. Chemicky me napadá louh http://www.fichema.cz/hydroxi…aoh-99-cas-1310732-p-390.html

Ohodnoceno: 0x

Od: slajs
Datum: 24.04.13 02:32

Drát či pero mě napadlo, ale bohužel ta hadice je gumová a propíchnutá je na nic... být to v rovném úseku tak není problém le je to v/za ohybem :(

Od: host
Datum: 24.04.13 06:46

Někdy stačí nasucho narostlé zatvrdlé vrstvy uvnitř trubky rozdrobit opatrným tlakem prstů zvenku na trubku (pokud je gumová). Dobře to jde u takové té varhánkové, jako harmonika, ohebné, pružné. Zahýbat s ní, pod prsty je cítit mírné křupání a uvolňování a odlučování a odlupování od stěny uvnitř. Někdy se nahmatají i maličké předměty, které se nějak do pračky dostaly například v kapsách (desetníky, knoflíky, šroubky - z montérek, fazole - ze zástěry kuchařinky, atd.) a na nich se pak vrství další nečistoty.

Pokud je možné hadici odpojit ještě před vypouštěcím čerpadlem, je třeba to udělat ještě před uvolňování zatvrdlin, jinak se musí spoléhat na to, že rozdrobené nečistoty přes čerpadlo projdou, protože když ne, tak se problém jenom posune o kousek dál.

Datum: 24.04.13 07:25

samozřejmě jsem tlak prsty na hadici zkoušel, ale má to konzistenci betonu. Jinak od přívodu vody to jde přímo do kaslíku (spínáno elektro ventilem) na prací prášek, kde je klapka na přepínání aviváž/prášek a pak samospádem gumovou rourou o průměru 4-5 centimetrů (právě ta ucpaná) a 1 cm hadičkou na aviváž. Bohužel z přední strany to odstrojit nelze, jelikož to je šasi do "U" s odnímatelným zadním a vrchním panelem...

Od: host
Datum: 24.04.13 07:44

Do ucpaného odtoku umyvadla se už v minulém století sypala soda na praní (používala se na změkčování tvrdé vody při praní) a pak se do toho nalil ocet. Šumělo to, prskalo a bublalo a tím se nečistoty (ale to bývaly běžné nečistoty ze sraženého mýdla, vlasy, chlupy, nítě a prach z prádla a kašovitý šlem) uvolnily a normálně odtekly do kanalizace.

Pokud byste chtěl pokus dělat, tak někde mimo pračku, například v kbelíku na zahradě - hrst sody na praní (jedlá soda z lékárny je šíleně drahá, tu ne), a na to nalejt tak maličkou skleničku octa (pro první pokusy ještě zředěného), odstoupit a počkat, co by to dělalo, dodržovat bezpečnost - co kdyby to vyprskávalo, nepustit k pokusu děti, pryč, pryč. A pak by bylo možné zkusit udělat pokus i s pračkou. Ale je to na vaše riziko! Tohle je nápad, vzpomínka jak se to dělalo, NEZARUČENÉ, aby to nezničilo pračku. Vyzkoušet na nějakém vyřazeném kusu někde ze sběrny.

Od: ron*
Datum: 24.04.13 07:34

Dobrý den.

Účinná je kombinace kypřícího prášku a octa, protáhne i odpady. Snad pomůže uvolnit i ucpanou hadici pračky.

Datum: 24.04.13 07:35

Já bych tu hadici zkusil pořádně prokroutit, kde to jen půjde a taky bych jí nabacal kladívkem ...

Datum: 24.04.13 09:38

bohužel tam je tak místo na moji tlapu a dva prsty se dostanou k té hadici... o kladívku nemůže být ani řeč :D

Každopádně ten trik s kypřícím práškem zkusím a dám vědět :D

děkuji moc za všechny rady

Od: olmi
Datum: 24.04.13 16:27

myslím že se to bude muset vyměnit protože zrovna včera jsme opravovali pračku a při zkoušce zůstalo trochu prášku v šuplíku a když jsme ho vydolovali ven vůbec se nedal rozmačkat prostě kámen a byl to kvalitní prášek jinak kdyby to byl vodní kámen tak ten likviduju prostředkama na WC

Datum: 26.04.13 18:24

Tak je dokonáno... marně jsem zkoušel všechny chemické prostředky co jsem doma našel... nakonec jsem se pořádně naštval, chytil tu hadici kde vcházela do bubnu a ten šutrák začal vytlačovat jako tubu z pasty... trvalo to asi dvě hodiny, věděl o tom celý barák (a asi se i docela bavil) vykouřil jsem asi osm cigaret ale je venku, a to bez nutnosti vyhození celého bubnu ven. Další sranda byla vrátit zpátky kaslík na prací prášek protože to bylo asi jako vrátit ježka do klece... Ale co, pračka pere a dokázal jsem přítelkyni že opravdu opraváře nepotřebujeme :D

Každopádně jsem provedl pár testů a hodil kousky toho šutru do 63% kyseliny sírové, do louhu, do octa, do sava, do Larrinu ale po dvou dnech jsou zkoumané vzorky bez poskvrny...

Jediné co ho dokázalo rozpustit je Coca-cola light *nevi* tak aspoň vím pro příště

děkuji všem zúčastněným za rady a nashledanou příště u dalšího mého dobrodružství v domácnosti i mimo ni.

Od: silta
Datum: 25.05.13 21:48

Já bych zkusila něco, co zabírá na čištění odtoku u umyvadla a vany. Osobně jsem ze stejného důvodu přšela na prací gely, jsem spokojená s Lovela gelem a pravidelně přidávám do praní ocet. 2-3x do roka vyčistím pračku dlouhým cyklem na vyvárku s pořádnou dávkou octu a i filtr je porád čistý a pračka nesmrdí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.