Postup usazení plastové jímky

Od: Datum: 23.04.13 14:43 odpovědí: 10 změna: 24.04.13 08:40

Dobrý den zakoupil sem plastovou samonosnou kruhovou jímku 4 m3 od firmy poolone. a v montážnim postupu je že se dno jámy musí před uložením jímky vybetonovat a pak při zasypáváni zároven napouštět vodou.

Jelikož nemáme tolik vody ve studni a platit další výdaje za dovoz vody tak sem se rozhodl že jímku napouštět nebudu a jenom jí zasypem pískem. Moje otázka tedy je jestli je to možné takhle jímku rovnou zasypat bez napuštění?
Jímka bude hluboko 180 cm a na víku jímky 30 cm zeminy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.13 15:35
avatar

Dno v každém případě musí být zabetonované.Obsypání jímky by stačilo provádět postupně,jak se bude plnit vodou.Rozhosně by se neměla zasypávat prázdná.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikysedliste*
Datum: 23.04.13 15:52

Dno urcite vybetonuji, ale plnit se bude pomalu cca 6 měsíců protoze je na chatě a pujde do ni voda jen z wc. Co se muže stát když je tedy rovnou zasypu? Hrozi deformace?

Od: mowla*
Datum: 23.04.13 16:03

Ano - hrozí deformace a následně prasknutí nádrže.

Pokud není možné jímku napouštět tak rychle, jak ji chceš zasypávat - co zvolit opačný postup, tedy zasypávat ji tak pomalu, jak se bude plnit? ;) Když bude hladina uvnitř výš, než zásyp okolo, vadí to nádrži výrazně méně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 17:02
avatar
Když nenaplníte nádrž vodou, může se stát, že v případě déle trvajících dešťů Vám ta nádrž vyplave! U nás zapustili do země ocelovou nádrž na PHM, zasypali, a než stačili zkolaudovat a naplnit, začalo silně pršet, výkop se naplnil vodou a milá nádrž zvedla množství zeminy a vyplavala. A k tomu ještě ta voda rozmočila tu zeminu na nádrži, ta se svezla pod nádrž a mohli kopat jámu znova.
doplněno 24.04.13 07:40:

Uvádíte, že jímku zasypete pískem... dále uvádíte, že ve sklepě se spodní voda neobjevila... je možné, že máte zeminu okolo domu a sklepa jílovitou, vodu těžko propouštějící, proto máte sucho. Nechci strašit, jen uvádím možnosti... výkop okolo jímky zasypete pískem, ten vodu propouští bez problémů... voda je potvora. Píšete, že je tam spád, potom by možná nebylo od věci podle možností udělat drenáž, aby byla voda případně odvedena... Ta vrchní zásypová zemina by měla být také nepropustná... potom bude klid. Chyby ukáže čas, držím palce...

matematika říká:

2,2 x 2,2 x 0,15 = 0,726 m3 betonu

Vámi zmiňovaná jímka JKS -4 má průměr 185 cm. pokud nebudete dělat podkladní betonovou plochu čtvercovou o rozměrech 2,2 x 2,2, ale uděláte ji kruhovou, o průměru třeba jen 2 m, budete potřebovat přibližně 0, 471 m3 betonu při tloušťce těch 15 cm...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 18:25

Pokud jste koupil nádrž samonosnou tak musí snést okolní tlak zeminy bez kapaliny v ní.Voda se tam napoušští hlavně k vůli dešťové vodě jak píší výše zcela určitě by vám vyplavala,záleží na podloží pokud je vodopropustné tak se tam žádná voda držet nebude ani při dešti pokud ne tak musíte naplnit.Zavolal bych do firmy že pod pojmem samonosná si představvuji že je tak pevná že tlak zeminy vydrží.Co by se pak stalo když nechám nadrž vyčerpat jímku vyvést.tak se mi zbortí to je přeci kravina.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikysedliste*
Datum: 23.04.13 20:22

Ano kvuli tomu sem ji kupoval ze když je samonosna musi vydzet tlak zeminy, dnes sem tedy kontaktoval vyrobce a bylo mi receno ze napustit se doporucuje jen pri montazi a kvuli uznani pripadne zaruky a ze cca po 14 dnech se muze vypustit. Ja tedy zariskuji a jimku zasypu bez napusteni. Jinak co se tyce spodni vody s tou by nemel byt problem, jimka bude cca 2 metry od sklepa který je cca 2 metry pod urovni terenu a nikdy se nam v nem voda neobjevila, navic jimka bude umistena v mirnem kopci.

Datum: 23.04.13 21:06
avatar

Ta samonosnost je právě diskutabilní.Nádrž bude mít asi výztuhy,ale ty budou fungovat v určitém rozsahu působících sil.Při zasypávání nádrže není ke škodě ji zabetonovat i zvenčí.Pak pohyby zeminy okolo budou zanedbatelné.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikysedliste*
Datum: 23.04.13 22:01

Obetonovávat jí nebudu to jsem rovnou mohl koupit jímku na to určenou za podstatně menší peníze.

Ale potřeboval bych vědět kolik bude třeba betonu na to dno? Deska bude 2.2 krát 2.2 m2 o síle 15 cm,děkuji.

Datum: 23.04.13 22:04
avatar

To je takovej problém si vynásobit tři čísla?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 08:40

zhruba 0,726 m3

jinak jsem zvědav, zda to jímka dlouhodobě ustojí, koupil jsem "samonosnou" vodoměrnou šachtu a je zkroucená až hamba a vůbec znám dost případů, kdy se plastová "samonosná" odporoučela. Teď budu budovat žumpu a koupím hotovou betonovou, která je sice dražší a výrazně těžsí, ale doufám, že bude bezproblémová...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.