Starý dům - co s plísní?

Od: Datum: 23.04.13 10:50 odpovědí: 17 změna: 28.04.13 23:17

Dobrý den,

Potřebovala bych radu, někoho zkušeného. Zdědila jsem baráček 2+1. Babička před 7 lety zemřela a ted bohužel i děda, který tedy s každým odmítal mluvit. Ten domek bych chtěla opravit, protože k němu mám takový vztah beru to trochu i jako povinnost. No, domek je z venku nahozený, vypadá hezky ale horší je to uvnitř. Děda se o barák vůbec 7 let nestaral, to znamená všude :

- plísen po celém domě, nedá se tam ani pomalu dýchat

- bordel kde jsou nastřádaný věci ještě po babičce ( to už jsem zajistila kontejnery)

-koupelna je v šíleném stavu, takže by to chtělo novou vanu a umyvadlo. asi i nějaký materiál

- nové interiové dveře a vchodové.

- potom celkově vymalovat.

- položení nějakého PVC.

Nevím, jestli se to vyplatí, asi bych si musela vzít pujčku, Mé rezervy jsou 40 000tisíc. Mám přítele, o to vymalování strach a další věci nemám ale spíš se jedná o vyrvání té staré vany a umyvadla, která je príšerná. Ta plísen je skutečně všude, nemám s tím zkušenosti zda by se to muselo celé nějak obouchat nebo by se to dalo vystříkat nebo nějakým jiným způsobem odstranit. On asi vůbec nevětral.

Na kolik myslíte, že by to vyšlo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lenka33
Datum: 23.04.13 10:53

jinak střecha se ještě stihla udělat za babičky. tak děkuju za vaše názory.:)

Od: natyd
Datum: 23.04.13 11:14

Mám dojem, že rozsah prací nebude jen to co uvádíte... Ono to na první pohled vypadá jednoduše, ale na ten druhý...důkladnější...

Pokud je všude plíseň a vlhkost zřejmě bude špatná či nulová izolace. Nové umyvadlo bude taky jen drobnost, bude potřeba zkontrolovat odpady, elektrické rozvody,zjistíte, že nynější elektrika je nevyhovující...

Přemýšlela jste jak v domě budete topit, zda současné topení vyhovuje, popřípadě komín?

Víte co se skrývá pod podlahou? Zda je tam beton či hlína apod?

Co okna? Nebudou potřeba vyměnit za nová?

Myslím si, že by jste měla skontaktovat byť zkušeného stavaře, který si dům projde a řekne co je potřeba předělat a opravit a na hrubo Vám i sdělí cenu...Ta se pak bude odvíjet od toho zda si vše uděláte ,,sami´´ či firma...

Jinak přeji hodně zdaru...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 11:36
avatar

Je domeček podsklepený?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenka33
Datum: 23.04.13 12:46

dobrý den, není:)

Od: mowla*
Datum: 23.04.13 12:55

40.000,- je ´nic´ - tak na vstupní dveře a vymalování, při úsporném řešení by možná ještě zbylo na vanu a umyvadlo...

Obecně - nemá cenu řešit ´kosmetické úpravy´ (malování),dokud není vyřešen případný technický problém (vlhkost) - šlo by jen o plýtvání penězi i časem a prací.

Navíc - podle takového popisu se moc poradit nedá - pozvi si na prohlídku nějakého místního řemesníka a nech si od něj, jakožto odborníka, vyjmenovat závady, návrhy jejich odstranění a vyčíslení ceny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ertl
Datum: 23.04.13 19:09

jak 40 tisíc? píše, že má rezervy 40 milionů. to bych radši postavil něco nového :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 13:00
avatar

Zcela chápu Váš citový vztah k domku, ale se 40000 toho moc nenaděláte. Nepodsklepený domek možná nebude mít ani izolace. Žil jsem v něčem podobném a zvolna (velmi zvolna, cca 18 let) jsem ho dával dohromady vlastníma rukama. Dneska bych do toho už nešel. Na jedné straně skončíte, na druhé můžete začít znova. Rekonstrukci lze v dnešní době udělat samozřejmě v době podstatně kratší, ale počítejte s výdajem tak půl miliónu (velmi hrubý odhad).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 13:08
avatar

Nepochopila jsem, zda tam chcete bydlet či ne. Každopádně na velkou rekonstrukci nemáte, a dnes je vše velmi drahé, takže budete muset domeček dávat dohromady postupně, na etapy. Chce to tedy si udělat plán dle důležitosti. Nedělat např. rekonstrukci koupelny, dokud nebude nově udělaná elektřina atd, Budete také muset patrně domek zateplit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 14:33

http://aukro.cz/nabytek-koupelna-wc-7808 - novou rohovou vanu jsem si sehnal za 1.000,-Kč + benzín 80km, zánovní umyvadlo s nohou 150,-Kč, rohové umyvadlo s nohou 300,-

http://aukro.cz/stavebniny-8485

za 40.000,- toho moc neuděláte, ale můžete postupně, vemte si, že třeba jen za lino do kuchyně (9m2) jsem dával skoro 5.000,-Kč a to jsem vybral nejlevnější firmu co ho měla. Co se týče bourání koupelny, pokud chcete ponechat stávající obklady, popř. je poškodit jen minimálně, tak šroubovák a umyvadlo odšroubovat, vanu majzlíkem vybourat. Pokud je Vám to buřt, tak palici, bourací kladivo a za den máte vybouráno a vyklizeno. Dělal jsem to také, když člověk chce, tak jde všechno.

Hodně štěstí. *pivo*

doplněno 23.04.13 14:36:

Jo, a rada na závěr, dělejte postupně, nejdřív jednu místnost a potom druhou. Také jsem si nenechal poradit a teď mi to mrzí. *zed*Základem je alespoň funkční WC a umyvadlo, s těmito dvěma na stavbě životně důležitými věcmi jde všechno hned líp :D*slunce*. Každopádně dneska bych už WC dělal vestavěné, závěsné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemej
Datum: 23.04.13 15:20

začátek stojí na tom, odkud se vzala plíseň a případná vlhkost, z které plíseň vznikla.

hned po vlhkosti je podstatný stav střechy a stav rozvodů - elektro (počítám bude v hliníku), voda, odpady.

40k je v případě rekonstrukce jen takový plivnutí, to ani nevím, jestli bych se s takovým drobnýma do "rekonstrukce" pouštěl.

každopádně jen na základě popisu je to věštění z křišťálové koule (na základě fotek by to nebylo o moc lepší) , takže to chce někoho znalého na místě, kdo vám to buď posvětí, nebo rozmluví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 15:45
avatar

Také jsme,Lenko,začínali komplikovaně a těžce u takového baráku.Ale postupně se dají jednotlivé problémy domku odstraňovat až se to vyloupne a dá se v tom bydlet.A slušně.Je potřeba nejprve vědět,zda v tom budete natrvalo,nebo jen na weekendy.Podle toho dělat jednotlivé kroky a dobu rekonstrukce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 23.04.13 16:07
avatar

Opravdu se odpovídá těžko. Ale počítejte s tím, že když pozvete na obhlídku řemelníka, co se tím živí, tak každé jeho máchnutí rukou, doprovázené slovy "tohle je potřeba ...", bude představovat desítky tisíc Kč. Takže když párkrát máchne v každé místnosti, ...

Ovšem ony často staré věci mohou dobře sloužit dál i po nevelké opravě. Třeba dveře, opravdu je nutné vyměňovat (vchodové třeba za 30000 Kč), nebo je stačí obrousit, zatmelit a natřít za 300 Kč + práce?

Každopádně by to chtělo nechat vyschnout a pak se přece jen s někým poradit na místě, co je potřeba. Možná s nějakým šikovným kutilem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 24.04.13 07:07

40 000 pro začátek dobré. Ale než začnete cokoliv dělat, bude zapotřebí bez nostalgie přistavit kontajner a všechno, kromě rodinných vzpomínek a milých předmůtů, které se dají umýt, očistit a případně i desinfikovat, aby se plísňové spory nedostaly i do vašeho bytu, vyhodit a vyvést na skládku. Kompletně všechno.

Otevřít okna, větrat, větrat, větrat, abyste ještě z toho neonemocněli. Bylo by dobré, abyste i v průběhu prací měli funkční záchod, vodu na mytí a úklid a pitnou vodu (tu si můžete přivážet v PETkách) a navázat na život babičky a dědečka se sousedy, kteří se s nimi znali a mohou vám hodně pomoci byť i jen radou a návaznostmi na kořeny života. Sousedi mimo jiné vědí, jak je domek stavěný, z jakého materiálu, kde je studna a jaká je v ní voda, jak je provedený odpad, nebo kde je žumpa aby se do ní někdo náhodou nepropadl snilým dřevěným poklopem mezi kopřivami, jak je vysoko spodní voda, jaké události se děly, přístavby, opravy střechy, apod. Možná najdete i zájemce o starý materiál - dřevo na spálení, staré cihly, atd. Všechno poznáte, nemusíte to uspěchat, ale můžete využít blížícího se hezkého počasí.

Zkontrolovat střechu, jestli nezatéká, elektroměr (jestli je přihlášený odběr a platí se za něj, nebo se bude muset odběr obnovit, případně si nechat zavést provizorní přívod jako na stavbu). Zkontrolovat všechny možné dlužné platby za daně z nemovitosti, nebo co by ještě mohlo být.

Pak by bylo dobré oškrabat staré malby (i v nich se může držet typický zápach několik let opuštěného domu a plísňové spory), udělat základní hygienické vymalování vápnem (žádné nepropustné moderní hmoty, které nedýchají). Zkontrolovat podlahy, zda nejsou prohnilé, strhat staré krytiny (koberce, linoleum (předchůdce PVC) a případně oškrábat staré nátěry dřevěných podlah.

Doposud je největší investice do kontajneru, úklidových prostředků a svačiny, kterou si na práci budete vozit. No bude toho hodně, podle vašeho popisu

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: koudalak*
Datum: 24.04.13 09:05

Doporučil bych to pořádně nafotit a fotky nám sem předhodit Když nic jiného, tak s Vámi porbereme situaci aby Vás řemeslníci neoškubali a případně poradíme co může přítel udělat svépomocí.

Z otázky mám pocit, že moc zkušeností nemáte a když byste se do toho pustila takhle, tak brzy spláčete nad výdělkem protože by se odstranily následky a nikoliv příčiny.

Sám postupně předělávám domek z r. 1912, tak s vámi soucítím *palec*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: michaelblz*
Datum: 25.04.13 22:51

Loni jsme si s přítelkyní koupili 80 let starý domek, 4 1 s tech. místnostma. Mysleli jsme si jak za dva měsíce nebudeme bydlet, kromě elektřiny jsem se všechno naučil a udělal svépomocí, začátky byli se zednickým dohledem. A to máte elektřinu, se známostí za necelých 50tisíc, omítky všude nové, fajnovou, podlahy jsem musel dělat betonové, protože prkené nedrželi teplo a byli staré, nová koupelna s vanou a sprchovým koutem nový bojler 50tisíc, odpady, rozvody vody, kuchyň 50tis, vchodové dveře 22tisíc, letos jsme udělali plastové okna v celém baráku 60tisíc, jen napenetrovat a vymalovat přišlo na 10tisíc, PVC 12tis, a to nemáme vybroušenou prkenou podlahu v ložnici a udělanou plovoučku v dětským pokoji, určitě jsem na spoustu věcí zapoměl ale hodně přes 300tisíc za necelý rok, a to jsme za 4 měsíce bydleli, z práce jsem rychle běžel na barák abych s tím co nejrychleji pohl, dovolená byla na maltě. Ale můžu říct, že ta námaha za to stála... Já panelákové dítě, teď mám o zábavu postaráno, na hoodně dlouho Jinak těch vašich 40tis se rozkutálí v prvním týdnu ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danecekdan*
Datum: 25.04.13 23:11

O všechny Vámi uvedené body bych strach neměl, kromě prvního:( Vše ostatní můžete vyřešit sami, popř. za pomoci znalých kamarádů "za flašku". Ale jestli je v domě plíseň, tak je vlhký. Tzn. podříznout zdi, což je nákladné a organizačně složité.

Poradil bych se s odborníkem - zedníkem apod., jestli se do domu vyplatí investovat nebo naopak. Tedy jak investice, za cenu zadlužení, dům zhodnotí a jestli se vůbec jeho zhodnocení vyplatí. Dejme tomu, že dům má cenu 700tis,--. Vy do něj nacpete dalších 700tis.,--, což je při rekonstrukci staré nemovitosti lusknutí prstu. Koupí ve Vaší lokalitě někdo dům 2+1 za cenu vyšší, než 1,4mil,--? Jaká je Vaše lokalita - zaměstnanost, obchody, blízkost větších zaměstnavatelů, BUS a ČD spoje...? V případě rekonstrukce a užívání bude Vaší rodině v budoucnu stačit 2+1?

Pokud si baráček chcete ponachat např. jako chaloupku, určitě bych tam udělal jen drobné změny - malba, úklid apod. a nepouštěl bych jej;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chapsy
Datum: 28.04.13 23:17

Já neodpovím na to, kolik by to stálo... protože pokaždé je potřeba ... nutně.. hodně nutně... něcco dalšího. To velké, jako je vana, případně dveře, bude to nejlevnější.

K té plísni... bude vlhkost to je jasné, mně se osvědčilo u podlahy vysekat díru podél elého pokoje a vložit perforovaný "husí krk" myslím, že je to drenážní trubka. Na začátku a konci každé stěny jsme nechali malý prostor a vložili mřížku aby do té (a i ven) zdi mohl jít pořád vzduch. Nábytek nedávat ke stěnám a ve vlhkých místnostech jsme použili obyčejný ventilátor z počítače, který za nábytkem.. pod postelí a v jiných těžko větratelných místech honil vzduch. Později jsme to vylepšili i spínacími hodinami.

Na plísen se mi nejlépe osvědčily postřiky se stříbrem

Malba nestačila oškrábat, musela jsme oklepat všechny místnosti až na cihlu, oškrabáním a novou malbou jsme se zatuchliny nezbavila. Což se nakonec projevilo jako lepší, protože na hodně místech byla omítka odfouklá, x krát opravovaná a dokone jsem objevila pod x vrstvami asfaltový nátěr :(

Než vanu, je lepší sprchový kout...

Držím palce :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.