Vodovodní přípojka

Od: Datum: 08.07.13 10:07 odpovědí: 11 změna: 09.07.13 14:06
avatar

Zdravím,

přemýšlíme o koupi jednoho domu na vesnici. Vodovodní přípojka tam je, ovšem vodoměr je prý někde poměrně daleko od domu a za nim jsou ještě připojení další dva sousedi, kteří mají svoje hodiny jakoby pro vlastní orientaci. Faktůra za vodu pak chodí stávající majitelce domu a ti další dva sousedi ji dají peníze za vodu, kterou podle svých hodin spotřebovali. To se nám ale nezdá býti moc dobré řešení. Proto nás zajímá, zdali není vodárna povinna novým majitelům zřídit vodoměr ve sklepě domu, nebo alespoň na jeho zahradě.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 08.07.13 10:16

Vodárny už nejsou povinni skoro nic udělat. Vy si musíte zřídit novou přípojku, ale ne od souseda, ale až od hlavního vodovodního řadu a vodárny vám pak u vás na přípojku osadí vodoměr.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 08.07.13 11:00
avatar

Uška odpověděla výstižně. Nicméně pokud je nynější systém placení zaveden a funguje, udělal bych pouze jednu úpravu, osadil podružný vodoměr i na svoji přípojku. Součet odběrů těch tří podružných vodoměrů pak musí souhlasit s celkovým odběrem na hlavním vodoměru, za který je placeno vodárnám. Budete mít tedy kontrolu, zda některý ze sousedů nepodvádí a opravdu platí za všechnu odebranou vodu, nikoli jen za tu na vodoměru...

Pokud hlavní vodoměr patří k Vašemu budoucímu domu, je teoretická možnost dalším sousedům přívod vody zrušit, starost o novou přípojku by pak byla na nich, ovšem nepokládám to za šťastné řešení, nejen z hlediska sousedských vztahů...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.13 11:11
avatar

No nevím, ti jedni jsou snad nějací lufťáci, takže pokud tam v zimě rupne voda a tři měsíce poteče do země může přijít faktůra na 50 000 a ta přijde na majitele vodoměru, tedy na nás. To je jistá věc. Zodpovídat za cízí lidi je dnes asi docela o držku, co myslíte?

Od: hop®
Datum: 08.07.13 11:42
avatar

Ano, zodpovídat za cizí je riskantní. Ovšem pokud jsou tito lufťáci alespoň trošku rozumní, tak vodu minimálně na zimu vypnou, pokud to tedy nedělají při každém odjezdu. Bohužel máte pravdu v tom, že za platby budete zodpovědný pouze Vy. Ale opravdu záleží na těch sousedech, co je to za lidi, jak s nimi současná majitelka vychází, jaká je s nimi domluva.

Těžko takhle poradit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 08.07.13 11:38

Začněte na vodárnách, vysvětlete situaci a požádejte o návrh řešení, ale společnou přípojku a spoléhat na slušnost sousedů bych nechtěl. Něco podobného bylo u nás s elektrikou - hlavní elměr od elektráren a podružné elektroměry pro jednotlivé chaty. Leta vše OK, pak pár změn majitelů, neplatiči atd... Skončilo to samostatnými přípojkami a každý vlastní měření.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.07.13 11:48
avatar

Dík, to zní rozumě. Zkusím to vysondovat ještě před případnou koupí. Mě se taky do ničeho společného nechce ani omylem.

Datum: 08.07.13 12:44
avatar

Musíte si uvědomit, že takto jak to máte provedeno se to i v minulosti dělalo pouze na "vyjímku".

Jinak musí mít každá nemovitost SVOU vodovodní přípojku a své měření.

Nevím jestli třeba nemáte zřízeno (předchozí majitel) věcné břemeno...nebo je to také již možná vydržené právo užívání.

Pokud si osadíte vlastní vodoměr, pak vodárny samozřejmě zajímá FAKTURAČNÍ vodoměr...a ne ty tři podružné..

Rozpočítat si to musí sám ten, na koho je přípojka napsaná.

Nicméně osobně bych se podobnému řešení bránil jako "čert kříži"..

V případě poškození vodovodu, úniku vody atd. Vás při tomto způsobu řešení mohou čekat velmi horké chvilky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.13 12:54
avatar

No to já právě chci od vodáren nový jimy uznaný vodoměr pouze pro ten dům a nejlépe ve sklepě domu. Jinak do toho snad ani nepůjdeme. Společná přípojka s fakturací na nás a následným rozpočítáním se sousedy, nepřichází do úvahy.

Datum: 08.07.13 13:03
avatar

Ale psal jste, že přípojka vodovodu je dlouhá...

To může být ten problém, že Vám vodoměr do sklepa nedají..

Zpravidla se povoluje vodoměr přímo v domě, pokud není délka vodovodní přípojky od napojení na vodovodní řad až po vodoměr

delší než 10m (občas se ukecá i 20m). V dalších případech pak musí být zřízena vodoměrná šachta co nejblíže odbočce na

veřejném vodovodu a z ní pak již můžete rozvádět vodu jak daleko chcete.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.07.13 07:25
avatar

Díky moc, přesně takto nějak to je. Je tam někde šachta s vodoměrem psaným na majitelku a zaním jsou pak napojeni ti sousedé. To se mi právě vůbec nelíbí. Zkusím o tom ještě zjistit více.

Datum: 09.07.13 14:06
avatar

Kontaktujte budouci sousedy a proberte to s nimi. Poc je tam podruzny vodomer a nemaji vlastni pripojky? Maji na to nejakou smlouvu? Hrozi vydrzeni bremene?

Jestlize ano, tak s tim moc neudelate. Muzete dat pred nebo za podruzne vodomery kulak a tim trba vodu po dohode s "luftaky" zavyrat, aby nehrozilo prave to prasknuti.

Jinak souhlasim s tim, ze by jsem se snazil o tri samozstatne pripojky ikdyby museli vest pres muj pozemek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.