Zarovnání zahrady vs sousední pozemek

Od: Datum: 20.04.13 15:00 odpovědí: 13 změna: 22.04.13 19:12

Dobrý den, mám nerovnou zahradu a když ji zarovnám, tak dojde k situaci, že na konci zahrady budu potřebovat udělat svah, aby zemina nedosahovala poloviny sousedova plotu. Chci se zeptat, jak mám poté svah zajistit proti skluzu, jaký sklon by mě svah mít, jeho délka by neměla přesáhnout 1,5m. Jak nejlépe zeminu udusat a také, zda je vhodné do svahu sadit thujky na živý plot, děkuji za odpověď. Situace vypadá jako na obrázku.

doplněno 20.04.13 15:09:

A mohl bych na zajištění zeminy použít betonové kvádry o rozměrech 0,10mX1m?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.13 15:16
avatar

Asi bych použil betonové svahovky, které jsou k tomuto účelu určené a i dost dobře po iosazení vypadají. Jinak ty betonový prvky co navrhujete tak by šly ale musely by se dělat terásky a to je pracný, svahovky se celkem rychle poskládají, zysypou zeminou a osodí a je hotovo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peix*
Datum: 20.04.13 15:26

Betonové svahovky vypadají zajímavě, ale nedovedu si poté představit, že by ve svahu stály túje, jedině umělý živý plot přichycený na plotě souseda, což? Lze něco i "schovat do zeminy ve svahu"?

doplněno 20.04.13 15:27:

A mohlu se zeptat jaký maximální sklon by měl takový svah mít?

Datum: 20.04.13 17:04
avatar

Já bych naopak viděla mírně svažitý pozemek za pozitivní věc, na tomto terénu se dá založit určitě zajímavější zahrada, než fádní na rovině. Pokud tedy nemáte severní stranu. Pak bych to chápala jako vylepšení, aby se stromům a ostatním rostlinám dařilo a lépe využily sluneční paprsky.

Pokud máte jižní svah, využila bych toho, taková skalka na mírném svahu vypadá lépe, než na rovině. Není to odpověď, kterou asi očekáváte, ale protože mě zahrada a příroda hodně baví, tak jsem přispěla svým názorem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.13 18:10

pohanka *palec*. Na rovině opravdu NIKDY nevykouzlíte tak krásnou zahradu, jako když si pohrajete s různými výškami. A dovolím si v jednom nesouhlasit s pohankou: ani ten severní svah není tak na škodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peix*
Datum: 20.04.13 18:19

Já mám dost velkou zahradu, asi 1000m3 a chtěl bych zarovnat jen poslední třetinu :) Máte ještě nějaké jiné návrhy než betonové svahovky? Něco, co by se dalo dát přímo do půdy, pod povrch a nešlo by to vidět a mohly by na tom růst túje?

Datum: 20.04.13 18:31

no, tak celou rovnou zahradu jsme si ujasnili ;). Domnívám se, že ten "umělý" svah nebude tak moc prudký. Nešel by třeba osázet pokryvnými dřevinami? Některé mají docela mohutný kořenový systém, který by svah zpevnil. Výška těchto dřevin může být cca 15-20 cm, takže tůjím by to ani nevadilo. Já jsem na zahradě takto řešila převýšení 1,5 m. Celý tento svah jsem osázela různými keři i stromky. A nehnulo se to ani o Ň :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.13 18:40
avatar

Také bych raději volil nezarovnávat.Na pohled je to hezčí.Pokud trváte na svém,tak bych zkusil zpevnění pomocí kari sítě.Nějaká inspirace se najde na procházkách ale i několik ukázek zde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peix*
Datum: 20.04.13 19:30

Pomocí kari sítě? Je to dobrá volba? Ta by pro mě byla nejpřijatelnější, drží svah dobře? Zemina se opravdu nesmí pohnout. Děkuji za odpověď

doplněno 20.04.13 19:33:

Mohl bych do zeminy s kari sítí zasadit různé druhy minikeříků nebo živý plot? Třeba ptačí zob nebo zerav?

doplněno 20.04.13 19:45:

A co říkáte na zatravňovací nebo jutové rohože? Ta jutová se prý během 2 let rozpadne a mezitím se tráva a všechen porost chytnou :)

Datum: 20.04.13 23:23
avatar

Omlouvám se, ale zase zareaguji jenom na určitou pasáž ve Vašem plánování. Thuje /zerav/ pokud nebudete pravidelně stříhat, tak naroste do velké výšky. Je to na konci zahrady, v šikmém terénu. Ze začátku to půjde dobře, ale jak budou thuje narůstat, tak to bude obtížnější a obtížnější. Dále je zerav, podle mého mínění, vhodný akorát na hřbitov. Je sice velmi oblíbený, nezrujnuje rozpočet v tom množství, které se kupuje na ohraničení pozemku, rychle narůstá, neodnožuje, ALE je to mrtvý strom. Nikdy tam neuvidíte sýkorky, leda na odpočinek, a hned pryč. Naproti tomu zmiňujete ptačí zob. To už by byla velmi dobrá volba. Jenom mě zaráží, že jste jmenoval tyto dva druhy, které se od sebe tak diametrálně liší.

Pokud by jste byl od Prahy- východ, dala bych Vám tip na dobrého a pracovitého zahradníka, který by Vám poradil s vhodným porostem do této partie zahrady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peix*
Datum: 20.04.13 23:34

Dobrý večer, máte pravdu, i mi osobně by se ptačí zob líbil mnohem více :) Nakonec jsem se rozhodl dát do mírného svahu jutovou rohož, snad mi tam ptačí zob poroste, co si o tom myslíte?

doplněno 20.04.13 23:44:

A zrovna se mi velmi zalíbil buxus-zimostráz, tak váhám mezi ním a ptačím zobem :)

Datum: 21.04.13 12:36
avatar

Dělali jsme to u kamaráda,pořádně zhutnit svah,pak jsme přidali kamení na to kari síť a pokryl to travním kobercem s latexovou podložkou a na hranici svahu vysázel habr ale,ten mi tam moc nesedí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.13 22:14
avatar

Mám také zahradu na svahu a potíže mi to nedělá.Oddělil bych jednotlivé části pruhy trávníku.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.13 19:12
avatar

klidně lze užít svahu 1:1 s tím, že seženete geotextílii s tahovou pevností,kdy budede budovat svah po vrstvách do 0,5m a vyplňovat zeminou textílii. Jedná se o zeminové konstrukce s tzv.obalovaným čelem. Kolíky a bednění v lící je pouze dočasné, aby byl v líci svah hezký.Vše se hutní. V silničním stavitelství se to dost používá. Geotextílie se zatahuje do zemní konstrukce.Přirozený svah zeminy je obvykle 1:2.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.