Délka kalače a ochranná vychytávka

Od: Datum: 20.04.13 13:28 odpovědí: 9 změna: 25.04.13 10:07

Poradím se s chlapama, kteří sekají špalky na topení s kalačem. Jaké používáte délky kalačů - já osobně používám celkovou délku cca 70 cm +-, zrovna dnes jsem dělal novou násadu, dřevo jsem několikrát natřel horkým olejem. Stařší chlapi dřevorubci, jak jsem viděl, používali ještě kratší kalače, naopak, mnoho lidí používá dlouhé násady, což mi vůbec nevyhovuje, ačkoliv jsem velkej. Potřeboval ale poradit, co je dobré použít jak nárazovou ochranu topůrka před nárazy do špalku. Nejlepší byl byl nějakej tvrzej plast, který by se horkem nahřál, aby se kolem topůrka teplem utáhnul. Byl bych rád za dobré rady, díky.

doplněno 23.04.13 19:19:

Edge - Fiskars je velmi dobrá sekera, mám ji taky, ovšem pro potřeby našince -jako jsem třeba já, na tuto mou hrubou práci je k nepoužití, protože Fiskars je na sekání špalků na špalku, tedy nemůžeš s firskarskou sekat dřevo na zemi, protože by si jí mohl vyhodit, neboť by jsi v třetím seku měl sekeru tupou, jak jsi s ní "zaťal" do země a dále, mnohdy sekám špalky o šířce jako hrom a další důležitý aspekt je ten, že někdy musím použít železný klín, abych ten špalek vůbec rozťal. Já zejména někdy štípu dřevo tak, že si špalky třeba narovnám vedle sebou - např. 10-15 ks. aby se těsně opírali o sebe, a máš vidět ten koncert.(..tedy, před lety ovšem ten koncert byl poněkud rychlejší a důraznější). Kalač seká váhou materiálu, nikoliv ostrým ostřím, dávání dřeva na špalek je pro mne často zdržovačka, i když někdy si ho také položím, používám špalek nízký, cca 30 až max. 40 cm. Záleží z které strany načínám sekat hromadu špalků atd. Poslední důležitá okolnost je - že polínka používám velmi velká, resp. široká, délka cca 35-40 cm, průměr cca 15 cm,. kulatá polena o průměru např. 20 cm někdy vůbec nesekám. Trochu jsem se rozkecal,ale asi tak. S fiskarskou opatrně, doufám že víš, že patou sekery nesmíš bušít do žádných klínů a pod.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 20.04.13 15:19

U nás se používá pod hlavu namotat pár cm silnějšího provazu. Sezonu vydrží a když ne, vyměněný je hned.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.04.13 18:55

S tím provazem to není špatnej nápad, díky

Datum: 22.04.13 19:11
avatar

tahle délka odpovídá tomu co používám i já. Prostě akorát. Loni jsem topůrko měnil a světe div se, našel jsem přesně stejně dlouhé - ani kratší ani delší. Asi to bude nějaká "norma".

Topůrko mám pod sekerou omotané takovou tou stříbrnou páskou. Jestli je k něčemu nebo ne nevím. Pro lepší pocit tam je a vydrží x let... dokud topůrko nepřerazím jako naposled. (vydrželo 5 let) :-D

doplněno 22.04.13 21:26:

nn, je to taková textilní páska potažená stříbrným plastem. Běžně v OBI apd. Docela dobře drží.

Každý rok štípám 6m3 a jsem celý víkend hotový - je pravda, že za ten víkend těch 6m3 zpracuju z kmenů... ale 35m3 by mě zabilo *uf*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.13 20:31

Nevím, jako stříbrnou pásku myslíte, snad ne tu, co se používá tuším ve stavebnictví, je to jako slabší alobal. Ono taky hodně záleží, kolik s tím kalačem se rozštípe - já každý rok min. 35 plm. Násada nevydrží dýl jak 2 roky, násady si většinou dělám sám z lísky, nebo jasanu, tentokrát jsem koupil docela dobře násadu na krumpáč, zkrátil jsem ji asi o 20 cm, upravil, natřel horkým olejem. Dnes jsem doštípal prvních asi 5 metrů, zatím na násadě není ani náznak poškození, takže uvidím dál... Sekal jsem smrk a břízu, syrová bříza lítala jako kdybych sekal do řepy..Nejlepší by byl právě nějaký zatahovací plast po náhřátí, nevím nic šikovnýho, co by se hodilo...Ale ten provaz určitě zkusím, taky musím nějakej šikovnej sehnat.

doplněno 24.04.13 23:41:

Zabu - koukal jsem na ty bužírky - např. průměr 85 mm se smrští na 25 mm, to by bylo asi parádní, ovšem posílají asi jen pro firmy a hlavně ta cena, metrovka by přišla bez DPH asi 300,-Kč, + stovka poštovného. To si koupím nové skoro 3 násady. Perfektní i na potažení kleští a pod. jako ochrana před elektrikou. Určite se bude hodit, uložil jsem si odkaz do záložek, díky.

Od: edge®
Datum: 23.04.13 18:52

My si koupili štípací sekeru Fiskars a bleskově od sebe lítají i velká polena dubu a buku. Ani jsem nevěřil, že by to bylo i na větší polena, ale inžinýři od Fiskarsů mají něco do sebe. Štípání s klasickým kalačem bylo pro mně utrpením, teď sekám i rád. Topůrko je opravdu pohodlné, ergonomické, prakticky žádné rázy do rukou. Máme ji již třetím rokem a stále drží. Jediné proti je ta cena, my jsme ji však měli od známého co dělal v hobby obchodě za 500.

doplněno 23.04.13 21:01:

Jo jasný a ani do paty bušit paličkou... Přesně máš pravdu, sekáme na špalku, taky nízkým kolem 40cm... Většinou teda jsou to špalky o průměru do 20cm, délka 40-50cm. Víc jak 30 jen zřídka. A je pravdou, že jich není hromada, dobrého dřeva se nám né vždy poštěstí, máme lesů kolem habaděj, jezdíme tedy čistit klest. Takže 70% tenkého, netřeba sekat.

Jelikož jsme letos měli štěstí a bylo nám přidělený fakt nádherný dřevo, začli jsme sekat metrové "klády" kalačem a klíny, ale těch je opravdu jen pár.

doplněno 23.04.13 21:06:

Ostří nijak nehlídáme, když byla nová schválně jsme ji trochu ztupili o beton, protože se nám jevila spíše jako zbraň než nástroj. Ostří lepší než většina nožů v kuchyni*smich* Ostřili jsem ji pouze dvakrát za ty roky.

A jinak se omlouvám, že jsem tak zbrkle vstoupil s Fiskarskou k tak zdatnému bouchači, mně rozbolely záda jen co si to čtu;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 24.04.13 22:59

Kalač nemám, nesekám, nikdy jsem to nepotřeboval. Ale napadlo mě, co by možná mohlo ochránit to topůrko. Firma Eurobach, prodává smršťovací bužírky. Má je i do velkých průměrů, mrkněte na jejich Web. Mají kromě jiného i smršťovací bužírky s lepidlem uvnitř, a to už je při těchto průměrech cca 2-3mm tloušťka stěny. Když dáte dvě až tři vrstvy na sebe, mohlo by to docela dobře fungovat. Označení mají tyhle bužírky IAKT a průměr a barva. Bude to určitě o něco dražší než provaz, ale možná to víc vydrží. Po smrštění to ztvrdne, a tím lepidlem se to přilepí ke dřevu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 25.04.13 00:33
avatar

Zkusil bych na to narvat kus nejaky hadice z tvrdy gumy, jinak my na kalaci mame cca 10cm dlouhy kovovy pasek.

Delku honem nevim, ale tech 70-80 to byt muze. Jako na velkej palici. Tak akorat.

Pro priste, pred napoustenim horkym olejem doporucuji topurko podchladit, pory dreva se stahnou a pak se teplem roztahuji a tim do sebe olej nacucnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 25.04.13 09:29

Vždy se oplechovávalo nebo šňůru. Plast jde velmi rychle do pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jklk
Datum: 25.04.13 10:07

Omotat šňůrou, kabelem, hadicí atd. Plech je dobrý proti roztřepení topora, ale netlumí náraz = topůrko se zlomí (při zaseknutí za špalek ;), něco pružného tlumí... Když plech tak podložený gumou.

F. dělá i kalače. Ta násada je celkem blbovzdorná a poškodit jí sekáním za špalek dokáže jen opravdový exot *ua*

PS: F. neštípe ostrým ostřím, ale tvarem klínu - ostrý úhel (až za ostřím) zajede do dřeva a pak se změní na tupý a roztáhne dřevo od sebe. Kdežto kalač má tupý úhel od začátku, proto musí být těžší. S 2400 štípu i na zemi a nějak extra jí to nevadí...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.