Odvod dešťovky - velikost vsakovací jímky

Od: Datum: 17.04.13 20:12 odpovědí: 5 změna: 18.04.13 22:52

Prosím poraďte jak ideálně vyřešit odvod dešťové vody? mám v plánu svést vodu kolem domku trubkama to jedné vsakovací jímky, ale nevím jakou by měla mít velikost, aby byla dostačijící. Zastavěná plocha domu je 150m2. Nebo je lepší u každého okapu svést vodu do země? (u jednoho je blízko studna) mám i kubíkovou plastovou nádrž, kterou bych zakopal, ale nevím jak vyřešit přepad.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.04.13 20:55

jímku bych zakopal - kubik sice neni moc, ale na zalejvání záhonku stačí a z jímky přepad do vsaku jehož velikost závisí na tom v jakém materiálu je - pokud je v písku stačí bohatě i 1m hlubokej, pokud je to v jílu tak nemusí satčit 3m hlubokej, pokud je tam skála... zkrátka závisí do čeho se má voda vsakovat. Správně by měl vsak člověk ohlásit a součástí ohlášky je hydrogeologický průzkum, který vznesené otázky zodpoví - to je ale běh na dlouhou a dražší trať... osobně bych si vybral nějaké vhodné místo nechal vybagrovat 3m hlubokou jámu a pokud nebude všude je jíl, tak bych ji vystal geotextílií, zasypal štěrkem a mělo by to fungovat... A pozor na tu studnu, chce to zachovat odstup min. 10m

Ohodnoceno: 0x

Od: brr
Datum: 17.04.13 21:06

no jílu je tu docela dost, jakou plochu by měla mít teda ta vsakovačku při loubce 3m? přepad v nádrži stačí udělat jen vyvrtáním otvoru a vsazení trubky do nádrže? nějaké těsnění nebo tak něco se dává?

Datum: 17.04.13 22:41

Já jsem doma dělal 2x1m cca 3m hloubka, přičemž horních cca 70cm už byla krycí zemina, ale opravdu záleží na podloží. Chtělo by to abyste se tím výkopem dostali do míst kde jíl končí, nebo je aspoň přerušen nějakou pískovou/štěrkovou žilou... ono taky neni jíl jako jíl, jeden relativně propouští, jinej funguje skoro jako hydroizolace... Vykopejte v místě zamýšleného vsaku do jílu díru na 2 lopaty, zalejte vodou a uvidíte jestli se vsakuje, nebo zůstává stát...

doplněno 18.04.13 05:56:

Co se týče odvodu z jímky, tak pokud to vyříznete přesně a trubka bude pasovat, tak bych to jen obtáhl nějakým tmelem, jde jen o to aby tam voda nějak masivně neprosakovala a následně nepodemílala jímku. Jinak přívod i odvod z jímky nepodceňujte a použijte tak 125mm trubku, protože z takové plochy při nějakém větším ceďáku už to trocha vody bude, taky nezapomeňte použít gajgry, které to pak chce pravidelně čistit, jinak se Vám vsak poměrně rychle zanese...

Datum: 18.04.13 08:32

Zdravím.

Dovolím se zapojit do diksuze.Řeším podobný problém ale mám nějaké nejasnosti.Uvažuji také o vsakovací jímce,Okapový svod do gajgru a z gajgru pak trubkou do jímky.Jak musí být ta trubka hluboko v zemi kvůlí zámrzu?Mám v uvahu ji vést jen lehce pod povrchem.A to samé platí u gajgru nezamrzne? Za domem mám to samé ale do kanalizace ,tam nic nezamrzne díky teplotě z kanalizace.Ale tady se obávám.

Jak se řeší?

děkuju

Datum: 18.04.13 22:52

Gajgr zamrzá a občas se stane, že se i odtrhne dno a gajgr pak neplní svojí funkci anébrž voda která má zamezit průniku pachů vyteče, takže doporučuji gajgr řádně obetonovat. Co se týče trubky tak nezámrzná hloubka je cca 1m, ale většinou když mrzne tak neprší ani netaje a když už taje a prší tak nemrzne, takže pokud bude vše uděláno tak aby voda nezůstávala v trubce (dostatečný sklon a bez průhybů), tak se není čeho bát.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.