Zapojení světel

Od: Datum: 07.05.13 09:58 odpovědí: 6 změna: 07.05.13 16:28

Dobrý den,

prosím o radu se zapojením! V bytě kde je obývák spojen s kuchyní máme zde stropu 3 kabely. Jeden je v obývákové části (3 dráty s čokoládou) a v kuchyňské části 2 kabely - jeden je opět ze tří drátů a druhý (tomu nerozumím) je tvořen zeleným, modrým, hnědým, černým a šedým. Světla v obýváku a kuchyni mají dva schodišťové vypínače. Tj. půlkou vypínače by se měla ovládat kuchyň a druhou obývák, ten samý vypínač je i ve vzdálenější části obýváku. Proud jde aktuálně pouze do toho 5ti drátového kabelu, konkrétně do černého, hnědého a šedého. Údajně by se to mělo zapojit tak, že v kuchyňské části kde jsou oba kabely u sebe, se propojí zelený se zeleným, modrý s modrým, hnědý je na osvětlení v kuchyni ( a co nulák?) a černý by měl jít na hnědej v 3 drátovém kabelu, šedý je prý rezerva. Snad je to srozumitelné ... Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: stonec
Datum: 07.05.13 11:12

takhle radit nejde, to se musí proměřit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 07.05.13 11:20

Obecně - černý, hnědý a šedý jsou ´fáze´ (L1, L2, L3), modrý je ´nulák´ a zelený (žlutozelený) je zem.

Ke každému světlu je potřeba přivést zem, nulu i fázi (tu podle vypinače), kabel světla v obýváku (třížilový) se svorkami připojí ke kabelu v kuchyni (pětižilovému) - ale vzhledem k formulaci ("a co nulák?") dotazu vřele doporučuju si na zapojení zjednat elektrikáře... Nic ve zlém, elektrika ´kouše´ a může i zabít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.13 11:48
avatar

To bude asi atomový kryt, pokud máte v kuchyni , jak píšete dotaz na světla, pět kabelů. Ale jednoduše: V kuchyni máte dva a v obyvaku tři, a to je logické. V kuchyni zapojujete jeden obvod ( na počtu žárovek nezáležé) a v obýváku dva obvody ( tedy tahle možnost se obývákům dává). A proto máte v obýváku o jeden drát navíc. NEBO: to v kuchyni máte blbě - po staru, a v obyváku po novu, kde máte jednu fázi , jeden pracovní a jeden zemnící drát. Ale to chce vidět. Psát si o tom můžeme 100 příspěvků a týden, a vidět to by vyřešilo problém za půl minuty. p.s. na barvy nelze vždy spoléhat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 07.05.13 11:56

3 žily sa zvykli ťahať do obývačky , pre lustre, aby sa umožnili alternatívne zapínania svetiel. Napr. na 5 svetlovom lustri sa môže použiť dvojitý vypínač. jeden na 2 svetlá, druhý na 3. Obidva zapnuté na 5 svetiel. Ale to treba premerať avometom, ako sú zapojené a ktoré na vypínačoch. Ochotný elektrikár to vybaví a hlavne zapojí správne uzemnenie a skontroluje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.13 13:33

Nesahat a pozvat elektrikáře! Očividně o elektrice nic moc nevíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.13 16:28
avatar

Jesse asi má ,stejně jako já,zježení chlupů hrůzou z představy amatérské montáže!

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.