Břečťanový plot a spor se sousedem

Od: Datum: 04.08.13 18:28 odpovědí: 10 změna: 08.07.14 21:37

Dobrý den, potřebuju poradit ohledně pletivového plotu a sporu se sousedem. Před 2 lety jsme koupili chalupu která má asi 30m dlouhý plot porostlý břečtanem. Břečtan je asi 12 let starý a prorůstá samozřejmě k sousedovi. Minulí majitelé to řešili tak, že 1x ročně přišli k sousedovi z jeho strany břečťan ostříhat. Dnes po nás soused chce, abychom plot ostříhali a do 5 m od plotu vyryli kořeny, nejlépe celý plot zlikvidovali a postavili nový bez břečťanu. Podotýkám, že na jeho straně plotu je asi 1 m holé země a dál má svoje rostliny. Tvrdí, že kvůli našemu břečťanu mu tam hyne víno - 5m od plotu. Na dotaz, jestli předchozí majitelé naší chalupy také vyrývali kořeny - bez odpovědi. Musíme mu vyhovět a plot zlikvidovat (na nový nemáme peníze). Břečťan je starý, na naší straně jsou kmínky tlusté, na jeho straně jen přerostlé šlahouny. Jde prý na národní výbor podat stížnost /80 let). Toto řešíme asi 14 dní a chce nápravu hned. Před tím o tom nemluvil.Děkuji za rady.


doplněno 08.07.14 21:33:

Tak rok už je za námi a znovu nastává problém s naším břečťanovým plotem...Vloni jsme ho vzorně ostříhali až na holou podezdívku a drátěné pletivo, opravdu na jeho straně nepřečuhovala ani větvička. A začalo to nanovo. Nejdříve nám vynadal do debilů a že to obec tedy s námi vyhrála (s ostatními sousedy se normálně bavíme, jsou to většinou chalupáři, on jako starousedlík má asi jiná privilegia...). Vadilo mu, že necháváme otevřenou půlku vrat a že to zasahuje do chdníku. Začali jsme zavírat a to při každém průchodu na dvůr. Teď začal na své straně plotu u naší podezdívky hloubit jámu asi 1 m hlubokou a obnažuje celou podezdívku - je z opuky a hrabe až k základům. Nebavíme se s ním ale zajímalo by mě, jestli to může dělat? Asi to chce odizolovat? a nespadne nám plot? Stále chce, abychom břečťan zlikvidovali a plot předělali kvůli těm 5 hlavám vína. Podotýkám, že asi 1m od plotu na naší straně mám krásnou veškerou zeleninu a to jsou sazenice břečťanu z naší strany. Nevšímat si ho a plot zase jenom ostříhat? Doufám, že plot nebudeme muset opravdu předělat. Díky za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.08.13 19:00
avatar

Na národní výbor ať si klidně jde...

Postaral bych se, aby břečťan nesahal k němu, a tím bych to považoval za vyřízené.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: plotar
Datum: 04.08.13 19:02

... a jestli chce nový plot ať si ho postaví

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hafhaf*
Datum: 04.08.13 19:27

nojo no, jak pěkně vypadá, břečťan je i pěkný svinstvo - šíleně se rozrůstá a ničí, po čem leze...

což ale není váš případ - agrotechnický fajnovůstky, jak moc vadí břečťan vínu, tedy opravdu naprosto neovládám - ovšem vadit asi může už jen tím, jestli prostě stíní?...

rada takhle od PC je celkem jednoduchá - snažit se likvidaci břečťanu (nárok na ni asi soused nemá, a skoro určitě při úředním postupu se ho jen tak nedomůže) vyhnout, a místo toho se zkusit se sousedem domluvit na kompenzaci úhony z břečťanu nějakým jiným způsobem - 80 letý člověk snad potřebuje občas s něčím pomoct, takže když byste mu věnovali tak 1/3 energie spojenou s likvidací břečťanu (+s následky likvidace), teoreticky by mohla být spokojenost na obou stranách - jestli se vám (+sousedovi) podaří dohodnout, toť otázka...

((mimochodem važte si svýho 80 letýho souseda - nevím, jestli si můžete být jistí, že peklo nenastane až po jeho odchodu ze sousední nemovitosti a ze života... (napadá mě třeba řev hudby celej den do hluboký noci - v pozdních hodinách kombinovaný s řevem při opileckejch sedánkách nového majitele a jeho přátel (doufám, že toto není naopak váš případ); a hororový scénáře bych moh vymejšlet na několik stránek...))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tergo*
Datum: 04.08.13 19:57

Hafhaf, děkuji za podporu, jsme starší už před důchodem. Z naší strany je klid a soused s ničím nepotřebuje pomoct. Jeho reakce mě překvapila, vloni s námi neměl problém. Zahrady jsou na jih, celý den tam svítí slunce. Jedná se mi hlavně o ty kořeny, nedovedu si představit, že bych 30 m zahrady přerývala do 5 metrů...Další soused mi řekl, že jak se na to víno dívá, má nějakou nemoc /zapomněla jsem název). Po posledním rozhovoru s dotyčným sousedem jsem pochopila, že domluva nebude možná. Z jeho reakce mám dojem, že jsme náplava z města a jakákoliv smírná domluva nebyla možná. Rozešli jsme se s tím, že za 14 dní břečťan přijdeme ostříhat. Vždy dodal, že požaduje to vyrytí kořenů. To dělat nebudeme, protože naši předchůdci to také nedělali. Spory nechceme, nebudeme dělat zádné naschvály, nechceme rozjet tu spirálu...Jen bych chtěla vědět, jestli nemůže s něčím přijít. To že nemáme na nový plot ho nezajímá, protože když jsme teď udělali novou žumpu, tak máme jistě peněz dost. Jsem hrdá na to, že jsem celou dobu mluvila klidně a smířlivě, nikdy nezvýšila hlas. Stejně to nebylo nic platné. Někde jsem se dočetla, že musí dokázat, že naše rosliny ho poškodily. Musí nás pustit na jeho pozemek, když budeme plot stříhat? Dííky

Datum: 04.08.13 20:10
avatar
§ 127 obč. zák.
(3) Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.
doplněno 04.08.13 20:17: Tolik zákon.
Ovšem myslím, že s Vaším taktem a rozvahou se se sousedem dokážete dohodnout bez "násilí"
Ukažte dobrou vůli a pár kořenů na jeho straně počas jeho přítomnosti rýčem přerušte. Pokud z přerušených kořenů na jeho straně vyraší znova, použijte chemii.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 04.08.13 20:20

Ano, na pozemek vás musí pustit a když ne, tak ať si břečťan ostříhá sám. Vy máte dobrou vůli neškodit sousedovi, ale praxe je jiná. Obyčejně poškozený musí písemně vyzvat majitele, aby přerůstající části odstranil. Když toto neudělá ani na výzvu, může poškozený si to ostříhat sám. Takže když vás pustí, budete stříhat, když ne, jste bez práce.

S kořeny buďte v klidu, nic vyrývat nemusíte. Ani já bych to nedělala. Je všem jasné, že kolem plotu musí být sucho neboť kořeny spotřebují vláhu. Ale to je u všech rostlin ne jen u břečťanu. I kdybyste u plotu měla ovocné stromy.. Pokud dědula chce nový plot, ať si jej postaví. Dnes staví plot na hranici ten, kdo jej potřebuje. Vydržte a s úsměvem, my taky budeme prdlí v jeho věku:), ale věk neomlouvá neznalost nebo neslušnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tergo*
Datum: 04.08.13 20:35

Hm, uvidím jak to bude pokračovat, děkuji za reakce. Prostě to ostříháme až na plot /vznikne hnědá spleť větviček, zkoušela jsem to z naší strany), jesli budou u země nějaké kořeny, tak je vytrháme, pozdravíme a budeme si dělat svoje...Nebudeme reagovat na výkřiky přes plot a zkusíme to s nadhledem. Ale poroučet a nechat si všechno líbit to rozhodně nebudeme.

Datum: 04.08.13 20:36
avatar

Takto staří lidé už mají svoje vrtochy. Potřebují si dokázat, že ještě nejsou úplně "odepsaní" a tak se pouští často do zbytečných sporů a začínají být nesnášenliví vůči svému okolí. Možná to není nejlepší přirovnání, ale přestárlá umírající včela taky už jen nervózně poletuje a člověka bodne zcela bez příčiny.

Ze souseda si nic nedělejte. Dál se k němu chovejte slušně, uctivě a břečťan z jeho strany pravidelně stříhejte. Pro jistotu si to dokumentujte aby bylo jasné, že s Vaší strany je snaha a požadavky majitele sousední nemovitosti řešíte v rámci svých možností. Pokud nebude chtít pozemek zpřístupnit, pošlete mu doporučený dopis se žádostí o zpřístupnění, to bude jednoznačný důkaz, že z Vaší strany snaha je. Pokud by chtěl soused s Vámi jít do sporu, bylo by důkazní břemeno na jeho straně. Musel by pravděpodobně platit velké peníze za znalecké posudky, které by asi stejně nebyly jednoznačné a u soudu by mu nepomohly. Navíc Vy jste již nemovitost v daném stavu koupili, není možné chtít jen tak měnit ustálený stav v lokalitě. Btw. pokud bude sousední pozemek na prodej a nebude drahý, kupte ho. Nebezpečí že to koupí "nekompatibilní" sousedi je dnes vysoké.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.13 20:48
avatar

břečťan je doslova hnus a prevít,soused si svůj plot nechal zarůst břečťanem, vypadá to pěkne ale plot je od našeho domu cca metr a šlahouny se nám derou i do základu zdi :-/ 2x za rok se naštvu vythám to seřežu i z maší strany na plotu naházím k němu a je ,,klid" soused na mé výzvy neeagoval a vesele to nechává dál prorůstat

jinak k vašemu dotazu myslím že víno mu to ničit nemůže.řešila bych to tako původní majitelé plot bych z jeho strany ostříhala a je to nikdo vás nemůže nutit k úplné likvidaci ikdyž s mími zkušenostmi s mím sousedem bych to nejraději vytrhala vyryla a spálíla *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tergo*
Datum: 04.08.13 21:34

No to jsem ráda, břečťanový plot si chceme nechat, je moc pěkný a i zimě je zelený. A hlavně k nám není vidět, I když dnes jsem pochopila, že soused o nás má přehled.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.