Musí být hromosvod?

Od: Datum: 08.11.12 09:25 odpovědí: 6 změna: 19.11.12 08:22

Zdravím

Mám pro někoho možná jednoduchou otázku.Máme postavenou hrubou stavbu a otázka zní,jestli musí být podle dnešních zákonů udělaný hromosvod a nebo né.Každý totiž říká něco jiného a už nevím ke komu se přiklonit.Nerad bych potom zjistil,že ho ke kolaudaci potřebujeme.

Díky Tom


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.12 09:37
 
avatar

Nemusí být, pokud se výpočtem prokáže že není nutný.

Hromosvody obecně podle dnešních norem jsou šílená věda s mnoha proměnnými faktory...

 
Od: lego®
Datum: 08.11.12 09:49
 
avatar

Ohledne hromosvodu bych se drzel schvaleneho projektu.

 
Od: myse®
Datum: 08.11.12 09:57
 
avatar

my ho nemáme, kolaudovali jsme novostavbu před cca 6 lety. Bez problému.

 
Od: kolonial*
Datum: 08.11.12 10:37
 

V objektech k individuálnímu bydlení není bleskosvod podmínkou pro kolaudaci (samozřejmě pokud není v projektu). To, zda bleskosvod je pro vaši stavbu nutný, vhodný či nevhodný, vám na online poradně nikdo neřekne. To je úkol pro odborníky, kteří vše musí vidět na vlastní oči. Pro vaši hrubou orientaci je vhodné se podívat na okolní stavby - zda ony mají bleskosvod či ne. Jinak pokud chcete vy jako laik problematice i přesto porozumět a udělat si vlastní názor pro konzultaci s odborníkem, pak vám doporučuji projekt www.kniska.eu. Stojí za ním skuteční odborníci a určitě budete mít větší jasno.

 
Od: soudruh
Datum: 11.11.12 16:18
 

Vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby v §36 říká že:
Ochrana před bleskem
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam,
kde by blesk mohl způsobit
a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení,
stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod,
zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro
větší počet zvířat,
b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v
elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,
c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot,
kapalin a plynů,
d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v
obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní
památkou,
e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až
d) musí být před bleskem chráněny,
f) ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v
důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u
továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.
(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení
rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných
opatření stavby.
(3) Pro uzemnění systému ochrany před bleskem se u staveb zřizuje
přednostně základový zemnič.

Není zde ani slovo o tom že v domech pro individuální bydlení hromosvod být nemusí.

 
Od: vlada*
Datum: 19.11.12 08:22
 

minulý měsíc jsem pojištoval rekreakční chatku,hromosvod nemusí být-pojistili mi ji.

Jak je to s rodinným domkem nevím.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.