Připojení lustru (6 drátů + uzemnění) na TN-C

Od: Datum: 11.04.13 19:08 odpovědí: 3 změna: 12.04.13 06:43

Zdravím,
byt v paneláku, ze stropu vede pouze zelenožlutý (PEN) a černý (fáze) drát. (Tj. TN-C systém)
Potřebuji poradit jak připojit lustr (s kovovou konstrukcí, tři žárovky) - viz obrázek: http://s8.postimg.org/xbp14orxh/lustr.jpg. U lustru byla přiložena i jiná svorkovnice (zobrazená na druhém obrázku: http://s11.postimg.org/q22uxx0vn/svork1.jpg) jen pro L a N.
Za a) modrý (z lustru) připojím na žlutozelený, ale které ze dvou možností hnědých z lustru připojit na fázi?
b) jak přesně připojit uzemnění?
(Na obrázku to bohužel není úplně ideálně vidět, tudíž doplním popisek: v první části obrázku, pod šroubkem vlevo je plíšek s otvorem, u každého ze dvou šroubků vpravo je vyražen znak uzemnění.; tipuji, že šroubkem na obrázku vlevo se přichytí na měděný šroubek spojený s kostrou lustru (patrný na obrázku s vývody z lustru), a těmi dvěmi šroubky vpravo by se asi měl přichytit k PEN kabelu ze stropu?)
Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.13 19:27
avatar

Nejdříve pro jistotu zkontrolujte vadaskou, zda je stoprocentně černý vodič fáze,potom vypněte jistič.Zapojení provedete tak, že na L u lustru zapojíte černý (L) od stropu a jelikož se jedná o lustr s kov. částí,tedy třída ochrany 1,zapojíte PEN (zelenožlutý) nejdříve na kostru lustru (tz. na šroubek "uzemění") a odtud nepřerušeně do svorkovnice lustru na pracovní vodič, tedy N (modrý).Pokud by PEN od lustru nebyl dost dlouhý, zapojte ho na kostru a odtud ZŽ vodičem propojte se svorkovnicí lustru N. Není to sice podle předpisu, ale není to zas taková chyba.

doplněno 12.04.13 09:21:

Jelikož první odkaz byl nefunkční, nerozepisoval jsem ,jak zapojit při řazení 5 a jak napsal kolega přede mnou,pokud máte řazení vypínače 1, tak platí to, co jsem napsal, jen spojíte dohromady modré vodiče (pracovní) a hnědé(fáze).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.04.13 21:00
avatar

Bohužel Váš první odkaz není funkční...

Je předpoklad, že lustr se třemi žárovkami je dělený na dva obvody, teda 2+1 žárovka, proto dva hnědé vodiče. takže pokud chcete, aby svítily všechny tři žárovky, bude vhodné zapojit oba hnědé na tu jednu přívodní fázi.

doplněno 12.04.13 06:53:

Podle doplněného obrázku je to tak, jak jsem říkal psal. Lustr dělený na 2+1, teda tři hnědé dráty, od každé objímky jeden, potom všechny hnědé propojit na tu jednu přívodní fázi. Budou svítit všechny tři žárovky.

Elektrikář by ty tři hnědé možná strčil najednou do jedné svorky, podobně jako jsou ty tři modré vodiče.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: franta6*
Datum: 12.04.13 06:43

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.