Čerpadlo do pračky má malý výkon

Od: Datum: 11.04.13 09:29 odpovědí: 8 změna: 14.04.13 10:51

Pěkný den všem,

mám otázku týkající se vypouštěcího čerpadla do pračky. Chtěl bych ho použít jako oběhové čerpadlo při ohřevu vody v hrnci (nebude se jednat vždy o úplně čistou vodu ale může v ní být např. rozdrcený slad ;)).

Koupil jsem univerzální čerpadlo, ale při čerpání má malý průtok. Pokud ovšem přivřu (zacloním) buď sací a nebo výtlačný otvor tak se čerpadlo rozběhne "naplno" (tak jak bych si to představoval), ale jakmile otvor opět otevřu tak se zase výkon klesne.

Moje otázka zní jestli je toto chování u tohoto typu čerpadla normální a nebo je čerpadlo vadné (odběr proudu je v případě že čerpá podle štítku v pořádku a pokud nečerpá tak je asi o polovinu vyšší)?

Předem děkuji za odpovědi či případné náměty na řešení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.13 12:05
avatar
Čerpadlo do pračky se většinou dá pootočením rozebrat. Vytáhni kotvu a zkontroluj jestli pod ní něco není. Kotva se točí ve vodní lázni aby se nemusela mazat takže je možné že se pod ní něco dostalo a když ho zacpeš tak se se změnou tlaku kotva trochu nad zvedne a potom běží podle tvých představ. Každopádně není odtahové čerpadlo dělané na nějaký velký bordel - zapoměl jsi že v pračce je před ním ještě filtr. Takže nějaké kašovité zbytky při vaření piva asi s velkou radostí čerpat nebude.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: josefgajdusek
Datum: 11.04.13 13:50

Hustotu roztoku vyřeší případně úprava vrtule při dalším bádání, ale to čerpadlo (je nové) se chová popisovaným způsobem s čistou vodou.

Od: buss
Datum: 11.04.13 15:13

Není problémek v tom, že čerpadlo z pračky není sací, že buben je nad ním?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: josefgajdusek
Datum: 11.04.13 16:56

Ne - čerpadlo je umístěno ve spodní části a úplně zaplavené.

Od: debustr*
Datum: 12.04.13 07:45

Mám jednoduché vysvětlení pro chování čerpadla. Čerpadlo se šnekovým průřezem funguje na principu, že jednoduchá vrtule roztočí vodu v čerpadle a díky šneku dostane odstředivou silou tlak. Když ten jakýkoli otvor ucpeš, tak ta voda nemůže ven, nebo dovnitř a jen se tam tak motá, což to čerpadlo nezatěžuje, takže se roztočí. Vyjma toho čerrpadla, která jsem viděl mají před sebou filtr pevných částí, což bych viděl v případě ovsa jako problém. Pokud se mu vyhneš, čerpadlo to může zničit a pokudne, brzo se zanese.

Nevím o jaký průtok ani objem se jedná, ale co použít čerpadlo pro oběh topného systému. Teplotně je odolné a vzhledem k jeho jednoduché konstrukci bych viděl drobné částečky jako je oves za bezpředmětné.

Mluvíš-li o hrnci napadá mě jestli by ti nestačil trvalý pohyb odedna, ten jsem totiž řešil. Použil jsem poklici a do ní zamontoval motorek ze stěračů. POZOR! Musí se točit jen na jednu stranu. na to jsem udělal tyčku s vrtulí a mám to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: josefgajdusek
Datum: 12.04.13 09:28

Děkuji za odpověď, já princip odstředivého čerpadla chápu a ani v této chvíli neřeším jestli se čerpadlo zanese.

To co mě zaráží je to, že čerpadlo nečerpá vodu pokud není ucpaný jeden z otvorů. Včera jsem se dostal k informaci, že podobný problém měla kdysi tuším pračka ROMO u níž se musela dodržet výtlačná výška přes metr aby čerpadlo vůbec vypouštělo. Ale proč tomu tak bylo mi zůstává záhadou.

Míchání pomocí motorku od stěračů jsme řešili, ale je poměrně hlučné a má pro náš účel i další nevýhody.

Večer se pokusím přiidat nějaký obrázek.

Datum: 12.04.13 11:01

To co popisujete je zcela běžné chování odstředivého čerpadla vytvořte clonu na výtlaku čerpadla a vše bude v pořádku.Ta změna příkonu souvisí s hmotou vody která jde na oběžné kolo, se zvyšujícím objemem vody čerpadlo nestíhá tento objem roztočit a narůstá odběr proudu de fakto ho přetěžujete .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: josefgajdusek
Datum: 14.04.13 10:51

Máte pravdu. Po dalším zkoumání jsem zjistil, že celý můj problém spočívá v použití synchronního motoru. Ten se při překročení určité zátěže (přetížení) zasaví na rozdíl od asynchronního kde se stoupající zátěží postupně klesají otáčky. To je to co mi na první pohled unikalo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.