Škrabání zdí

Od: Datum: 05.05.13 22:27 odpovědí: 10 změna: 07.05.13 09:23

Dobrý den,

pustili jsme se do malování. Byt se přes 10 let nemaloval. Při nátěru se hned začala odlupovat omítka na válecek. Začali jsme škrabat zdi, snažíme se co nejlíp to jde, ale samozřejmě zůstavají na zdech rýhy a nerovnosti.. Jak máme postupovat dál? Chceme to zvládnout nejlépe sami bez zedníka, je to potřeba zasádrovat, a zhruba jak? Nebo stačí ten penetrační nátěr?

Další místnost nevíme jak na tom bude, jak zjistit jestli je potřeba všechno oškrabat? Nebo stačí ta penetrace? Budu vděčná za každou radu :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 05.05.13 22:56

Penetrace se na nesoudržné vrstvy měla aplikovat dříve, než nátěr (resp. pokus o něj), teď už nepomůže (penetrace nevyrovná nerovnosti povrchu).
Sádrovat nerovnosti na velkých plochách je ´práce pro vraha´ - a není jednoduchá.
Nyní nezbude, než stěny od předešlých vrstev maleb zcela oškrábat (za navlhčování) - širokou špachtlí nebo kartáčem a poté povrch přebrousit *).
Pak - podle stavu stěn **) rýhy buďto zasádrovat a opět přebrousit a nebo přeštukovat (to už "bez zedníka" asi nezvládneš).
*) např. http://www.stavebniny-havirov…na-sadrokarton-120-10-ks.html
**) samozřejmě jen tehdy, pokud je omítka soudržná, pokud se drolí, je lepší omítku oklepat a místnost/i nově naomítat

Ohodnoceno: 3x

Od: ben®
Datum: 05.05.13 23:21

Dobrý den, ano, přebroušení na sucho je dobrá volba. Kdysi jsem to dělal, hodně to práší, ale výsledek je dobrý a je to rychlejší, než sádrovat velkou plochu. Dělal jsem to jen ručně a v rukavicích za použití hrubšího brusného kotouče (jeho plochou). Občas se musí z něho vyfouknout ten prach a zase bere.

Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.05.13 23:51

Pokud se staré nátěry lepí na váleček,je samozřejmě nejlepší to sundat.Já používámn metodu,natírám válečkem a horkou vodou stěnu pěkně zdola nahoru,aby voda netekla na podlahu.Vždy tři pruhy důkladně namočím,pak začnu druhý pruh,a pak první oškrábnu širokou špachtlí.A natřu třetí pruh a t d.Po seškrábnutí nechám stěnu úplně uschnout.Případně opravím nerovnosti finální stěrkou.Po dalším zaschnutí vše přebrousím brusnou síťkou.Penetrace není nutná,celá stěna je napenetrována starými nátěry.-Pak je možno začít nové nátěry.Natírám válečkem systematicky nejprve nahoru,a pak tu stejnou plochu rychle křížem.Pokračuji další plochou s malým překrytím.Pruhy vždy s lehkým přítlakem zdola nahoru.Při velkém tlaku barva z válečku vytéká.Po zaschnutí stěny zkontroluji a případně opravím.Pracuji pokud možná beze spěchu,válečkem nikdy znovu nesahám, na čerstvý nátěr.Pokud se ještě někde starý nátěr odloupne,špachtlí místo opravím opět finálkou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x

Od: danecekdan*
Datum: 06.05.13 00:12

Pokud se Vám lepí omítka na váleček a nehodláte podstupovat škrábání a následné tmelení nebo sádrování - malujte jednoduše malířskou štětkou.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.05.13 07:17

V jedné místnosti mám takovou potvoru strop. Ikdyž je oškrábaný, při druhé vrstvě váleček strhne předchozí malbu a nechá ji o kousek dál. Vypadá to pak jako neštovice. Je jediná možnost - štětka. Tou to jde bez problémů. Tahy štětkou první vrstvu z místnosti k oknu a druhou vrstvu opačně, tedy souběžně s oknem. Lom světla je pak jiný a nejsou vidět stopy po štětce. *plac* Na vašem místě bych si vzala půl kýble teplé vody, štětku a širší špachtli. Kde jsou rýhy po předchozím škrábání bych štětkou namočila a špachtlí, seškrábnutím srovnala. Když štětkou namočíte, je potřeba chvilku nechat provlhnout, netlačit příliš, jemně a citlivě seškrábnutím zarovnat. ;) Neprožívejte to tak. Je to čisté. Příště budete chytřejší a šikovnější. Za pár let budete mistr! ;)

Od: ladaadal*
Datum: 06.05.13 07:30

Jak píše Danečekdan, mám odzkoušeno, že když se lepí na váleček, štětkou to pořídím přemalovat ještě 3x - 4x než je to potřeba škrábat, takže to oddálím o 10 let.

Od: bedr®
Datum: 06.05.13 10:38

na stopy po špachtli doporučuji koupit buď hotovou, nebo pokud chcete ušetřit, pytlovanou brousitelnou sádrovou stěrku. Budete potřebovat ješte nerez hladítko, kterým lokálně nanesete potřebnou tenkou vrstvu. Můžete vyhladit houbovým hladítkem po zavadnutí, nebo počkat do zatvrdnutí a vybrousit brusnou síťkou. Pokud uděláte chybu, dá se snadno napravit a není to drahé - cca hladítko 150, pytel stěrky 200 a brusná mřížka 150

Datum: 06.05.13 16:08

berd, vy jste určitě řemeslník. Četla jsem podobné odpovědi a s myšlenkou, že si celý život maluji sama. Vlastně i sáduji a vyspravuji různé nerovnosti, poradila jsem se tady na poradně, jak vyspravit omítku okolo nově zasazených oken, kdy práci zedníci odflinkli. Byla mi doporučena stěrka. Zakoupila jsem ji, vyrobila jsem si hladítko, vyčistila brýle. Musím vám říct, že to byla malá tragedie. Prostě, všecko se musí umět, musí se to udělat s grifem. Ač si myslím, že jsem velmi zručná, nepovedlo se. *plac*Tazatel, který nadělal rýhy při škrábání, nebude také žádný příliš zručný řemeslník. Omlouvám se mu za toto hodnocení. Ale strop, jak s lehkostí a samozřejmostí popisujete, určitě nevyspraví. Je to smutný příběh. *sok*

Datum: 06.05.13 18:15

Ano,všechno se musí umět,ale naučíš se to jen praxí.Ale hlavní je - nespěchat.To loupání se děje proto,že se předchozí nátěr nenechá důkladně zaschnout.

JABRAKA

Od: ladin2*
Datum: 07.05.13 09:23
tady jsou rady ,ze by clovek nekdy brecel,to je tak pokazde kdyz se naprosto zanedbava udrzba sten,pred kazdym malovanim by se stena mela umyt a vzdy na penetrovat ,kdyz uz jsou tyto.materialy k dispozici , kdysi se to delalo vapnem dnes uz to neni treba, skrabani je narocna prace a chce to trpelivost a trva to dlouho nez se to udela v zavislosti jak je ta stena zanedbana ,dela se to takto -prvne se nanese stetkou voda necha se navlhnout a lehce skrabat zadne nasili a v zavislosti podle tlousky predchozich nateru to znovu opakovat a nakonec ryzovym kartacem umyt a setrit,drobne oderky vyspravit omitkou ne sadrou ta vubec nepatri na stenu ,stare natery treba odstranit az na puvodni omitku potomje vysledek takovy jako povodni omitka,dnes se uz delaji celoplosne sterkovani k tomu urcenym tmelem ,ktery po vybrouseni a znovu napenetrovani a naslednem vymalovani da krasnou hladkou stenu,toto nemuze delat amater ,no zalezi na lidech jak moc pekne steny chteji mit

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.