Jak ušetřit na běžných výdajích do domácnosti

Od: Datum: 31.03.13 18:18 odpovědí: 18 změna: 14.12.14 10:00

Ahoj,
prosím o rady: jak ušetřit na běžných výdajích


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.03.13 18:48
avatar

šetřit šetřit a šetřit co máme vám k tomu říct .. :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.03.13 18:51
avatar

Myslím, že základ je nepřetápět v bytě, naučit se vzít si nejdřív svetr, a pak teprve event. přitopit.

Nenakupovat zbytečně moc potravin, které se pak zkazí. Udfělat si dopředu plán, co se bude vařit, a podle toho nakoupit v akcích. Mám vyzkoušené, že takhle ušetřím více jak 1000 Kč měsíčně.

Mít energeticky šetrné spotřebiče v bytě, především je důležité nemít více jak 10 let starou lednici - ta je největším "žroutem" v bytě, protože "jede" 24 hodin.

Prát jen s naplněnou pračkou a raději se sprchovat než koupat. V myčce mít nádobí, když je naplněná - ušetří se takto voda.

Nesvítit v místnostech, kde nejsme, zhasínat za sebou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisinka*
Datum: 31.03.13 18:58

myslím,že ,,limoska,,odpověděla vše co bych napsala já.Ještě jsem slyšela,že lidi se vykoupou a tu vodu z vany nevypoští do odpadu,ale ještě jí použijí na vytírání podlahy,na splachování wc,...ale to už si dost dobře nedovedu představit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sarkaona*
Datum: 31.03.13 19:11

Ano, šetřit světlo tam, kde nejsme... sprchovat se minimálně do deseti minut a pokud koupat, tak nejdřív nejčistější člen a v té samé vodě pak zbytek rodiny.

koupit valchu a pračku dát do starého šrotu, bude na rohlíky a chleba a na neděli masíčko i zbyde.

A splachovat s kýblem vody z těch necek či potoka.

Žádná tv, abychom neviděli ty optimistické seriály, kde se mají všichni dobře

Tak to je prosím 21. století! Vítejte!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: moula*
Datum: 31.03.13 19:20

Chodit se stravovat do Armády spásy!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.03.13 19:30
avatar

Pokud máte internet, neplaťte za paušál na mobilu vůbec, kupte si předplacenou kartu bez paušálu a volejte levně nebo zadarmo přes VoIP z domu i z mobilu (víc psat nebudu, aby to nebyla reklama). Nebo volejte jen když je to potřeba a krátce a věcně - vím, že takhle někteří známí vyhází za zbytečné "vykecávání" tisíce měsíčně :)

Kupte si do zásuvky měřič spotřeby proudu. Stojí tak 200-300. Potom můžete zjistit, že třeba mrazák žere mnohem víc než by měl třeba kvůli vadě nebo špatnému těsnění. Nevím, kde bydlíte, ale při úspoře peněz na vytápění mám dobrou zkušenost s větráním přes tepelný výměník který prý má 80% účinnost - nedusíte se doma vydýchaným vzduchem a přesto ušetříte.

Já třeba mám doma LED svítídla, ale tady je vzhledem k ceně úspora diskutabilní. Taky starý počítač může hodně žrát. Vše to chce zkontrolovat tím měřákem spotřeby proudu. Další velké úspory jsou možné pokud bydlíte v domku - což ale nepíšete.

doplněno 31.03.13 23:35:

Doporučení na VoIP operátory v ČR je konkrétně třeba zde, jakého si vyberete je na Vás (doporučuji vybírat z těch kterým se nemusí platit paušál):

http://www.telefonujeme.cz/about8310.html

Největší výhoda VoIP je volání zdarma v síti, takže když má více lidí stejného operátora, volají si mezi sebou zadarmo - bez paušálu a nutnosti pravidelně dobíjet kredit. Dá se volat z počítače, IP telefonu, analogového telefonu s VoIP adaptérem, chytrého mobilu, z každého mobilu pomocí zpětného volání,...

Stačí mít internet. Potom se dokoupí IP telefon nebo telefonní adaptér (třeba za pár korun z aukra) a bez placení paušálu máte svoje veřejné číslo pevné linky a voláte na pevné linky za zhruba 0,5 Kč/min a na mobily 1 Kč/min s účtováním po vteřině (většinou). Cena na mobily se bude snižovat zhruba na 0,6 Kč min, protože klesnou propojovací poplatky. Já kdybych volal přímo z mobilu, tak dám za minutu 7,2 Kč do jiných sítí, takhle volám za 1,0 Kč do všech sítí :) K tomu využívám výhody VoIP jako je třeba přesměrování hovorů, hlasová schránka, atd. Jen na neplacení paušálu za pevnou linku se investice do IP telefonu vrátí za měsíc a k tomu lepší ceny volání.

Tady je třeba levný IP telefon na aukru (doporučuji hledat ve všech rubrikách slovo "SIP" nebo "VOIP", někdy se tyto telefony objevují na naprosto nepochopitelných místech):

http://aukro.cz/ip-telefon-grandstream-i3131012673.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: filius*
Datum: 31.03.13 20:46

To VoIP mě zaujalo. Prosím o více info _ pokud máte ozkoušeného poskytovatele, tak prosím o odkaz.

Datum: 31.03.13 19:31
avatar

nenavidim usporky, ale koupil jsem je nakonec vsude, jedou mi v kuse 2 PC v pokoji svitim brzo pac je na sever, stara lednice, bojler a trochu si pritapim elektrinou, takze to tece, btw usporka za 2kila sviti necekane hned a hodne (105w vystup a snad 20w prikon)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smiler
Datum: 31.03.13 19:34

Ted už jen můžete vzpomínat na komunisty...to máte všichni za to vaše nadávání...

Denně plná vana vařící vody pro každého člena rodiny v přetopeném bytě za pár korun...krásně osvětlený dům a nebyl problém zapnout i lampičky na chodbách jako dekoraci.

A bude hůř naučte se zapalovat svíčky a petrolejky,snažit se koupat v práci(pokud nějakou máte), štípat dříví a zvyknout si zatopit jen v jedné místnosti a tam trávit večery celá rodina bez televize a jako zábavu použít předčítání z knížek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: filius*
Datum: 31.03.13 20:48

Si děláte legraci, ne? Možná že bylo snadnější živobytí "běžného" člověka. Ale co ti, kteří byli zavření, znevýhodňováni apod.? Viz


Datum: 13.12.14 16:55
avatarOhodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.03.13 19:40

Základem je tužka a papír a psát si náklady a pak se podívat, co je nadbytečné, zbytečné, na čem se dá ušetřit, žít střídmě. Je dost věcí, bez kterých se i obejdeme. Jak mohli lidi žít bez mobilu? Musí TV hučet celý den? Musí se všude topit? První to zasáhne lidi s odchodem do důchodu, ti si musí první utahovat, a přežijí. Nenechat se oblbnout reklamama.


doplněno 28.11.14 13:53:

Dát se k bezdomovcům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beda*
Datum: 31.03.13 23:24

Co se týká energií vidím Bulharskou cestu. Není řešení donekonečna šetřit a čím více šetříme, tím menší spotřeba, ale menežment firem se neuskrovní, financování určitých aktivit se neomezí a proto se zdraží. Odstranit je nutno příčinu enormě vysokých cen, ale česká mentalita je remcat a na fórech hledat zaručené recepty naúspory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.03.13 23:51
avatar

Lidé v ČR nejsou schopní žádného masového odporu a nechají se okrádat donekonečna. S elektřinou je to jako s vodou - začalo se šetřit, vodárnám klesly zisky a tak zdražily. Proč je drahá elektřina? Protože všichni politici mají podíly ve FW elektrárnách, ČEZ je taky bokem sponzoruje a jak se říká "kapři si rybník sami nevypustí". A lidé je pořád dokola volí tak co by se snažili...

Řešením je co největší nezávislost na systému. Největší úspory nebo výdaje znamená bydlení. Základem je mít kvalitní dům, nízkoenergetický, třeba i pasivní, se solárními kolektory na ohřívání vody na střeše, řízeným větráním s tepelným výměníkem, ve sklepě kotel na tuhá paliva. Znám lidi, kteří za zimu protopí 50 tisíc a to ještě topí tak málo, že soustavně mrznou. Taky znám lidi, kteří platí na podnájmu v bytě víc než jiní za hypotéku u moderního domku. Další zase vytápí starý mokrý barák elektrikou se šílenými náklady. Většinou se ušetřit dá, chce to jen počítat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 28.11.14 23:48

Máte pravdu.Zateplil jsem dům,koupil plastová okna apořídil solár na ohřev TUV.V kotelně mám kotel na dřevo.Práce v lese miluju ,je to pro mně obrovský relax.Úspora elektriky je cca 2,5 krát menší z 7200 KW na 2800 KW.A přešel jsem na tarif d45.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 14:29
avatar

Sice hodně stará debata, ale ze zkušenosti doporuči přečíst nejlepší odpověď kolegy Busse,

Základem je tužka a papír a psát si náklady a pak se podívat, co je nadbytečné, zbytečné, na čem se dá ušetřit, žít střídmě. Je dost věcí, bez kterých se i obejdeme. Jak mohli lidi žít bez mobilu? Musí TV hučet celý den? Musí se všude topit? První to zasáhne lidi s odchodem do důchodu, ti si musí první utahovat, a přežijí. Nenechat se oblbnout reklamama.

Já jsem si několik let dělal v excelu přehled zač se co utratí. Až to budete děla půl roku, zapisovat všechny výdaje, tak si zjistíte podrobný přehled kam Vaše peníze utíkají. Podle toho pak budete hledat úspory.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: esme*
Datum: 30.11.14 16:29

Zkrouhnout zbytečné náklady.

Dát si trochu práce a zkontrolovat zda neplatíte zbytečně moc za elektřinu, plyn, pojištění auta, za bankovní účet, za telefon, za internet. Nedávno jsem toto nastavovala známému a zjistili jsme že měl průměrně platby 8.000,- za měsíc a stáhli jsme to skoro na 5.000,- aniž by si musel cokoli odpírat, jen pouhým vyhledáním levnějších dodavatelů. A teď si to spočtěte za rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 14.12.14 10:00

Šetřit i po kapkách, po korunce tuhle a támhle.

Voda: při čištění zubů nenechat téci vodu do umyvadla po celou dobu proudem, starý dobrý splachovač s provázkem umí dávkovat při šikovném škubnutí docela přesně a nevypustí hned celou nádržku, nebo to chce alespoň splachovat s dělením vody "na malou" a "na velkou" potřebu.

Elektrická energie: k počítači, modemu, wifi, tiskárně a dalším spotřebičům s klidovým (stand by) režimem dát rozbočku (psa) s vypínačem a alespoň na noc, nebo když jste ve škole nebo v práci to vypnout a nenechat běžet. To samé TV a podobné spotřebiče s klidovým odběrem proudu.

Jídlo: na nákup chodit najedení, s plným žaludkem, nebudete kupovat zbytečné pamlsky

Kouření: šťastní nekuřáci. Nesmrdějí a ušetřejí za hnusný a nezdravý zlozvyk.

Benzín: do práce jezdit MHD, nebo autem minimálně ve dvou, ve třech, aby se náklady na osobu rozpočítaly. Na kratší vzdálenosti chodit pěšky, potěší to ducha a posílí tělo a zpružní postavu a ještě potkáte zajímavé lidi.

Nekupovat bagety: viz Roman Vaněk, který vypočítává cenu materiálu a cenu bagety, rozdíl je propastný.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.