Nejste přihlášen/a.
Chci si koupit KRBOVÁ KAMNA do bytu 3+1 o malých místnostech dohromady 60 m čtverečných.a co je lepší teplovzdušný nebo teplovodní výměník a potom pochopitelně rozvody do všech místností. Díky!
horkovzduch-menší spotřeba,větší učinost,zplynování,menší náklady,možnost topit když nejde el proud
vodní-musíš topit aby voda byla nahřátá-hodně se ti ztratí plyné složky z dřeva,nutnost rozvodů,radiatorů,expanzky,čerpadla,záložní zdroj při výpadku proudu atd.
za mě jedině kvalitní krbová kamna horkovzdušné nejlépe kanadská se zplynováním a rozvod horkovzduchu
Zdravím,
teplovodní výměník má několik nevýhod:
1) nutnost záložního zdroje čerpadla - když vypadne proud, nebo přestane fugovat z jiného důvodu čerpadlo, tak přestane cirkulovat voda a to že přestanete topit je ten menší problém - voda ve výměníku se začne vařit a Vy musíte rychle hasit - systém má samozřejmě pojistný ventil, ale když ten se uvolní tak parní sauna bude proti Vašemu obyváku B-třída. Nebo se dnes dělají vychlazovací smyčky, kdy v případě přehřátí se otevře ventil, který skrz výměník žene studenou vodu přímo do odpadu - to ale samozřejmě vyžaduje přívod vody a hlavně odpadu až k vložce
2) Zátop - vložka je obložena vodou, která ochlazuje spaliny což zejména zpočátku vadí opravdu dost a pokud nemáte komín opravdu v kondici, tak může být zatápění docela napínavé
3) zatímco "neteplovodní" vložku roztopíte na několik set stupňů což je optimální teplota pro spalování dřeva, tak podstatná část teplovodní vložky má teplotu vody - tedy 40-60 stupňů a celý systém včetně komínu se poměrně výrazně zadehtovává - vložka se musí jednou za čas vyčistit a životnost komínu se snižuje, protože dehet z jeho stěn nikdo nedostane...
horkovzduch má taky nevýhody:
1) prý není úplně zdravý přepálený prach, který je chca nechca nasáván spolu s ohřívaným vzduchem
2) průměr trubek pro rozvod vzduchu je mnohokrát větší než trubek pro topení
Nicméně já mám po zvážení výše uvedeného doma horkovzduch a jsem maximálně spokojen - teď rekonstruujeme chalupu a bude tam zase horkovzduch...
Potvrzuji co tady před tím diskutující napsali . Ale je tady jedna duležitá věc - komfort , cena a tepelné ztráty domu. Teplovodní vytápění a zvlášt sálavé podlahové je komfortnější . Radiátory dáte pod okno a v místnosti nemáte studeno dole . Podlahové máte teplo u noh . Vzduch přenáší méně tepla a proto bych ho více doporučil do dobře zatepleného domu.
Když máte kamený dum , tak je nejlepší teplovodní , protože máte obrovské tepelné ztráty a energii převede lépe voda.
Pak je zde cena . Kvalitní teplovzdušná kamna pořídíte za 30 tis - kominictvi.com/... nebojte se těch výkonu , američani neznají pojem nominální vykon , oni testují kamna na více rychlostí hoření od minima po max(emise) . Takže ty 11kw odpovídá u jotulu F 3cb 6kw .
U teplovodních jsem četl dobré reference forum.tzb-info.cz/... Ty mají dostatečnou velikost topeniště pro stáložár a mají velice malý vykon do vzduchu (nepřetápí místnost kde jsou kamna)
sorry ale kamna s jednou dirou z boku typu Jotul jsou k nicemu, jak udrzba, tak spotreba... a uhli budu sypat na hromadku doprostred topeniste pul uhlaku nebo jak.., vyhozene prachy za neco, co i kazde prumerne Petry nebo Clubky z bazaru za 500 s ventilatorem za kamny zvladnou lepe (zima s Clubkama me stala necelych 10.000 a prumerna teplota 24-26C, a to mam jen 15cm zdi)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.