Polystyren a teplo od kamen

Od: Datum: 25.03.13 11:04 odpovědí: 7 změna: 25.03.13 23:31

Zdravím,

zateploval jsem zahradní boudu polystyrenem /zevnitř/, následně natáhl lepidlo, perlinku a stěrku. Mám kamínka asi 30 cm od stěny na kterou jsem sice přímo za ně nalepil nehořlavou 3 cm desku, ale když zatopím, je stejně stěna okolo docela horká. Mám se bát, že se mi časem polystyren teplem propadne?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.13 11:14

Musíte mezi deskou a polyšem nechat mezeru 3-4cm. Pokud dojde k teplote větší jak 80°C, dojdek sublimaci (propadne)polyše.

doplněno 25.03.13 12:56:

Jak správně radí kolega Mowla, protipožární (azbest ne) desku tam dejte, klidně i Cetris, stačí 8mm. Mezera mezi deskou a polyšem je kvůli tomu, aby se teplo nepřenášelo dotykem. Pokud bude mezi deskou a polyšem mezera 3-5 cm, bude to stačit. Pokud ale budete kamna rozpalovat do červena, dal bych dvě desky cetrisu, opět s mezerou. Dále bych volil raději čedičovou vatu před polyšem..

Ohodnoceno: 2x

Od: mowla*
Datum: 25.03.13 11:16

Běžný polystyren odolává bez degradace teplotám tak do 80°C, při vyšších degraduje. Namísto PS bylo lepší za kamna dát vatu - pozdní rada... ;)

V tvém případě by pomohlo na nehořlavou desku dát ještě odraznou folii, např. http://www.autolaky-airbrush.…-folie-za-radiatory,1800.html nebo reflexní folii pod podlahové vytápění (´přinejhorším´ stačí i alobal, ale je mechanicky ´zranitelný´ a hůř se připevňuje) - reflexní vrstva odrazí část tepelného záření zpět do prostoru (od stěny).

Datum: 25.03.13 11:55

takže ta "azbestová" deska je tam vlastně k ničemu, protože sice nehoří, ale to teplo k polystyrénu stejně vede...

doplněno 25.03.13 11:59:

objednal jsem tedy podle rady Rektora tu odrazovou desku a snad je po problému.

Datum: 25.03.13 12:06

Ta azbestová deska odstíní část IR záření taky, ale její primární funkce je v ´blokování´ přímého plamene (náhodné ošlehnutí) - rozhodn bych ji nedával pryč. Pokud nebude odrazná deska stačit (těžko takto říct, jak moc kamna žhnou - sálají), posuň azbest s odraznou vrstvou pár cm od PS (jak radí Milan Cukrář) - odvětrávaná mezera taky sníží tepelné namáhání PS.

Datum: 25.03.13 12:29

jasné.. a co z dlouhodobého hlediska, když bude zeď poblíž nahřátá třeba na 50 - 60°? Na stálost polystyrenu takováto teplota vliv mít nebude?

Datum: 25.03.13 12:42

Cca 80°C je teplota ´zlomová´, nad ni PS degraduje poměrně rychle (i když se ještě netaví), pod ni pomalu - ale degraduje i při pokojové teplotě. Polystyren obecně ´stárne´ vlivy okolí - vlhkost, chemikálie (třeba dehet ze spalování v kamnech), teploty okolo 50°C pro jeho vlastnosti nejsou devastující - a co bude s ´chajdou´ za 20 - 30 let?

BTW -. 50°C člověk při doteku pociťuje jako výrazné ´horko´...

;)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.03.13 23:31

Pokud tu odraznou desku umístíte tak, bay nebyla spodní hranou přímo na podlaze, ale kousek (třeba 5cm) nad ní, získáte ještě kromě odrazu tepla i dalšího pomocníka při vytápění - mezera mezi deskou, zemí a zdí bude soužit jako částečný komín a pomocí stoupavosti tepleho vzduchu vám pomůže vytápět - vzduch bude lépe cirkulovat, ochlazovat zed i odrazovou desku.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.