Oprava obecní cesty

Od: Datum: 22.03.13 19:50 odpovědí: 6 změna: 23.03.13 16:14

Dobrý den,

k našemu domu na polosamotě vede cca 200m dlouhá obecní polní cesta, která je ale na jaře a na podzim dost podmáčená, takže v ní například traktory jezdící na přilehlá pole udělají hluboké koleje a já se pak se svým osobním autem k domu nedostanu. Existuje nějaká povinnost, aby obec tuto komunikaci (v katastru vedena jako ostatní komunikace) udržovala sjízdnou a tedy opravila ji a popřípadě v zimě protáhla pluhem?

Děkuju,

Jirka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.03.13 20:05

u nezpevněných polních a účelových cest to bývá jak píšete. Povinnost není. řešil bych to s někým, kdo třeba něco na baráku bourá a potřebuje se zbavit suti. Tu nasypte do kolejí a palicí rozdrťte na menší kusy. Je to pracné ale účinné. čím víc práce tomu věnujete, tím to bude lepší. Jinak nevim.

Ohodnoceno: 2x

Od: buss®
Datum: 22.03.13 20:32

Zákon nezná "ostatní komunikace" , požádejte na Odb. dopravy o její zařazení (co tam o ní mají). Budete mít asi nejnižší zařazení, účelová komunikace. Já mám v katastrru cesty, a nikdo nikdy se o to nepostará. Jedině já za úplatu a spravovat, vysypávat. Tak to neřeším, prostě se auto odstaví, kde se dá dojet. Takových cest přece je... Postěžujte si u vlastníka traktorů.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.03.13 21:11

Záleží na tom, jestli máte v domu trvalé bydliště. Nepamatuji si přesné číslo, ale při určitém počtu domů s trvalým bydlištěm v ohraničené lokalitě už obec musí zajistit zpevněnou komunikaci. Chce to se potom akorát nenechat odbýt. Kamarád to řešil poblíž Brna, pořád je odmítali a nakonec jim pomohl až kraj. Sice měli nárok i na osvětlení, ale nakonec souhlasili že si veřejné osvětlení postaví ze svého, aby se to trochu pohnulo.

Co se týká nezpevněných cest, to je hrozný boj. Jiný kamarád se teď po zimě k chatě skoro nedostane, v sypané cestě jsou díry 40 cm hluboké, to už jeho osobák neprojede. Vždy to sám zasype a za týden je to stejné. Suť je dobrá, ale není to trvalé řešení - těžký traktor to lehce vymačká. Jediným skutečně trvalým a rychlým řešením je dohodnout se se sousedy, zajít na obec a získat povolení pro úpravu cesty. Potom jsou 2 základní možnosti jak to řešit:

Sehnat panely. Občas se dají levně koupit z nějakého bývalého podniku, JZD. Položí se jeřábem na srovnaný podklad nejlépe s nějakým štěrkem a vydrží věčně - zaručeně nejlepší a často nejlevnější řešení.

Sehnat traktorbagr (často má někdo na vesnici a za pár korun půjčí), vyhrabat komplet hlínu, navézt vrstvu hrubého štěrku, na něj jemnější nahoru a úplně na to odbroušený asfalt nebo klasický, který je dražší, ale trvanlivější. Řešením je i dlažba - ta je sice pracnější, ale na m2 nestojí zase tolik.

Od: andrea1*
Datum: 22.03.13 23:19

Dnes je povinnost stavebníka, který požádá o stavební povolení RD mít příjezdovou zpevněnou komunikaci o stanovené šíři ke stavebnímu pozemku. Pokud tuto komunikaci nemá, stavební povolení nedostane.

Vlastníkem cesty k vašemu domu je obec. Musíte tedy jednat s obcí a ta by měla jednat s družstvem, kterému asi traktory patří. Družstvo by mělo uvést komunikaci do původního stavu a pokud není vybudována pro jízdu zemědělské techniky, tak ji nesmí používat. Tady jsou omezena vaše práva. Jak již napsáno výše, zajděte pro informace na odbor dopravy a na základě těchto informací sepište pak na obec písemnou žádost o zjednání nápravy. Druhou možností je obrátit se na odbor dopravy písemně - stačí poslat mail, na který vám odbor dopravy roněž mailem odpoví. Mně se tento způsob komunikace s úřady osvědčil.

Co se týče prohrnování sněhu v zimě na komunikacích, tak tam, kde se jezdí pravidelně autama, by se sníh měl prohrnovat. Obec má mít zpracován plán zimní údržby a o tom, kde se sníh neprohrnuje je povinna informovat.

Datum: 23.03.13 10:16

přesně tak, je to povinností stavebníka nebo majitele nem.

Od: uska®
Datum: 23.03.13 16:14

Bydlím na samotě a mám zde trvalé bydliště. Obec svouii cestu k našemu domu má zahrnoutou v plánu zimní údržby a není problém, vždy jsme protaženi i když cesta vede pouze k nám ( 1 dům). V tom nevidím problém zajíst za starostou a tohle vyřídit.

S opravou j cesty jsem na tom jako vy - obec na tohle peníze nemá. Vyfoťte vyjeté koleje i popřípadě s traktory a jednejte s jejich majitelem. Když neuspějete - viz příspěvek výše.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.