Otáčky soustruhu

Od: Datum: 22.03.13 18:21 odpovědí: 27 změna: 26.03.13 16:54

Zdravím!

Při stěhování jsem narazil na malý soustruh na železo velikosti cca MN 80 . Točná délka cca 500mm, max průměr odhadem 200mm, Povedlo se mi vše rozchodit jak má a teď mi nastal problém co s pohonem.*hi*

Vůbec netuším kolik otáček má takový soustruh mít a jak silný motor, na soustruhu je třístupňová řemenice.

Ještě dotaz... chci sehnat normální universální sklíčidlo cca 160 nebo 200mm, mají sklíčidla vnitřní závit na našroubování na hnací hřídel?Teď je tam osazené cca 300mm sklíčidlo u kterého se hýbou čelisti nezávisle.

Děkuji za radu Standa.;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.03.13 18:52

tak ono záleží jaky pruměr budeš obrábět taky... co si pamatuju tak skličidlo tam drží na několika šroubech jak kdyby přírubově.. možná to máš jinak.. si mužeš někde dohledat vzoreček pro řezne rychlosti otačky atd.. podle toho spočíst...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.03.13 18:58

mám ten soustruh doma. motor je 3x400V/0,37kW.

9 rychlostí - 150,250,400,600,750,1000,1250,1600,2000

průměr sklíčidla 80mm, přišroubované na přírubu s vnitřním závitem. To co tam máte nyní je excentrické sklíčidlo.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.03.13 19:12

Vezmu to od konce.

To, co je nyní na vřetenu, není univerzální sklíčidlo, ale říká se tomu lícní deska (každá čelist je nastavitelná samostaně). Existují v provedení 3 a 4 čelišťovém.
Pokud je to skutečně MN 80, tak to je malý stolní soustruh, originál tam byla právě univerzálka průněr 80mm. Možná by to i tu 160 sneslo, ale počítejte s tím, že je to podstatně větší setrvačná točící se hmota, takže rozběh i zastavení bude náročnější - jak na motor (přetěžování), tak na převody (řemeny - možnost prukluzu).
Sklíčidla nemají žádný závit - na sklíčidlo se šroubuje příruba, která je na každém soustruhu v podstatě jiná (řada SV 18 má na vřetenu závit, řada SU A SN má přírubu, která má zajišťovací kroužek atd.) Jaké je zajištění sklíčidla na MN 80 bohužel nevím, ale pokud budete sundávat tu lícní desku, při prohlídnutí a opatrné demntáži byste na měl přijít. Jen varování - neberete nic silou, pokud nevíte, jak je to sestavené - např. u stroje S 28 (lidově se tomu soustruhu říkalo "žebrák" podle výrobce TOS Žebrák) je sklíčidlo zajištěné děleným kroužkem, která se musí nejdřív rozšroubovat a pak se teprve sklíčidlo sundá - pokud se kroužek nerozšroubuje a vezme se to jako že by se vyšroubovalo, roztrhne se příruba sklíčidla.
Přírubu pro vaše sklíčidlo buď budete mít v příslušenství (pokud nějaké máte) a nebo si ji budete muset nechat udělat - tu část, co přijde na vřeteno - strana pro sklíčidlo se obrábí a lícuje už na stroji, aby přesně "chodila" univerzálka (nechává se tam tak cca 0,1-0,2mm vůle pro možnost "doklepnutí" sklíčidla na "hodinky".

doplněno 22.03.13 19:15:

Např zde http://www.tumlikovo.cz/rubriky/stroje-2/soustruh/mn80a/ najdete jak parametry, tak i další zajímavosti k soustruhu MN 80.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 22.03.13 21:17

K soustruhu MN 80 jsem to přirovnal pouze velikostí, "lícní deska" tam je jak říkáte 4čelisťová, každá čelist jde samostatně, je tam našroubovaná přímo závitem na duté hřídeli, nikdy jsem želzo nesoustružil, proto mě zajímá také jak a na jaké otáčky se co dělá, např. stočení hřídelky o průměru 50mm na 45mm na kolik otáček? nebo výroba řemeničky průměr 150mm?Potřebuji podle toho zvolit otáčky a převod motoru vůči stávajícím řemenicím...jak silný motor, mám tam teď provizorně 1.1KW 1450ot a to by jak to tu pročítám určitě nešlo...;)

Datum: 23.03.13 20:48

Nerad bych se pouštěl do nějakých příliš velkých spekulací ohledně motoru - je třeba si uvědomit, že pokud je to soustruh na úrovni MN 80, jedná se spíš o takovou "hračku" na drobné opravy úpravy a dorbnou výrobu. Soustružení např. vámi uváděné hřídelky průměr 50 je tak na hranicích možností takového soustruhu, velikost třísky se bude pohybovat někde okolo 1mm "na nůž", tzn. 2mm z průměru. Celkově rozhodující je hlavně tuhost soustruhu a tu silným motorem nenahradíte. Takže orientačně bych to viděl, že by ten vámi uváděný motor i měl stačit (mnou ýše uváděný soustruh S 28 byl stroj původně určený hlavně do P V3S pojízdných dílen, čili žádná hračka a motor měl 3kW). Samozřejmě podstatná je i velikost řemenice na samotném motoru.
Orientačně pro soustružení vámi uváděné hřídele by měly postačit otáčky okolo 350 a to pro nože s SK plátky (letovanými a pro tento účel a stroj naostřenými, na výměnné zapoměňte - tam jsou jiné úhly ostří a ten váš to svojí tuhostí nezvládne. Na klasické nože (říká se jim "kované" - z rychlořezné oceli) zapomeňtě také - to byste musel u stroje mít i chlazení. Totéž platí i pro nože vybroušení z profilu "RADECO" i tam je potřeba chlazení, jinak si spálíte ostří. Samozřejmě - na nějaké práce se RADECO použít dá i u vás - upichování, tvarové soustružení - ale opět ej třeba zajistit chlazení třeba ručně "z flašky" a také příslušně malé otáčky.
Zatím tady ale jen tak spekulujeme - lepší by bylo, kdybyste sem mohl dát nějaké fotky soustruhu - celkový pohled a nějaké detaily - pak by bylo možné odhadnout a třeba i poradit víc.

doplněno 23.03.13 20:49:

Jen doplním jsem z oboru - vyučený soustružník kovů, takže pokud budu vědět, rád poradím.

Datum: 23.03.13 23:10

Zítra dodám nějaké foto, v tomhle se nevyznám, nicméně je to částeně domorobo, ale nikde jsem nezaznamenal vůle v uložení, ložiska jsou tam válečková, používat ho chci jak říkáte na nějaké ty domácí blbosti, sem tam poupravit řemenici apod.;) Pouštím si všeliaká videa o soustružení tak to pomalu začínám chápat o co vlastně jde.

Jinak ta "lícní" deska váží snad 15kg...:D a motor si stím celkem v pohodě poradil, dokonce nejsou cítit absolutně žádné vibrace ani podezřelé zvuky, tak si myslím že jestli se mi tam povede nějak nasadit klasickou universálku tak i bude fungovat.

jiná asi bude ten motor nějak zpřevodovat, momentálně jsou otáčky cca 900/1200/1400...takže ještě nějaké úpravy budou...aspoň se dostat na 400...*nevi*

doplněno 23.03.13 23:13:

Jen podotýkám že na takové ty domácí práce nepotřebuji dosáhnout přesnosti jako na fabrickém soustruhu *smich*

Datum: 23.03.13 23:28

Pokud má lícní deska odhadem 15kg, tak už ten soustruh zas taková hračka není.
Co se týká otáček - tam by to chtělo "shodit" je dolů - vysoké otáčky použijete hodně málo kdy (to je dobré tak na soustružení dřeva), pro klasickou ráci s kovem je výhodné mít otáčky spíš menší (např. řezání závitů apod) - klidně i třeba od 50ot/min. (SV 18 - lidově "zbrojovka" má např. nejmenší otáčky 14ot/min)

Od: hop®
Datum: 23.03.13 23:19

RONYX: celkový souhlas, ale: chlazení je třeba kvůli tomu, aby se materiál a nástroj nepřehříval, to je jasné. Optimální řezné otáčky bývají dány tabulkově, raději bych je neměnil. Kvůli nedostatečnému chlazení bych raději zmenšil posuv, úběr...

... ale nejsem vyučený soustružník, takže to berte jen jako názor laika... ;)

Datum: 23.03.13 23:34

hop: nic ve zlým, ale pokud necháte vysoké otáčky, nástroj (nůž) spálíte jen se dotknete materiálu. Vezměte to podle toho, když třeba budete vrtat díru průměr 10mm do železa - když necháte na ruční vrtačce msx otáčky ( tj. těch cca 3500), tak se těch děr moc nevyvrtáte (ani s mazáním např olejem), natož na sucho. Bez ohledu an to, jak budete na vrtačku tlačit. Když dáte otáčkyna vrtačce na min ( třeba cca 500) tak můžete na vrtačce "ležet", sice ji třeba zstavíte, ale vrták a ni na sucho nespálíte. A tohe platí i u soustružení. Raději menší otáčky a větší posuv než obráceně.

doplněno 23.03.13 23:47:

Ještě sem zapomněl - tabulkové optimání otáčky (přesnějí nejen otáčky, ale tzv. řezná rychlost, což je průžez parametrů - posuv, záběr a otáčky) jsou v podstatě nesmysl. Konkrétně na klasickém soustruhu, když vám připravím třeba materiál pr 50mm a navolím vám tam hodnoty posuvu, záběru a otáček podle tabulek, tak jako laik od toho soustruhu utečete (odzkoušeno). A to samé třeba na vrtačce (sloupové). To vám bude asi bližší - přestavte si že máte vrtat do nějaké kostky díru průměr 45mm a podle tabulek tam máte mít cca 500ot/min a posuv 0,2mm na otáčku. To je takový fofr, že, věřte tomu, do toho materiálu ani nenajedete tím vrtákem, jak se toho budete bát.
Zkušení řemeslníci tohle všechno volí podle zkušeností, ale od oka. na to nejde použít nějaké schéma. To je akorát poukázka na průšvih (stačí mít něco nedokonale dotaženýho).

Datum: 23.03.13 23:41

Když budu vrtat desítku díru, tak obvodová řezná rychlost vrtáku je samozřejmě jiná než když budu vrtat stejnými otáčkami třeba 0,5 díry do PBC (tišťáku). Asi i proto se dnes dělají vrtačky s regulací otáček. Pokud dám podle Vás menší otáčky a větší sílu, koleduji si v extrémním případě o zlomení nože či vrtáku, nebo že mi obráběný materiál "uteče" z univerzálky nebo ze svěráku.

Myslím, že tabulky řezných rychlostí nejsou zbytečné, a upřesňuji, že se nejedná o maximální rychlosti, ale o optimální...

doplněno 23.03.13 23:58:

Samozřejmě, jde především o řeznou rychlost, z toho jsou odvozeny otáčky podle průměru - to je pouhá matematika.

Asi bych se nebál do materiálu na soustruhu roztočit a "zajet" do něj tím vrtákem nebo jiným nástrojem, možná bych ale ubral rychlost posuvu - o tom mluvím. Anebo na vrtačce - tam to bývá jednodušší, protože se netočí třeba nevyvážený mnohakilogramový ocelový ingot...

A nebojte, je mi trošku blízké veškeré strojní obrábění, říká mi něco i frézka či obrážečka... ;)

Datum: 23.03.13 23:59

Platí, že čím menší vrták, tím větší otáčky, čím větší průměr an soustruhu sustružím, tím menší otáčky nastavím. (oboje samozřejmě platí pro plný materiál). Něco jiného samozřejmě je také vrtat např. "jakl", něco jiného plech a něco jiného plast.
A když už jsme u těch materiálů - taky na každý uvedený materiál si třeba brousím jinak vrták - jinak na plný materiál, jinak na jakl, jinak na plech a jinak na plast. Pokud použiju stejně nabroušený vrták na všechny tyhle materiály postupně, tak u plného na tom nechám ruce a bude mi to trvat strašně dlouho a u plastu nebo plechu mi to natluče - až projedu skrz tak se mi to kousne a přinejlepším zlomím vrták.

Datum: 24.03.13 00:08

Souhlas, dobře vybroušená fazetka v rozumném úhlu vrtá sama, a zachrání obrobek, nástroj, a někdy i packy!

Od: kolo*
Datum: 23.03.13 18:36

Hřídel průměr 50mm asi 300otáček s ocelovým obyčejným nožem.Možná i méně.Když máte nůž s plátkama ze slinutých karbidů to je asi 600 otáček.Odhadem podle oka.Na tak malý soustruh sklíčidlo asi max.160mm.Jinak to spadne ze stolu,až to pustíte a není to přidělané k zemi.Mašina je moc lehká.

Datum: 23.03.13 18:41

1kw/1400 otáček na nějaké to pižlání by stačilo ale jen pižlání,nouzovka.Lepší alespon 3kw

Datum: 23.03.13 21:09

Výměnné SK plátky jsou různé.Šly by i na tuto hračku.Jen správně vybrat,které.Vyrábí se i takové,které mají stejný odpor a stejně řežou jako radeko nebo obyčejný ocelový nůž a jsou stejně nabroušené

Datum: 23.03.13 21:32

Určitě je to možné. Přiznám, že v plátkových nožích se zas tak moc neorientuju - jsem zvyklý si nože ostřit sám podle aktuální potřeby a plátkovým nožům se (když to jde) raději vyhýbám. Navíc soustružničinou se už ani aktuálně neživím, dělám to jen příležitostně.

Datum: 24.03.13 11:00

Pár fotek

doplněno 24.03.13 11:01:

xx

Datum: 24.03.13 11:02

xx

Datum: 24.03.13 11:03

xxx

Datum: 25.03.13 19:26

Zdravím a díky za fotky.
Ten soustruh není zas taková hračka, jak to vypadalo podle prvních popisů. Podle fotek odhaduju, že ke stavbě jako základ někomu posloužil právě už mnou zmiňovaný soustruh S 28 (lidově jsme mu říkali "žebrák").
Z čeho je použité vřeteno netuším, pode závitu pro sklíčidlo by se dalo usoudit, že se jedná o upravené vřeteno soustruhu SV 18 (to bylo ale delší, uprostřed mei ložisky mělo velkou plochu řemenici a uloženo bylo v kluzných tlakově mazaných seřizovatelných ložiskách právě z důvodu seřizování vůlí - u válečkových vůli nelze seřídit a počítejte tedy s možností chvění a vůlí vřetena při záběru.
Podstatná část soustruhu - suport - je zcela evidentně celý z profesionálního stroje - podle kliček asi právě z S 28. Podstatné je, že má seřizovací klíny na obou dvou vedeních - příčný a pomocný suport - tím lze velmi přesně vymezit vůli a lehkost chodu suportů. K suportům vám gratuluji - nic lepšího vás potkat nemohlo.
Lože je těžké říct, z čeho je - může být amatérsky zhotoveno, ale může být také použité z nějakého starého sustruhu. Vrchní část pravděpodobě ještě nebude povrchově kalená. Nicméně lože vypadá jako dost tuhé, jen díky chybějícímu profilovému vedení nebude asi jeho přesnost už nijak zázračná (profilové vedení zabraňuje odírání lože a vlastně tak jakoby propadání dráhy podélného suportu).
Lícní deska, pokud má skutečně průměr 300mm, je použita ze soustruhu SV 18 a pravděpodobně staviteli posloužila i jako setrvačník pro udržení rovnoměrnosti chodu. Jen doporučení - pokud budete stroj rozbíhat s touto deskou, dbejte na to, aby buď byly čelisti desky stažené zcela doprostřed a řádně dotažené a nebo je raději úplně sundejte - váha čelistí je značná a může způsobit docela velké vibrace stroje. K čelistem - s čelistmi se pracuje tak, že se povolí zadní šroub (ze strany od vřetene) tak, aby šlo čelistí šroubem kolným k ose posouvat, pak se upne (případně vystředí, pokud má např u kulatiny střed v ose obrobku) dotyčný obrobek a nakonec se opět ten šroub, který drží čelist k desce (zezadu od vřetene) dotáhne. Pkud byste ten šroub (přesněji tu matici na šroubu) zezadu nedotáhl, může se chvěním čelist uvolnit, částečně vyvrátit a obrobek vám vyletí z upnutí. Na rozdíl od univerzálek totiž toto upevnění čelistí není samosvorné.
Koník mi přijde že je použit (vrchní část) opět z nějakého starého soustruhu (těleso vypadá jako z SV 18, ale pinola je zas poměrně malá (asi jako je na S 28). Pro zajímavost - SV 18 měla v pinole kužel MORSE 4, S 28 kužel MORSE 3.
A k motoru - podle mého by měl motor vámi uváděný na daný sosutruh stačit (samozřejmě lepší by bylo použít motor 3fázový), rozhodující budou řemenice a počet řemenů. Asi bych na vašem místě udělal ještě minimálně jednu řemenici na větší převodový poměr, aby vřeteno lo ještě více do pomala a soustruh měl tak větší sílu. Pokud si uděláte řemenice jako výměnné, bude to pro vás jen výhoda - široky rozsah otáček. Vámi uváděné stávající otáčky jsou ideální spíš pro soustružení dřeva (podle osazené lícní desky (upínání nepravidelných tvarů) předpokládám, že s takovým záměrem zhotovitel teto stroj také stavěl.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.03.13 20:01

Zdá se , že nožová hlava je nízko proti středu vřetena,ale můžou klamat fotky.

Od: moto®
Datum: 25.03.13 20:27

Je to jasně skládané z komponentů co se zřejmě kde v kolbenách sehnalo a klidně by mohly být i komponenty z mašin o kterých píšete. Lícní deska asi s SV 18 nebude. Měla tuším více drážek a průměr 320.

Mám hejna zkušeností s mašinami všemožného původu včetně soustruhů od 100 let starého po moderní. Tento se mi jeví na kutilské poměry zhotoven poměrně robustní a zhotovené zkušeným řemeslníkem. Také bych se přiklonil, že sloužil spíše pro dřevo.

Osobně být majitelem, v prvni fázi bych neřešil motor a převody, ale doplnil o normální univerzálu. Lícní deska je na vřeteni na závitu, pokud se dá motor u kterého lze přepínat zpětný chod, hrozí že při reverzu se vytočí a udělá masakr. Výkon zmíněného motoru dle mého skromného názoru bohatě stačí. Pokud by převody nevyhovovaly, dalo by se řeši i přídavnou redukcí. Na práci se železem mi přijdou otáčky dost vysoké. Snesl bych cca od 50 ot./min po cca 500, charakterem to není žádný hodinářský soustruh, navíc při jeho konstrukci se nedají používat moderní řezné nástroje, takže spíše radeko a pokud již nůž s TK plátkem tak označený H1 případně S3. Leckde se ještě válí.

univerzály se dají sehnat velmi slušné na Aukru. Asi bych tam dal cca průměr 160 ev. o něco menší když je tam na velké věci lícní deska. Upevňovat univerzálu bych doporučoval pomoci mezipříruby kterou bych centroval na středový otvor lícni desky a dvouma šrouby přitahoval k licní desce. V té bych vytočil osazení cca do hloubky 5 mm a na přírubě by bylo opačně které by do něj zapadlo. Univerzála je zase centrovaná na přírubu a přitažena 3 šrouby.
Univerzála se dá také klidně utahovat do lícní desky, vycentrování je ale pracnější a je nutné mít indikátorové hodinky s držákem.

Datum: 25.03.13 21:30

Souhlas s tím, co píšete, kromě těch typů plátků - plátky označené jako H jsou plátky určené na litinu, S na ocel. A číslo znamená - 1 - odolnost vyšší teplotě, nesnese rázy (čistý nepřerušovaný řez - soustružení na čisto), 2 - plátek univerzlních vlastností (byl nejvíce používaný), 3 - nesnese vyšší teploty, poměrně rázuvzdorný (používal se na přerušovaný řez a na ocelolitinu - odlitky, výkovky) - jen jako zajímavost - tento typ plátku se používal i do vrtáků pro příklepové vrtačky a vrtací kladiva.
S předloha (či redukce) na změnu rychlosti by byla asi ideální, ale poměrně pracná na výrobu oproti výměnné řemenici.
Použít lícní desku k upnutí univerzálky (ať už napřímo nebo přes vámi navrhovanou mezi přírubu mne nenapadlo - ve fabrikách s nic podobného nepoužívalo - podobná řešení se používala asi spíš v nějakých opravářských dílnách a pod. Ale máte pravdu, že je to jednodušší řešení, než shánět a neb vyrábět přírubu přímo na vřeteno - jen to trochu zkrátí točnou délku (o šířku univerzálky).
S možností "vytočení" ať už lícní desky nebo univerzálky ze závitu vřetena při prudké změně otáček (reverzu) máte také pravdu - proto se také na SV 18 pečlivě čistil závit a univerzálka se "doklepávala". Takže ten kroužek na osazení by to asi trochu pojistil. I když - pokud to čekáte (nestojíte přímo proti univerzálce), nemůže vytočivší se univerzálka nadělat moc škody - max spadne na zem (taky mi chtěla už několikrát "skočit" do náruče) *zed* Njelíp to na tohle měl řešený S 28 - tam bylo osazeni jakna vřetenu tak, na zadní desce sklíčidla a dokud se pojistný kroužek nerozdělil na 2 poloviny, sklíčidlo se uvolnit nemohlo.

Datum: 25.03.13 23:01

Dnes jsem zkusil trochu upravit (zmenšit) mosaznou řemeničku, vše bez problému, jen jak psal Jirka 39 je nožová hlava cca o 15mm níž než by měla být, ani při upnutí nože nejvýše co to jde není ostří proti středu obrobku takže mezi jednotlivé suporty musím vytvořit vložku.

V týdnu mi přijde 160 hlava, napadlo mě že pokud si vytočím váleček který bude mít rozměr průměru díry v universálce a z druhé strany průměr díry v hřídeli tak by neměl být velký problém jí vystředit a našroubovat přmo na tu desku...;)

Toho dřevěného něčeho na podélný posuv si prosím nevšímejte, to jsem stvořil jen jako pokus, brzy bude jiný s uložením na ložiska, tohle má moc velké vůle *smich*

Zatím díky moc, zase se ozvu až mi dojde fantazie *placni*

doplněno 25.03.13 23:07:

Je tam morse 3, a to vedení ze ze dvou traverz pevně sešrobovaných k sobě, vršek a strany lože jsou frézované podle šuplery napřesno...

Jinak ten křížový suport mám ještě jeden, je asi tak velikostí jednou tak velký ale nemá kličky jen 4hrany nemám ho jak usadit na lože pravděpodobně ho asi majitel měl do zálohy..nevím..

Datum: 25.03.13 23:24

Jen tedy doplním k výšce nožovky - pokud nemáte potřebu si dělat vložku na výšku (včetně ustavovacích drážek), tak jako nouzovku jsme používali tělesa opotřebených nožů (ty hranoly - držáky, co zbydou po uříznutí tvaroě upravené části). Mají výhodu v tom, že jsou přesné (spodní strana tělesa nože je přesně obrobená), takže pokud je nemáte zdeformované od upínacích šroubů (soustružník "nečuně" si na těleso nože pod upínací šrouby dává kus plechu - výhodné to je i při doklepávání nože do přesné polohy). dají se s výhodou použít (jen je třeba řádně utáhnout nožovku, aby se nepootočila).
Ať se daří.

Datum: 26.03.13 11:26

Hlavně až budete dělat novou přírubu na sklíčidlo tak to sklíčidlo i příruba má takové osazení a to se pak sešroubuje dohromady.Nejlepší je udělat osazení na přírubě asi o 1mm menší průměr než je na sklíčidle.Aby se pak dalo sklíčidlo vystředit /vyklepat paličkou/ podle hodinek.Prostě vystředit podle hodinek asi na 0,02 m a pak utáhnout..Když osazení uděláte bez vůle,fest,tak sklíčidlo nepůjde tak přesně vyklepat.Spousta expertů tohle nedělá a když chtějí něco přesně ve sklíčidle upnout podle hodinek,aby obrobek byl přesně vystředěný tak raději podkládají pod čelisti různé papírky a podobné blbosti.Přesnější a rychlejší je sklíčidlo vyklepat paličkou podle hodinek a pak dotáhnout.Samozřejmě že pak musíte udělat trochu větší díry pro šrouby na upnutí sklíčidla na přírubu,aby se mohly pohybovat při vyklepávání sklíčidla.

Datum: 26.03.13 16:54

Napsal jsem chybu nahoře.Není to 0,02m ale 0,02 mm.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.