Rekonstrukce podlahy pomocí desek OSB+LINO

Od: Datum: 21.03.13 16:06 odpovědí: 23 změna: 22.03.13 19:08

Zdravím, chci dát na starou prkenou podlahu OSB desky PD a navrch lino...nemám však představu,

co to může za pár let udělat. Slyšel jsem hodně názorů, prý že to udusím a dřevo pod linem bude plesnivět apod.

Nicméně podloží pod podlahou je ve složení - izolace z igelitu, na ní dubové trámky a mezery vyplněné škvárou,

na trámcích nabité prkna. Měl jsem kus odkrytý, všecho je i po padesáti letech suché jako troud a nikde ani známka vlhkosti.

Jedná se o místnost v přízemí rodinného domku. Nevěřím, že bych mohl něco udusit, když podklad je naprosto suchý.

Jak tedy bude nejlepší postupovat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.03.13 16:11

Pošlete fotku v jakém stavu je podlaha, možná by se prkna daly zachránit. Osobně jsem to všechno vyházel, na prkenný záklop jsem dal hobru, polystyren a OSB desky a lino. V ložnici nebude ani záklop, křížem na nosné trámy přijde rošt z trámků, mezi hobra, na to 2x OSB a na to lino. Pokud na to máte prostor a nechcete dělat rozsáhlejší rekonstrukci, tak bych to udělal jak jste říkal, jen koupit broušené (nazelenalé) OSB.

doplněno 21.03.13 17:47:

Myslím si, že pokud tam nemáte vlhkost a budete správně topit a větrat, tak by to neměl být problém. Pokud jsou prkna OK, asi bych je nalakoval, dneska je to celkem žádané. Pokud to dělat nechcete a máte místo na výšku, dejte tam jednu vrstvu OSB a přivrtejte k prknům a na to lino. Cenově si myslím vyjde levnějš ta renovace prken.

Ohodnoceno: 0x

Od: lucas*
Datum: 21.03.13 16:48

Aktuální foto ještě nemám, tak aspoň ze začátku rekonstrukce. Změna je, že prkna jsou obroušené vibrační bruskou. Jsou v pořádku, vyschlé. Jde mi o to, jestli hrozí nějaké udušení, když osb deska je paronepropustná a podlaha se tím vlastně celá uzavře.

doplněno 21.03.13 16:49:

foto

Datum: 21.03.13 19:11

foto2

Datum: 21.03.13 16:27

Pokud se prkna nehla za tuto dobu tak nic neudělají ani po vámi provedeném zásahu.

Od: teempe44*
Datum: 21.03.13 18:35

OSB dosky a navrch lino- prestane to dychat a bude to vlhnut. Radsej povodnu palubovku prebrusit a prelakovat

Datum: 21.03.13 19:23

Proč by měla podlaha pod osb a linem vlhnout, když je dokonale izolovaná od zemní vlhkosti?

Datum: 21.03.13 19:20

OSB desky nejsou vhodné jako podklad pod lino.I ty hlazené jsou pořád jen štěpkové slepence a po čase se štěpky protlačí.Musely by se vystěrkovat.Lepší je použití jiných typů desek,sádrovláknitých,nebo cementotřískových.I tak je lépe použít místo lina třeba vinyl-lamely.

JABRAKA

Datum: 21.03.13 19:24

A pokud se pod lino položí vrstva mirelonu?

Datum: 21.03.13 19:52

Probůch,jen to ne!.

JABRAKA

Datum: 21.03.13 20:03

A proč ne? ..ty 2mm tloušťky by přece vyrovnali případné nerovnosti...

Datum: 22.03.13 15:25

Chozením se mirelon shrne a nadělá pod linem paseku.Podklad pod lino musí být hladký a pevný.

JABRAKA

Datum: 22.03.13 16:36

Čím teda vystěrkovat ty osb desky?

Datum: 21.03.13 19:24

Co to udělá po uzavření linem, těžko říci.

Já se spíše podivuji nad celým nápadem. Hezkou dřevěnou přírodní podlahu nahradit umělým linem. To mě je nějak proti srsti.

Datum: 21.03.13 19:29

No ona zase tak pěkná není :) ...před třiceti lety to byla původně truhlářská dílna a už má něco za sebou. Navíc by podlaha potřebovala celkově zdvihnout. Myslím, že výměna prken celé podlahy by byla podstatně dražší varianta než to lino.

Datum: 21.03.13 19:33

Tak asi by výměna podlahovek byla dražší, ale nepoměrně kvalitnější. S životností několik desítek let.

Ale je fakt, že o peníze jde až v první řadě.

Od: jarabara*
Datum: 22.03.13 09:09

Dovolím si přispět se svojí troškou. Jste si jistý s dokonalou izolací? Když se podívám na foto, zdá se mi, že to dřevo místy vypadá, jaho by na něj nějaka vlhkost už působila. Takže bych se přikláněl k variantě ničim to nezakrývat, prkennou podlahu nechat odborně vybrousit parketářem pořádnou bruskou na parkety a ošetřit lakem nebo voskovým olejem. Ten je možná lepší, protože dovolí dřevu dýchat. Pak ještě okolo zdí nějakou hezkou lištu...

Datum: 22.03.13 16:51

ty fleky byla jenom zanesená nečistota na prknech . Jak už jsem psal, původně to byla menší truhlářská dílna. Podlaha je plná hlubokých rýh a vrypů. Zbroušení by asi nepomohlo, navíc potřebuju podlahu zvednout. Měl jsem kus podlahy odkryté a trámky leží na několikanásobné vrstvě igelitu, který je vytažený až do omítky, takže zemní vlhkost nehrozí. I po 50 letech je všechno dokonale suché.

Datum: 22.03.13 16:57

o jakou výšku potřebujete zvednout podlahu?

Datum: 22.03.13 17:07

o 3cm.

Datum: 22.03.13 17:20

pokud jste přesvědčen o linu ať už z cenových či jiných důvodů,položil bych dvě vrstvy dtd desek přes sebe křížem a přivrtal k podlaze.spáry přetmelil a na hladkou plochu lino.Pokud ne a já bych se k tomu přikláněl,poohlédl bych se po plovoucí třívrstvé podlaze,síla 1,5cm.Položil bych 12 mm cementotřískovou desku,2 mm mirelonu a na to plovoučku.To v případě že je podlaha rovná.Děláte to pro sebe a na mnoho let. Také záleží k čemu ta místnost bude používaná.

Datum: 22.03.13 17:37

Místnost bude používaná jako ložnice. Jsem rozhodnutý pro lino. Tak nějak jsem si to představoval, ale s použitím osb desek perodrážka. Ty desky už mám delší dobu a takhle bych je aspoň využil a ještě ušetřil. Jedině snad ty desky něčím vystěrkovat, jak píše Jabraka. Jediné co mě napadá je akrylátový tmel.

Datum: 22.03.13 19:01

osb deska má velké třísky,mohlo by to jít časem vidět.já bych použil raději sádrový tmel.Nanést,špachtlí rozetřít,nechat zaschnout a jemně přebrousit.Když už je chcete použít.

Datum: 22.03.13 19:08

Myslíte ten, co se používá na sádrokarton?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.