Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kdo hradí zřízení topení v městském bytě?

Od: richard* odpovědí: 13 změna:
Dobrý den,
bydlíme v městském bytě 2+1, který po smrti babičky přešel do nájmu mé matky a mě. Babička si jako nájemce nepřála žádné stavební zásahy v bytě a my jsme se po její smrti rozhodli vyřešit topení v bytě.
Vytápění je doposud řešeno tak, že je pouze jedno plynové topení (wavky) v celém bytě (v prvním pokoji), v druhém pokoji (který je navíc nad vchodem do budovy)není vytápění žádné a v kuchyni je topidlo nefunkční, které když jsme chtěli nechat opravit, bylo nám sděleno, že ho opravit nelze a v případě, že by jsme chtěli zřídit vytápění v druhém pokoji, museli by jsme si ho uhradit z vlastních prostředků.
Chtěl jsem se tímto zeptat, zda je tento postup úředníků správný, nebo máme nárok na zřízení a zaplacení topení od města, který je vlastně majitelem bytu.
Navíc je přes zimu pokoj téměř neobyvatelný a objevila se dokonce i plísen u podlahy podél celé zdi.
Předem děkuji za jakoukoliv radu či pomoc všem ochotným lidem.

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

doplnit odpověď
hodnocení

0x
Hm, je tu spousta řečí, ale nic podstatného... Myslím, že tady se rozuzlení těžko bude hledat. Ale jistě se zde objeví více názorů a moji skepsi poupraví... Ať se daří...

 

pavel2*
doplnit odpověď
hodnocení

0x
Najdi si na kovošrotu nějaký slušný Petry, nebo jestli je tam plyn tak wafky se dostanou v bazaru za 1000 Kč a je to vyřešené. Město určitě nebude mít nic proti.

 

jack*
doplnit odpověď
hodnocení

0x

Dobrý den,

asi Vám neodpovím, ale mám velmi podobný problém. Zakoupil jsem byt ve starším domě, kde se topí wafkami. Nyní (bohužel pozdě) jsem objevil po celém obvodě kuchyně pás vlhkosti či plísně nebo čeho, předsíň a druhý pokoj s wafkami jsou zabílené. Co je pod nátěrem, jsem zatím nezkoumal. Myslíte, že by tato plíseň mohla být od těch wafek? Já o původu těch fleků nevím nic bližšího, pokouším se zjistit informace od bývalého majitele, zatím marně. Jak to bylo u Vás? Kdy se ta plíseň objevila?

Honza

pavel2*
Předpokládám že jsou to takové ty hranaté podokenní wafky. Tyhle kamna mají nevýhodu v tom, že produkují málo sálavého tepla a příliš ohřívají vzduch. Ten z nich hned letí ke stropu a u země pak máte vlhko. To se dá jednoduše vyřešit tím, že z nich sundáte ty plechy co kryjí topné těleso. Budou tam nejspíš jen nějak zaklesnuté, případně přišroubované. Bez těchto krytů budou kamna topit mnohem lépe a hlavně teplo půjde všemi směry, tedy i k podlaze. Rozdíl poznáte hned, stačí když si sednete před topící kamna s krytem a potom bez krytu.
jvag*

Sundávat plechy mi tedy přijde jako hodně nebezpečná věc - jestli má Honza děti, tak jak jim zabráníte na kamna sahat? Co taky záclony a závěsy? Ty plechy sice trochu chrání sálavým teplem, které ale stejně z wavek není velké, ale jinak mají ochranou funkci. Jak správně píšete wavky ohřívají vzduch - ale jestli tomu že jej ohřívají na vyšší teplotu nežli ústřední topení říkáte příliš tak Vás nechápu ... Jde snad o to ohřát místnost, ne se vyhřívat před krbem - to ať si pořídí rovnou infrazářič!

jarda

pavel2*
Jestli se bojíte popálení, tak bych tam nechal udělat místo těch plechů kryt z nějakého pletiva nebo z něčeho podobného. Co se týče toho ohřátí místnosti - existují dva základní způsoby vytápění - 1. sálavým teplem a 2. ohříváním vzduchu. 1. způsob je hospodárnější a podle mého názoru i příjemnější, protože když přejdete kolem kamen, krbu nebo wafek bez krytu, tak cítíte teplo, a můžete si vybrat jestli chcete být v teple u kamen nebo v chladnu na druhé straně pokoje. 2. způsob je méně hospodárný, podle mého názoru i méně příjemný, a využívají ho např. radiátory, proto je v panelácích nepříjemný přehřátý vzduch a přitom není cítit odnikud sálání. Máte pravdu v tom, že infrazářič je nejlepší, jenže topení elektřinou by vyšlo mnohem dráž než plynem, a krb si každý nemůže dovolit.
richard*
Prosím vás a nemohli by jste konečně odpovědět na moji otázku?
jvag*

Tak to jsem tedy zmaten - bydleli jsme v podobném bytě s wavkami. V pokoji byly, ale v kuchyni nebylo nic. Vytopení kuchyně obstarala lednička (dá se říci). Trochu plísně se objevilo jednou v zimě v kuchyni - tj. chladnějším pokoji a to jen u okna. Když jsme ji vysavovali, tak jsme začali více větrat a další zima byla ok.

K wavkám jsem naopak slyšel, že vysušují vzduch, takže jaká vlhost? Vlhkost se sráží tam, kde je chladnější místo, což jasně bývá u podlahy nebo oken - tam nemáte plíseň? V každém případě proti plísni se má bojovat jako proti vlhkosti - tj. větrejte a zbytečně si nesuště prádlo v pokoji.

jarda

 

šťastná*
doplnit odpověď
hodnocení

0x

Nevím, jestli poradím fakticky správně, jsou to jen mé názory na základě jistých zkušeností:

- v první řadě by sis, richarde, měl ujasnit, do které kategorie je byt zařazen. Podle toho by měl být vybaven vytápěním - kategorizaci bytů lze zjistit v nějaké vyhlášce nebo v zákoně, bohužel nevím v jakém

- Najdi si evidenční list nájemného (může se jmenovat i jinak). Je to vlastně příloha k nájemní smlouvě, ve které je popsán druh a vybavení bytu, počet osob v bytě, výpočet nájemného, atd. Musí být v něm uveden počet a druh vytápěcích těles. Ověř si, zda je uveden správně počet i druh. V případě, že jsou wavky uvedeny dvakrát, tj. v pokoji a v kuchyni, myslím, že jsou povinni Ti nefunkční wavky v kuchyni opravit nebo vyměnit za nové. Platíš pronájem v nájmu, je to tedy jejich majetek. Pokud máš v ev. listě wavky troje, pak není co řešit. Měli by Ti navíc topidlem vybavit i ten druhý pokoj nad vchodem do domu.

- Jestli vybavení bytu topidly neodpovídá vybavení dle platného evidenčního listu (měl by to být ten s nejnovějším datem) a neodpovídá kategorii bytu, pak by to pronajímatel bytu měl dát do pořádku. Do té doby, než by k tomu došlo, bys možná mohl žádat i slevu na nájemném, jelikož jde o zásadní nedostatekv řádném užívání bytu. Nevím, jak je to teď, ale v minulosti to tak bylo.

- O rady bys mohl požádat i nějaké odborné pracovníky či právníky v nějakém sdružení na ochranu nájemníků. Nějaké kontakty byly na Poraďte už uváděny. Nevzpomenu si, bohužel, kde.

Přeji Ti hodně štěstí! :)

jvag*

Pokud jsi Richarde ani po 3 měsících nic neučinil, tak zkus aspoň to co píše šťastná - podívej se do nájemní smlouvy resp. evidenčního listu, zda máš ty wavky v kuchyni psané. Opravu můžeš a musíš vyžadovat po VLASTNÍKOVI. To, že to nejde opravit je výmluva - platíš nájem, tak ať dají buď slevu nebo jiná kamna. Pokud ale kamna nejsou v majetku vlastníka bytu, tak je oprava na Tobě jako jejich majiteli. K tomu a drobným opravám viz občasnský zákoník:

258/1995 Sb. , kterým se provádí občanský zákoník § 5

Drobné opravy bytu

(k § 687 odst. 2)

(1) Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení nebo podle výše nákladu.

(2) Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují tyto opravy a výměny:

a) opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,

b) opravy jednotlivých částí oken a dveří a jejich součástí a výměny zámků, kování, klik, rolet a žaluzií,

c) výměny vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, osvětlovacích těles a domácích telefonů, včetně elektrických zámků,

d) výměny uzavíracích kohoutů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt,

e) opravy uzavíracích armatur na rozvodech vody, výměny sifonů a lapačů tuku,

f) opravy měřičů tepla a teplé vody.

(3) Za drobné opravy se dále považují opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní. U zařízení pro vytápění se za drobné opravy považují opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu, kotlů etážového topení na pevná, kapalná a plynná paliva, včetně uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního vytápění.

(4) Za drobné opravy se považují rovněž výměny drobných součástí předmětů uvedených v odstavci 3.

(5) Podle výše nákladu se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny součástí jednotlivých předmětů tohoto vybavení, které nejsou uvedeny v odstavcích 2 a 3, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 300 Kč. Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy.

 

šťastná*
doplnit odpověď
hodnocení

0x

Už jsem to našla. Kontakty najdeš v odpovědích zde:

poradte.cz/...

:)
slim*
Když chceš teplo tak si ho zaplať!Mě taky nikdo nic nezaplatí a neříkej ,že platíš nájem.už by tu konečně měl každý bydlet za svý a ne abych ho i já dotoval!
richard*
hodnocení

Chtel bych podekovat vsem lidem, kteri normalne odpovedeli a dekuji Slimovi za jeho dotovani na me bydleni.
Jinak problem je jiz snad vyresen a zrizeni topeni uhradi mesto, navstivil nas osobne pan ktery ma nas byt na starosti a vse zaridi.
Mimochodem muj dotaz zde byl pouze ten puvodni v uvodu, ten druhy jsem nepsal ja!
Takze jeste jednou vsem moc diky a Slime dotuj holt dal, jelikoz v byte hodlam bydlet i nadale :).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]