Jak silnou stolní lampu pro školáka?

Od: Datum: 21.03.13 09:11 odpovědí: 12 změna: 22.03.13 11:37

LED lampy jsou skvělé, ale ta pořizovací cena! Zářivkové zase ničí oči. Dcerka má malý stolek se skříňovým nádstavcem, tak koupíme nějaké nástěnné svítidlo. Asi skončíme u tradiční žárovky nebo aspoň úsporné. Ale kolik by měla mít W či jak se to posuzuje?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.03.13 09:29
avatar
měl jsem vždycky 35W halogenku a svítilo to tak akorát. teď mám lampičku na běžné žárovky, tam mám 8W úsporku a svtítí to zhruba stejně a taky mi to přijde dobré :)
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.03.13 10:21
avatar

Led lampy nyní prožívají obrovský uspěch přesněji ty s plochímy led zarovičkama (takové ty naprosto placaté) svítivost takové lampičky je neuvěřitelně silná a hlavně je garantovana dlouhá svítivost a uspora elektřiny. Jednu mám na pracovním stole sice stála asi 1200 Kč (dnes by stála asi 950 kč) ovšem této investice nelituji , doporučuji studenou bílou barvu světla u všech lamp (simulují dení světlo , dělají hodně světla). Doporučuji vám Led lampu svítí o mnoho více a vydrží bez jakékoliv udržby mnohonásobně déle než klasická žárovka věřte že nakonec ušetříte . Tato investice se určitě vyplatí. Jednoznačně ale doporučují studené bíle světlo ne teplé , to znamená od 6000 Kelvinů nahoru (tato hodnota je vždy napsána na krabičce) , 2700-3300 Kelvinů je klasická teplá barva (obyčejné žárovky) nejlepší je asi volba 7000 Kelvinů (K) výrobce někdy označuje názvem "dení světlo" nebo "fotografie ve stínu slunce" takové žárovky jsou o nějakou korunu dražší ale svítí o dost lépe a ten rozdíl ceny není velký.

doplněno 21.03.13 10:25:

další výhodou studeného světla je to že nezkresluje odstíny barev vše vypadá jako za deního světla. jinak životnost Led lamp je asi 50 000h svítivosti jako když byla nová to znamená že pokud s lampou budete svítit pouze při práci tak vám vydrží minimálně 10 let.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.03.13 12:33
avatar

normální klasická žárovka by měla mít asi 60 W.

Jestli chcete koupit LED, pak bych vám poradil kupovat ji někde v lepší prodejně. Obvykle je mívají našroubované na nějaké světelné rampě a vy si můžete rovnou vybrat i barvu světla.

Světlo do modra bych raději nebral. Když se do takové LEDky podíváte, pak se vám tmí před očima. Spektrum je úplně jiné než u žárovky a je to poznat.

Podle mé vlastní zkušenosti, mít v lampě na stole LEDku se světlem do modra není zrovna fajn.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.03.13 13:58
avatar

modrá je ještě studenější než studená bílá , studená bílá se používá v kancelářích architektů , návrhárů , designerů a jsou používáné i v servisech nad stolama protože nemájí žádné zkreslovací vlastnosti narozdíl od klasické teplé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.03.13 08:13
avatar

tady ale nejde o zkreslování či nezkrelování barev. Jde o to, že když se podíváte do modré LEDky, pak se vám to světlo jaksi taksi podivně a dost silně otiskne do zraku.

Kdo nevěří, ať to zkusí. Podívejte se zblízka do modré LEDky a pak na bílý papír. Co uvidíte? Jakýsi takový černožlutofialový patvar, který nemizí a nemizí.

Není dobré mít LEDku rovnou na stole.

No a dál, architekti, disajnéři a návrháři už dávno pracují na obrazovkách PC. Jestli potřebujete přisvětlení stolu u PC, pak je nejlepší normální lampa s trafem a halogenem na 12V/20W s bílým světlem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honzik75
Datum: 22.03.13 08:49

Dobrý den, také zařizujeme zcela nový pokojíček pro budoucí školačku, na podzim jde. Nehodlám s ní experimentovat, je to naše jediné dítě. Hlavní světlo a světlo k posteli halogenky + stmívače a na psací stůl také halogenku. Sice to "žere" - není to "euro-eko", ale to mě vůbec nezajímá, příjemné světlo se spojitým spektrem a přirozeným podáním barev za to stojí. Osobně bych dítěti nikdy současným LED zdrojem, zvlášť na psacím stole nesvítil. Zdůrazňuji, že je pouze můj názor a nikomu ho nevnucuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 09:14
avatar

LED světlo nemůže ublížit nijak narozdíl od usporných žarovek a právě zmíněných "halogenek" které jsou ještě horší než usporka při svícení totiž do okolí uvolnuji karciogení jedy (karciogení = způsoboující rakovinu) a vyzařují další látky neprospěšné zdravý , nemluvě o tom když se rozbijou přece jen dítě žárovka spadne může se stát není to vůbec nic zvláštního dítě si bude hrát omylem stáhne lampičku a žárovka se rozbije obsahuje rtuť , fenol a další chemické látky které jsou zdravý nebezpečné , další věc je že se žárovka zahřívá na vysokou provozní teplotu (kolem 250°C) nejen že by se oni dítě mohlo popálit ale mohlo by třeba i vyplou lampičku zhodit a už se stalo hodně případů kdy s tohoto důvodu vyhořely celé domy

Led žárovky (ty ploché s žlutým podkladem) (například http://www.pimpala.cz/out/pic…_145w_tepla_bila_108xsmd_.jpg ) nevyzařují žádné teplo při svícení se jich můžete dotknout a nic neucitíte (řadí se také do skupiny studeného světla dle fyzikálních pravidel) nevyzařují žádné nebezpečné látky , při pádu se nerozbijí a když tak není žádné nebezpečí nerozbije se ani žádné sklo dítě se tedy nemůže pořezat , vyrábějí se v různých barvách svícení , v různých intezitách svícení takže můžou svítit slabě a silně. Spotřebu zmiňovat nebudu protože u jedné lampičky to je myslím zbytečné ;) to co tu bylo zmiňováno že když se podíváte na led žárovku a vidíte ji potom není nic co by poškozovalo zdravý nebo zrak , je to něco jako když se podíváte do slunce nebo se dlouho díváte na obrázek z blízka (obraz si zapamatujete a potom ho váš mozek promítá) Odbornící dětem do pokoje ale i dospělím doporučijí LED žárovky , právě zminovaná Halogenová žárovka je asi nejhorším řešením vyzařuje totiž i UV žáření které je dost nebezpečné a stíněné jakým si většinou ne příliš kvalitním sklíčkem na lampičce , když se taková žárovka rozbije je to celkem průser , lékaři říkaji že pokud se dotknete žárovky (přímo skleněné baňky) tak doporučují umít pokožku technickým lihem , většina odborníku a lékařu nedoporučuje Halogenové žárovky na práci nebo tam kde bude umístěná blízko hlavy což při práci je

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik75
Datum: 22.03.13 09:28

Podívejte, přesvědčujte sebe nebo (bohužel pro ně) ostatní. Já jako celkem vzdělaný (myslím si), (elektro) technicky přemýšlející člověk si dokážu udělat vlastní úsudek. Některé Vaše vyložené bludy nemá smysl ani komentovat nebo oponovat. Tímto v této diskuzi končím.

Snad je, že každý den děkuji "svému" bohu za to, že žiji, protože jsem byl, jako většina ostatních lidí, v mládí několikrát těžce popálen žárovkou, několikrát hospitalizován s těžkou otravou po jejím rozbití a v podstatě jsem už skoro slepý, protože UV záření mi zcela zničilo sítnici. Zatrolený Edison za to všechno může. Ještě, že máme LED technologii a nyní bude již ráj. Ostatně očekávám, že EU to za 2 - 3 roky prosadí, jako jediný povolený eurozdroj eurosvícení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 09:34
avatar

neřikím že umřete , jsem elektrikář se žárovkami přicházím do kontaktu den co den myslím že za asi 30 let podnikání vím o žárovkách alespoň něco , samozřejmě že to že při rozbití neumřete to ne ovšem jen říkám to že Led žárovky mohou přinést uspory hlavně s toho důvodu že je 10 let nemusíte měnit a nerozbijí se , samozřejmě neodsuzuji jiné žárovky sám doma mám v lustrech i halogenky i usporky a dokonce i ještě staré klasické žárovky. ;) Takže se shodneme že se neshodneme :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maminenka
Datum: 22.03.13 10:07

Děkuji za všechny rady, ikdyž jsem teď vlastně ještě trošku zmatenější :D

Jinak tady jsou dobré stránky, trochu poodhalí, co jsou to lumeny apod. pro totální laiky http://ceskazarovka.cz/fakta/

Datum: 22.03.13 10:35
avatar

máte skype nebo jiného komunikační aplikaci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 11:37
avatar

Danielli, Danielli... máte v tom trochu guláš a některé vaše argumenty opravdu nejsou hodny člověka, který v tomto oboru podniká.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.