Topení černým uhlím

Od: Datum: 20.03.13 13:19 odpovědí: 7 změna: 02.04.13 12:24

Dobrý den, mám nezateplený barák 150m2, tlouštka zdí 45cm. Trosjkla v oknech a nove tesne venkovni dvere. Kotel Viadrus U26 4č, ustredni Korado, v medi. Vytápím i bojler 160l kotlem pres zimu. V poslední den v ůnoru mi došlo uhlí. Dokoupil jsem 3,8 metráku černého Ostrava. Uhlí mi vydrželo od 1.3. - 22.3.13. Topím doma dle teploty venku od cca 16 hodiny celkem 6-12h. Odpovídá tomu 1-2 větší kyble uhlí. Ze začátku topim tak na 80 po vyhřátí baráku na cca 21 utlumím kotel na cca 60-65. Zachvili mam v baraku 22-23. Nejlepší je topit prý nonstop, ale to si nedokážu představit kdybych topil 24h na 65 tak mame v baraku minimalne tak 25 stupnu. Coz je hic jak prase. Zdá se mi, že jsem protopil poměrně hodně uhlí za těch 22 dní, protože jsem většinou topil jen střídmě tak jen 6-9h denně přes týden a o víkendu tech 12-15h. Je to tím, že netopím nonstop nebo je to normání spotřeba? Jak mám případně topit nonstop jen na 50, abych doma neumrel hicem? Kolik orientacne protopíte metráků černého uhlí za sezonu, abych mel s cim srovnávat? Kdy začínáte topit a kdy obvykle koncite topit (mesic)? Předem děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: moula*
Datum: 20.03.13 14:06

Topte přerušovaně tak jak topíte! Přikládejte jen k boční stěně, abyste nezavalil všechno žhavé a stále byly plameny! Hlídejte, aby roura do komína nebyla moc horká!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miki79
Datum: 20.03.13 21:15

Děkuji. To jsem rád, že aspoň, že něco dělám dobře To mne nenapadlo měřit teplotu roury do komína. Dívám se pouze co mi leze za dým s komína a když není černý a ještě lépe žádný téměř nevidím tak předpokládám, že topím dobře. Musí hořet všechno uhlí v kotli nebo stačí když třeba polovina je žhavá a druhá polovina vypadá jako by nedávala teplo - je černá?

Od: jimi*
Datum: 20.03.13 15:55

No já mám 2x110m2 zateplený 10 cm polystyrénu, viadrus 5čl. spotřeba za sezonu 24 metráku za sezónu dřevo jenom na zátop.

Je potřeba kotel pořádně roztopit až je uhlí rudé a potom přivřít klapku do komína ať to teplo neutíká tolik komínem no a pak to žhne celý den.

Pozor ať vám to celý den nehulí.

Je potřeba se to naučit jinak protopíte majlant.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miki79
Datum: 20.03.13 21:09

Děkuji moc za info. No proti vam topim teda nehospodarne ikdyz mate domek zatepleny. Asi dělám špatně to, že klapku uplne zaviram. Zkusim ji zavrit jen dopul a uvidime jestli to bude dele topit. Anebo mne jeste napada v kotelne nemam pernamentne otevrene okno. Mam jej otevrene na ventilacku jen po dobu roztopeni ohne, pak jej zavru uplne z duvodu, aby mi nesel chlad do kotelny. Nemel bych ho nechat treba aspon mikro otevrene nebo je tam vzduchu dost na nekolik hodin topeni?

Datum: 25.03.13 22:49

V uzavřené kotelně nemůže být nikdy dost vzduchu pro určitou dobu topení. Pokud je jktel v provozu, tak musí být zajištěn stálý přísun čerstvého vzduchu do kotelny a to v takovém množství, aby stačil jak pro spalování, tak pro větrání kotelny. Při provozu kotle musíte mít ventilačku stále otevřenou, pokud nemůže vzduch být přiveden třeba dveřmi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miki79
Datum: 02.04.13 09:27

Díky za info, ale jen při roztopení musím mít otevřenou ventilku. Jestli okno mám zavřené či otevřené když už mi uhlíky pěkně žhnou jsem zjistil nemá vliv na průběh hoření. Asi si to bere vzduch z pozadveří, ale je zvláštní, že mi netáhne chlad na chodbu když je okno otevřené.

Od: miki79
Datum: 02.04.13 12:24

Tak už asi vím v čem byl zakopaný pes. Kromě toho, že jsem zapomněl uvést minule, že topím odshora. Ružici v přikládacích dvířkách jsem měl úplně zavřenou a proto se tam nedostávalo dostatek vzduchu a netopilo to efektivně. Otevřel jsem ji na cca 4mm (pět otáček). A za druhé jsem asi moc pozdě zavíral či přivíral klapku do komína. Nechal se teplotu totiž vylést teplotu vody v celém systému až na 80-90°C a až pak jsem až zavřel klapku do komína. Což bylo fajn pro rychlý nástup teploty v domě, ale asi tímto způsobem zbytečně uteklo hodně tepla komínem. Teď topím tak, že klapku přivírám do poloviny když už chytlo uhlí, postupně klapku uzavírám co mi dovolí kotel, aby mi to, ale nedýmilo. Otevřená ružice mi to dá okamžitě vědět pokud uzavřu klapku moc dýmem- zpětná vazba. Odhadem klapku přivřu minimálně do poloviny , když je vyhřátá voda v celém topném systému na 40 a postupně pak klapku přivírám. A dvířka dole mám plně otevřené než se ohřeje celá voda vy systému na 60-65 pak je přivřu na cca 3cm. Zdá se, že mi to topí déle. Náběh není takový , že do půlhodiny mám horké radiátory a do hodiny teplo v domě. Nyní to mám posunuto, že teplo v domě je cca o pul hodky později než v předchozím případě, ale za to nemám pak zbytečně přetopeno a mnohem déle pak příjemné teplo doma _ cca 22°C. Teplotu vody ze začátku nechám vystoupat max na 60-65 stupnů a postupně utlumím na cca 55 až je dům vyhřátý. Pak by stačilo dle teploty venku i 50, ale to zas neděla dobře kotli. Uvidím jak dlouho mi teď to uhlí vydrži, koupil jsem jej zas stejné množství. Ale dle topení to vidím aspoň o 1/3 déle. Teď jsem dával o víkendu ne dva a pul kyble, ale jen dva kyble a topilo to od 9 ráno do minimálně půlnoci (i déle až max do dvou ráno). Což je krásných 15-18hodin. Samozřejmě poslední tři hodiny to už topilo něco mezi 40-50). Což na noční provoz a udržení rozumného tepla po ránu stačí (pokles teploty o 2-3 stupně na 19-20 okolo 8 ráno). Možná by s stačilo i jen jeden kybel a půl denně o víkendu. Příští víkend vyzkouším a to by pak spotřeba šla ještě dolů.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.