Průkaz energ.náročnosti budov

Od: Datum: 20.03.13 10:08 odpovědí: 6 změna: 20.03.13 16:35

Povinnost mít PEBN je od určítého termínu, podle velikosti energeticky vztažné plochy. Poradí někdo jak tuto plochu vypočíst?

Definici podle zákona znám, Dočetl jsem se, že se prakticky jedná o plochu vytápěných prostorů. Takže např. nevytápěná předsíň,

WC a pod. se nezapočítávají? A jak schodiště - nevytápěné anebo s radiátorem jen některém patře? Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: duke*
Datum: 20.03.13 12:11

Žádná povinnost zatím není. A když už, tak zatím pouze při prodeji domu (nemovitosti). Takže v klidu. Existuje sice zákon, ale není k němu prováděcí směrnice a bůhví kdy bude a co v ní bude.

Navíc si myslím, že to musí spočítat autorizovaný projektant/firma, ceny budou někde kolem 4-5 tis za RD. V bytě stačí faktury za energie za poslední 3 roky. Pokud je nemáte,musíte se domluvit s ostatními a spočítat celý dům.

doplněno 20.03.13 12:15:

Navíc je třeba rozlišovat často spojované pojmy "Průkaz energetické náročnosti budovy" a "Energetický štítek".

"Průkaz energetické náročnosti budovy" určuje, kolik tepla (energií) je třeba k tomu, aby dům byl v provozu - nejen vytápění, ale i ohřev vody, rekuperace, atp atp. - to znamená, že když má někdo solární panely a někdo ohřívá vodu elektrikou, a mají stejné domy, tak je jasné, že "Průkaz energetické náročnosti budovy" budou mít jiný.

Naopak "Energetický štítek" pouze určuje, kolik tepla "uteče" z domu na m2 plochy. Takže 2 stejné domy, stejný štítek.


Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.03.13 12:17
avatar

jen dodám, že prováděcí vyhláška měla platit od 1.dubna, ale stále není vyhotovená.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.03.13 13:27

Děkuji za projevenou snahu, ale bohužel jste mi neodpověděli na moji otázku. §7a, zák.406/2000, není podmíněn prováděcím předpisem a platí. Ptal jsem se proto, že tam jsou uvedeny termíny let 2015 až 2019 limitované právě t.zv. energet. vztažnou plochou 0 až 1500 m2. takže není třeba jančit. Ale napadlo mě to jen tak.

Jak známe naše zákonodárce, stejně do té doby bude nějaká novela.

Od: duke*
Datum: 20.03.13 13:31

Když není prováděcí vyhláška, tak to ale nemá kdo kontrolovat, ani neví jak, jaké tam mají být sankce atp.

Vyčkejme, co ze zákonodárců vypadne. Pochybuju, že to bude povinné i mimo prodej nemovitosti - už vidím, jak si každá babička v domečku bude nechávat dělat průkaz/štítek za pouhých X tis. Kč.

Vypadá to jako slušná lobby energetických projektantů a auditorů. To by měli zajištěno projektů až do smrti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 16:35
avatar

kosir, omlouvám se, ale tento problém jde mimo mne, jen jsem minulý týden na školení okrajově toto zaslechl od přednášejícího.

Právě že mluvil tak, že má připravenou prezentaci objíždí s tím Čechy a neví, zdali ještě platí to co říká,...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 20.03.13 13:48
avatar

Dobrý den, také nedovedu přesně odpovědět ohledně výpočtů, ale podívejte se viz odkaz. Jsou tam, myslím, dobré informace k problému. Zdravím!

http://www.energoplan.cz/stra…geticke-narocnosti-budovy.htm

doplněno 20.03.13 13:53:

Na té stránce až dole je ke stažení dokument v PDF - je to příklad výpočtu pro byt. budovu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.