Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v kuchyni

Od: Datum: 19.03.13 10:47 odpovědí: 5 změna: 26.04.13 13:07

Dobrý den,
předně vás musím upozornit, že se jako laik mohu v následujícím textu nechtěně dopustit nepřesností nebo dokonce chyb.
Řeším problém počtu spotřebičů s příkonem nad 2 kW vs. počet zásuvkových obvodů v kuchyňském koutu (KK). Aktuálně se v KK nachází jeden 3f obvod zakončený jističem, dva 1f obvody zakončené dvěma dvojzásuvkami každý a vývody jednoho ze světelných obvodů. Jeden ze zásuvkových obvodů je společný pro koupelnu, ale ta naštěstí disponuje vlastním obvodem pro pračku.
Chci zapojit světla, sklokeramickou desku, digestoř, myčku, pečící troubu, mikrovlnnou troubu, lednici a příležitostně např. varnou konvici, kuchyňského robota apod., snad jsem na nic nezapomněl. Pokud jsem to správně spočítal, tak potřebuji minimálně dva další obvody, nejlépe tři a koupelnu oddělit.
Klíčová otázka tedy zní: Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v KK, aby to bylo "košér"?
Kamarád elektrikář kamaráda z práce navrhuje použít dva dráty z pěti z 3f pro jeden obvod a po jednom drátu z 1f obvodů pro druhý obvod, což se mi vůbec nelíbí, ale je to asi nejjednodušší řešení.
Osobně fandím dotažení drátů z bytového rozvaděče, ale tam zase narážím na problematickou nosnou zeď uprostřed předsíně (lze např. sekat nebo vrtat?) a taky nevím, jaký zvolit způsob (lišta, podhled nebo vysekat).
Co by podle vás bylo nejlepší? Odborné rady vítány, už jsem z toho zoufalý.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: teempe44*
Datum: 19.03.13 11:27

Pokial by sa to riesilo cez 3f obvod musia sa pridat istice vyhovujuce nap.220V /16A/. Najlepsie je natiahnut nove kable z bytoveho rozvadzaca , nosnej priecky sa netreba bat nejaku dieru a zliabok na ulozenie kabla urcite znesie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.13 12:52
avatar

řešili jsme podobný problém při rekonstrukci bytu. Elektrický obvod pro koupelnu a kuchyň jsme kompletně rekonstruovali a na drátech nešetřili. Všude jsou dráty na 50 A. Dráty jsme protáhli od rozvaděče přes (skrz a durch) nosnou zeď, protože ta nám v předsíni vytváří niku. Vysekal jsem žlábek v omítce z obou stran až k nosné zdi a pak jsem vrtal z obou stran, až jsem díru provrtal. K takové operaci ale budete potřebovat trochu větší vrtačku, než jakou pravděpodobně máte a vrták vidiák, taky větší, než pravděpodobně máte. Dráty jsme normálně zazdili pod omítku. To se dělá úplně běžně. Si myslím, že dvoucentimetrovou díru nebo nějaký žlábek pod omítku na nosné zdi můžete udělat úplně klidně.

*

co se týká připojení na fáze

To už byste měl nějak vymyslet vy jako uživatel, abyste fáze zatěžovali pokud možno co nejrovnoměrněji. Jinak se může stát, že vám budou vypadávat pojistky. Ono se to nezdá, ale když máte dohromady na jednu fázi zapojenou pračku, mikrovlnku, elektrickou varnou desku a navíc nějakou zásuvku do které zapojíte vysavač se 2000W, pak špičkové proudy v takovém drátu klidně mohou být přes 20 A.

Chce to vzít papír a tužku a spolu s nějakým elektrikářem vymyslet schema.

Takže, jestli to u vás jde, pak vezměte spotřebiče na jedné straně kuchyně a zapojte je na první fázi, spotřebiče na druhé straně zapojte na druhou fázi, koupelnu na třetí fázi atd. Není to zase taková věda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolonial*
Datum: 20.03.13 09:27

Dobrý den, tahat nové zásuvkové obvody až z rozvaděče je velmi náročné (finančně, práce, spousta prachu, snížený komfort bydlení a podobně). Neznám dispoziční poměry u vás v kuchyni, potažmo v domě. Osobně bych ale ale uvažoval o zřízení podruženého rozvaděče přímo v kuchyni. V praxi to vypadá tak, že přívod 3f (zřejmě CYKY 5x2,5 mm) bych ukončil malým rozvaděčem a z něho si vytáhl další zásuvkové okruhy (jištěné příslušnými jističi).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.03.13 17:32

Jednoznačně natáhnout nové kabely z bytového rozvaděče. Jiné řešení prostě nebude "košér".

Náklady nebudou tak vysoké a dva dny bordelu se snad dají vydržet. Děláte to pro sebe...

Aktuální řešení není moc dobré (dokonce by se dalo říct, že není správně) a řešení, které Vám bylo předneseno kamarádem kamaráda není taky v pohodě.

Nosné zdi se nebojte, drážku pro čtyři kabely určitě snese. Osobně bych měl spíš strach sekat do příčky na kant, hrozilo by, že bych se jí proboural

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pov
Datum: 26.04.13 13:07
Vyřešeno dotažením drátů kombinací sekání/lišty a provrtáním nosné zdi).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.