220V na 380V

Od: Datum: 18.03.13 06:09 odpovědí: 10 změna: 21.03.13 17:35

Dobrý den,

Mám dotaz.Vlastním prodejní stánek kde mám 2 zásuvky na 220V.Nyní potřebuji i zásuvku na 380V.Za stánkem je "antonicek" kde je elektroměr.

Jak je nyní potřeba postupovat? Stačí oslovit elektr.firmu která provede nějaké přepojení rozšíření atd.Nebo je nutno nejprve navštívít u nás rozvodné závody dát žádost atd..

díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.03.13 06:19
Představujete si to moc jednoduše. Změna hlavního jističe obnáší automaticky i požadavek elektro vydřiduchů na revizi rozvodů. Takže budete shánět revizáka. Revizák nepodepíše revizní zprávu když rozvody nebudou odpovídat platným normám takže máte li například v zásuvce kolík a nulák na jednom drátu budete shánět elektrikáře aby vám předělal celou elektro instalaci na tři dráty. Naštěstí to ve stánku nebude kilometr kabelů ale naštve to.
doplněno 18.03.13 06:31: Nechci nikoho strašit ale když jsem šel na Čez aby mi povolili změnu jističe v baráku proto, že tam bývalý majitel měl přehnaně silný hlavní listič a já nepotřebuju platit 500 za jistič aniž bych prottočil jedinou kilowatu. A paní mi oznámila že na to musí být revize, tak jsem myslel že mě budou omývat.
Ohodnoceno: 0x

Od: anetta
Datum: 18.03.13 06:26

Nene! jednoduše si to nepředstavuji.Jen jsem chtěla přesně vědět na co se mám připravit.Naopak čekám unavující "martirium" po uřadech plus práce atd..

Takže první věc začít na rozvodných závodech s žádostí a ohlášením.Nebo jinak?

dík

Datum: 18.03.13 06:34
Jo na rozvodných závodech bude nejlepší začít protože tam vám to vysvětlí podrobně a třeba narazíte na vstřícnější úředníky než já.

Datum: 18.03.13 11:48

Záleží hlavně na tom, zda je současný elektroměr třífázový nebo jednofázový, poznáte to i na faktuře, kde je psána hodnota hlavního jističe 1x . . A nebo 3x . . A. Je-li třífázový, bude věc znatelně jednodušší, zvlášť jestli jsou fáze vyvedeny do nezaplombované rozvodnice, zapojení pak zvládne každý elektrikář.

Jinak jednofázový elektroměr a hlavní jistič bude třeba vyměnit za třífázový, což podléhá schválení provozovatele distribuční sítě. Mimo vlastní provedení budete muset zaplatit poplatek za (pravděpodobné) navýšení příkonu, který bývá 500,-Kč za každý ("třífázový") ampér (A) nové hodnoty hlavního jističe, snížený o předešlý rezervovaný příkon, tedy např. 200Kč/A při jednofázovém připojení.

Užitečné informace k tomu poskytnou většinou stránky Vašeho dodavatele elektřiny nebo provozovatele distribuční sítě v dané lokalitě.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.03.13 12:46

zjistěte si, jestli máte ke stánku přivedenou jednu fázi nebo tři. Jestli máte přivedené tři fáze, elektroměr a pojistky na tři fáze, pak stačí připojit dráty. Jestli máte jednu fázi a elektroměr na jednu fázi, pak se musí celá přípojka předělat. O změnu musíte požádat a přípojku musí udělat odborná firma.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.03.13 13:49

Tak mám smůlu.Jako v celém životě...Koukám do faktury dle rady Ferdy60 a mám jen jistič 1x10A takže jedna fáze.Nebo je možnost že v "antoničku" je sice jen jistič 1xA ale pod krytem který je zaplombovaný může nakonec být i příprava na silnější jističe.Nebo je to definitivně 100% dáno a je tam jen jedna fáze.

Byla jsem dopoledne i u nás na ČEZU.Podala jsme si žádost kde jsou 2 možnosti(to paní u přepážky neví).Bud je vše ok jen se dají silnější jističe,revize atd..bude vše hned a cena bude 6000,-Nebo druhá špatná varianta bude se muset udělat celá nová přípojka(pokud se to schválí) také za 6000,- ale čekací doba až 1 rok! což je pro mne časově nevyhovující...

Potřebuji připojit zmrzlinový stroj.Jsou dobré , výkonné 380V nebo slabší horší 220V.Do toho se mi moc nechce..ale možná nebude jiné cesty.Pokud by byla varianta jen 220V budu určitě také něco měnit ne? jističe určitě? Byl by potřeba stroj 220V,malinký elektr.průtokový ohřívač na teplou vodu a lednice...jak by to bylo?

ale radši bych 380V

Všem děkuji

Datum: 18.03.13 14:30

Těžko říct, ale jestli jde kabel k "antoníčku" zemí, tak by mohl být třífázový, připojení je tedy zatím jen jednofázové a ještě ke všemu poměrně "slabé". Těch 10A (byty mívají 16 až 25A) zde asi stačit nebude, je to tak na soudobý příkon spotřebičů (dohromady v jednom čase) 2300W, který se dá překročit asi +20% a pak už je pravděpodobnost "spadnutí" jističe.

Tak zkuste posčítat provozní příkony jednotlivých spotřebičů, 10A bude ale asi málo. Průtokový ohřívač má spotřebu možná 700 - 2000W, musel by se tedy asi vypínat, aby nešel současně se "zmrzlinou". Lednička s nějakými 100W by se vejít mohla, nejasný ale zůstává vliv její odběrové špičky v souběhu spotřeby (na jistič) při každém zapnutí kompresoru. Stroj na zmrzlinu bude mít zřejmě spotřebu poměrně velkou, když se dělá provedení i třífázové.

Možná by Vám pomohla alespoň výměna hl. jističe za 16 nebo lépe 25A jednofázových (víc nejde), jsou li k tomu technické podmínky (těch 10A se mi zdá málo).

Datum: 19.03.13 06:52

Ferdo moc Vám děkuji.

Nyní počkám na vyjádření technického oddělení ČEZU.A kdyby 380V "neprošlo" a bylo by potřeba "pracovat" na 220V je nutno o silninější jistič jak píšete žádat opět na ČEZU a ten mi vše přidělí a vymění že?

díky

Datum: 20.03.13 00:23

Žádost o zvýšení hodnoty jednofázového jističe bude podobná, technická úprava by měla být jednodušší.

Jinak ale administrativní část problému už tolik neznám, ale začnete pravděpodobně tím, že si podáte "Žádost o připojení elektrického zařízení k distribuční soustavě z napěťové hladiny nízkého napětí" (správně vyplněnou), po jejím akceptování Vám distributor pošle novou Smlouvu o připojení a praktická část rekonstrukce může začít.

Vzhledem k tomu, že distributor má vlastně jen techniky na výměnu elektroměrů a plombování, provede Vám práci pravděpodobně jiná firma (alianční partner distributora), kterou distributor doporučí nebo dá na výběr z více firem. Pravděpodobně by mohli také obstarat převážnou část nebo všechnu administrativu, včetně výše zmíněné žádosti.

www stránky ČEZ distribuce se mi zdá v pokynech v tomto směru poněkud skoupé, stránka odkazující formulář "Žádost o připojení. . ." nějaký polopatě uvedený postup neobsahuje:

http://www.cezdistribuce.cz/c…ni-zmena-odberneho-mista.html

Lepší informaci o stejném procesu poskytuje EON, postup se ale může lišit.

http://www.eon.cz/cs/domacnos…/zmena-hlavniho-jistice.shtml

Většinu požadavků z uvedeného postupu ale v případě potřeby zvládne dobrá dodavatelská firma, jak už jsem psal.

doplněno 20.03.13 00:29:

Ten EON je tu pro Vás samozřejmě jen jako ukázka jak to je v jiném kraji.

Datum: 21.03.13 17:35

V antoníčku za stánkem jsou jistojistě tři fáze (tedy chcete-li 380). Oslovte rozvoďáky, řeknětě jim svou představu, oni Vám připraví novou smlouvu se změnou parametrů odběrného místa, dají Vám 3f elektroměr a pak už jen stačí oslovit elektrikáře, aby dílo dovedl k dokonalosti prakticky. Nic složitého.

Jen se připravte na to, že to nebude zadarmo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.