Nesouhlas souseda se stavbou

Od: Datum: 17.03.13 16:34 odpovědí: 14 změna: 19.03.13 14:05

Dobrý den. Prosím o radu týkající se souhlasu sousedů s projektem našeho rodinného domku. Paní sousedka nám před týdnem podepsala souhlas, ale teď si to rozmyslela a začalo jí na našem domku vadit spoustu věcí. Hlavní problém má s tím, že máme domek patrový (6,9m vysoký) a ona se bojí, že ji budeme celý den stínit, proto na nás vymýšlý, že podle plánu zástavby není patrová stavba v "satelitu" povolena. Na stavebním úřadu a obci nám ale potvrdili, že tam žádné omezení týkající se výšky stavby není. Proto jí teď pro změnu vadí, že ta naše zeď na její stranu není hezká a ona se na ni bude muset po zbytek života dívat (paní je 66), což rozhodně nechce, protože je to jako mít vedle sebe panelák ( 6,9 m!). A navíc chce podepsat, že nebudeme mít na zahradě stromy, aby jsme jí nestínili na rajčata. Na její straně jsme od hranice pozemku 4 metry a ona další tři, takže vzdálenosti jsme dorželi a podle našeho projektanta i ostatních soudedů si paní jen vymýšlý. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho nás paní sousedka může zdržet a zda má kvůli stínu na rajčatech se svými argumenty nějakou šanci na úspěch? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 17.03.13 16:44

Já tedy nevím, ale jestli podepsala souhlas, tak co teď může dělat? Rychle to celé rozjeď a může ti ...víš,co. Ale je to jen můj úsudek, nevím jak to je s našimi idiotskými paragrafy. Každopádně 66 let není zas až tolik, aby se vyplatilo čekat na její odchod, to by ji jedině musel manžel zalejt do základů.:D

doplněno 17.03.13 17:04:

Tak to vám teda nezávidím. Zvlášť když to čtu níže od Fribble. Ale má pravdu, že tu někdo psal, že kvůli idiotskému sousedovi oddělil pozemek pruhem a pak nepotřeboval souhlas, protože to sousedilo s jeho vlastní parcelou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janav*
Datum: 17.03.13 16:48

no právě že se může ještě do 14 dnů odvolat a pak se to bude řešit na obci, kde se může (pokud bude její důvod uznán jako dobrý) odvolávat třeba do aleluja ... taky už nás to po dnešku s těma základama napadlo *smich*

Od: fribble*
Datum: 17.03.13 16:54

Obdobná situace se tu řešila nedávno, sousedka vás může zdržovat skoro nekonečně. Když jí stavební úřad nedá za pravdu, odvolá se, pak znovu, dojde to až k soudu atd. Nejelegantnější řešení (které ale něco stojí) , je nechat geometricky oddělit 2m pruh pozemku kolem hranice jejího pozemku a nechat mu přidělit parcelní číslo. Pak je pozemek sousedící se stavbou vlastní a další souhlas nemusíte mít. Ale jaký to bude mít vliv na sousedské vztahy si asi umíte představit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janav*
Datum: 17.03.13 17:07

myslím, že už ty vztahy s touto paní asi vzaly za své, protože dnes nám řekla, že to požene klidně až na ministerstvo bůh ví čeho, jen aby jsme to patro prostě neměli... každopádně díky za nápad, když bude nejhůř ;) vrchol byl, že když jsem dneska obcházeli další sousedy, tak ona už u nich včera byla a vykládala jim, že chcem stavět mrakodrap a kdoví co ještě, naštěstí ne všichni tam jsou jako ona a asi už si na ni udělali taky vlasní názor a všichni nám to bez problému podepsali

Datum: 17.03.13 17:17
avatar

Lidi nejvíc slyší na peníze. Řekni jí, že máš už určité věci objednané a pokud se stavba její vinou zdrží, tak se zároveň prodraží a ty budeš vyžadovat tyto náklady po ní.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.03.13 00:38
avatar

Ten pruh kolem sousedova plotu jsem už kvůli povolení řešil, protože to jinak nešlo. Lepšá než přijímat nesmyslné podmínky souseda a stavbu měnit podle toho vyděrače - změny by stejně vyšly mnohem dráž než ten pruh kolem plotu.

Pro začátek je ale dobré říct sousedce narovinu - postavíme to přesně jak chceme ať už budete souhlasit nebo ne. Akorát pokud nebudete souhlasit, bude nás to stát o pár tisícovek víc. Dům tu bude přesně takový jaký chceme ať se vám to líbí nebo ne. Stromy si zasadíme taky kde chceme.

Nechce se hádat, pochopí a podepíše - OK, nepochopí - oddělit pruh a potom už sousedka není účastníkem řízení a její souhlas nepotřebujete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 18.03.13 01:01

Zjistětě si, jak je to s ím osluněním, kdysik na to byla norma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.13 06:07
avatar
Nejen ze byla, ale stale je.
Pokud na tom bude sousedka ci SU trvat bude Vam muset projektant udelat vypocet zastineni.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janav*
Datum: 18.03.13 08:20

my jsme někde vyčetli, že jí musí svítit slunce do obytné místnosti svítit alespoň 4 hodiny denně a my jí stojíme na západě, tak jí tam bude svítit teoreticky celý den-no uvídme

Od: jar®
Datum: 18.03.13 16:21

Sousedka má nárok na diagram zastínění, který musí vypracovat akreditovaná osoba. Pokud bude vše v pořádku, nemusíte již zastínění jejího pozemku řešit. My jsme si ho nechali dělat v Brně a vše bylo bez problémů. Výška stavby cca 7m, vzdálenost od sousedního pozemku cca 5 metrů. Pokud vím, neřešilo se zastínění pozemku jako takového, ale zastímění okna v obytné části a to bylo ještě o cca 2 metry od plotu. Co se týká stromů, to vůbec teď neřešte. Zbytečně se přilévá olej do ohně. Klidně jí řekněte, že tam budete mít pouze anglický trávník bez stromů. NEJSTE :) žádný zahradník a na zahredě chcete odpočívat. Až bude stavební povolení, tak jí tam zasaďte rychle rostoucí dřeviny,ať si to užije. My jsem na stavební povolení čekali 3 roky, taky kvůli jedněm bezva sousedům. Museli jsme 2x předělávat projekt. Nakonec prohráli. Začínáme se základama - letos.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 18.03.13 17:11
avatar

Nejlepší by bylo se s paní nějak dohodnout po dobrém. Vy jí nesmíte moc stínit (na to je nějaký předpis), ale na druhou stranu její rajčata nemají o nic větší právo na život, než vaše stromy. Co kdybyste jí třeba za podpis nabídli každoroční tašku úrody (pokud úroda bude) z těch stromů? Nebo že jí v rámci své stavby opravíte plot apod.

Nevím, zda by pomohl pruh cizího pozemku. Před časem byl v TV takový pořad právní pořad pro obyčejný lid. A pamatuji se, že se tam probíral i souhlas sousedů se stavbou. A prý záleží na charakteru stavby, třeba pro vepřín může být sousedem prakticky kdokoliv z vesnice, pokud je reálná možnost, že by byl dotčen zápachem apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 18.03.13 18:07

tý brďo, to je nápad. Asi bych sousedce řekla - když budete dělat potíže, postavíme si dům někde jinde, vás za souseda nechci. Na původní parcele budu chovat hospodářská zvířata a vyberu ty, co nejvíce smrdí*smich* Tak máte na výběr - buď dům dle našeho projektu nebo mini vepřín .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenya*
Datum: 19.03.13 10:13

Pruh pozemku je nesmysl, účastníkem stavebního řízení je každý koho se stavba může jakkoli dotýkat a nemusí nutně sousedit s vaším pozemkem. řešíme podobný problém, zatím ale ve fázi kdy máme pouze dokončen projekt a chystáme se jej předložit, tak jsme sami zvědaví:( podle všeho co máme načteno a vyzjištěno od úřadú projektantů atd záleží hlavně na té paní co sedí u nás na stavebním úřadě, popř na stavebním úřadě v okresním městě... my jsme ale od sousedů severně a naše přístavba nevrhá na jejich pozemek ani cm stínu a nemají ani žádný jiny odůvodnitelný důvod k nesouhlasu, prostě jen prudí*bzum* i tak nám bylo dvěma projektanty shodně řečeno, že nám stavbu můžou odložit až o dva roky... v případě, že stavební úřad navrhne vypracovat různé studie jako např zastínění atd. může se to i dosti prodražit*bum*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 19.03.13 14:05
avatar

Už se tu jednou podobný případ řešil. My máme také z jedné strany sousedy a z druhé vlastní kus pozemku a tak jsme potřebovali souhlas pouze toho souseda, s kterým přímo sousedíme. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.