Jakou střešní krytinu

Od: Datum: 16.03.13 21:21 odpovědí: 9 změna: 17.03.13 16:58

Vím, že je to nekonečné téma, ale já stále nějak nevím.

Chci stavět malometrážní bungalow pro 2 lidi. Mé kritérium je, že nechci dělat celoplošné bednění (pouze na přesazích a jinak rošt).

Líbí se mi krytina co jsem viděl na veletrhu - profilovaný plech s posypem z kamenné drtě. To jsem ale okamžitě zavrh kvůli vysoké hrubosti tedy tvorbě mechů a usazování nečistot.

Proto jsem byl už i celkem rozhodnut pro Lindab Ideal. Trochu se obávám hluku při dešti, ale výrobce tvrdí, že pří 5 cm izolaci z vaty je dosaženo hluku max. 40 dB. Já budu dávat 25 -30 cm a to navíc do podhledu. Stř. krytina bude ještě nad nezateplenou půdou. Takže s hlukem by snad problém být neměl. Co se mi ale nelíbí je to, že se to šroubuje skrz přes těsnění a to v dolní části vlny - tedy tam kde se valí hromada vody. Někde jsem od Milana Cukráře četl, že hlavně néé Lindab - bohužel to neodůvodnil, proto by mě zajímaly další důvody proč né lindab.

Ještě by mě zajímalo, jelikož se tyto tabule používají v délkách krokví, jak to funguje. Přece mi ve stavbninách nenařežou třeba 4,28 cm délky. Díky za objasnění.

Uvažoval jsem i nad taškami, ale musel bych dělat masivnější krovy a pokud bych každou tašku nepřivrutil (nepraktické díky případné výměně prasklého kusu) tak bych se bál aby střecha občas neskončila u souseda - dům bude stát na větrném místě. Cca jednou za rok přijde velká futeř a půlka obce má tašky pryč.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.13 22:30
avatar

Chápu to tak, že podbití prkny budete dělat jen na přesazích. Osobně bych pod ocelovou nebo hliníkovou krytinu dával vždy komplet krov z prken kvůli ukotvení a nosnosti střechy a taky hluku - jsem ale pouze stavař amatér, moje doporučení možná nejsou relevantní. Tak silně profilovaný, pouze ocelový plech bych nekoupil, když se ještě k tomu šroubuje v místech kde poteče voda. Žádné těsnění nevydrží večně a možná tomu odpovídá nic moc záruka. K tomu je velmi drahý na to že se jedná o obyčejnou ocel s trochou plastu na povrchu. Až se ta plastová ochrana povětrnostními vlivy časem zničí, střecha prorezaví.

Tašky jsou hodně těžké a ty moderní přesně zapadající by vítr odnést neměl, ale taky bych je nepoužil. Osobně mám na chatě na velmi větrném místě střechu z profilovaného hliníkového plechu. Sklon střechy je větší, podbití komplet prkna + lepenka + silná izolace. Nekupoval jsem to přímo z tohoto zdroje, ale metr čtvereční asi podobné krytiny tady stojí zhruba 83 Kč, stačí napsat "hliníková krytina" na bazoši. Výhoda je hladkost povrchu a asi i odrazivost pro teplo. Šablony jsou pevně přišroubované. Nevšiml jsem si hluku za deště, což je ale možná dané větším sklonem střechy a silnou izolací.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: podstrechou
Datum: 17.03.13 13:06

Díky za info. Ano bednění střechy chápete správně. Ty hliníkové šablony znám - mám s nimi přikryté sřevo. Problém je ale v tom, že se mi vůbec nelíbí. Tím nemám nic proti tomu, že jste je použil, ale asi by jste taky nepoužil to co se vám nelíbí.

Jinak cena za lindab 236 kč (místní stavebniny) mi v porovnání s ostatním běžným sortimentem nepřijde úplně předražené.

Od: zabu
Datum: 17.03.13 02:10

A co zkusit tohle: http://www.capacco.cz/

Já to mám na baráku, a prý je to věčný. Zatím ta věčnost trvá 4 roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: podstrechou
Datum: 17.03.13 13:08

Cena není špatná - běžná, ale předpokládám, že pod tím musí být celoplošné bednění z prken nebo OSB.

Ještě jsem asi zapomněl napsat, že střecha bude mít sklon 20 - 30° (ještě uvidíme)

Od: ondrassek
Datum: 17.03.13 13:49

když se podíváte na takovou střechu po deseti letech uvidíte deset procent vyměněných šablon protože popraskaly. Líbí se mi vzhledově ale asi to nebude moc kvalitka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 17.03.13 16:02

Dám vědět za šest let. Když se toho dožiju, hi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 09:44
avatar

Nevim z jakych duvodu se krytina lindab nelibi Milanu Cukrari ja osobne proti ni nic nemam jen ta cena oproti podobnym krytinam je vyssi,jestli se vam nelibi montaz na samorezne srouby tex ,jsou i podobne krytiny ktere se pribijeji pres vlnu do latovani hrebiky se specialni povrchovou upravou,ta hlucnost by se dala zcasti odstranit pouzitim dreveneho zaklopu na ktery se natahne kontaktni difuzni folie na tu se udelaji kontralate a latovani,pri pouziti izolace 25-30 bude hluk minimalni,nebo se da udelat nadkrokevni izolace,osobne mam radeji taky krytinu s posypem lepe se mi po ni chodi pri montazi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: podstrechou
Datum: 17.03.13 13:16

Mohu se zeptat co konkrétně máte na mysli tím - "podobné krytiny, které se přibíjejí přes vlnu"? Já vím jenn o onduline, což je podle mě pěkně nekvalitní - taková trochu slisovaná vlnitá lepenka.

Skladba od interiéru k exteriéru by měla být cca takováto:

interiér

podhled

rošt

parozábrana

tep. izol. z minerálních vláken

difůzně otevřená folie

rošt

bednění z prken či desek (hrubá podlaha)

volný nezateplený prostor (např. uskladnění lyží přes léto,...atd...)

krokve

nějaká folie (pojistná hydrizolace)

kontralatě

střešní latě

krytina

Datum: 17.03.13 16:58
avatar

Nemyslel jsem onduline tuto krytinu bych si nedal ani na stodolu,ale typu Metrosindel,Metrobond atd .sice je to skladana krytina neda se koupit v delce treba sesti metru ale ja s ni mam dobre skusenosti, mozna jeste lepsi krytinou by byly falcovana krytina satjam rapid,ktera se do sebe zacvakava a ve spojich prisroubuje vruty, ktere jsou prekryty prave dalsi krytinou

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.