Jak na převod parcely kterou nikdo nevalstní?

Od: Datum: 12.03.13 19:00 odpovědí: 5 změna: 13.03.13 10:58

Dobrý den mám zájem o koupi zarostlé parcely cca 500m2 .
Parcela ale nemá vlastníka ani BPEJ a není zapsaná na LV ,

pozemek je určený k plnění funkcí lesa.
Omezení vlastnického práva : Nejsou evidována žádná omezení.
Jak tuto parcelu mohu na sebe přepsat případně jak by to bylo s cenou? Moc předem děkuji za odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.13 19:25
avatar

Parcela není zapsána v KN.Ale vlastní ji stát jako les.Možná už je v majetku církve.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 19:38
avatar

vedle evidence v KN a LV je ještě takzvaná stará evidence tzv. pozemkového katastru,ke bych se podíval, zda není nějaký vlastník. že by byla bez vlastnictví,to je divné. v nahlížení do KN je někde přepínátko mezi KN a PK (stará zjednosušená evidence).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 21:35

Doplním trošku kolegy... neexistují parcely, které nemají vlastníka. Pokud ano, je jich mizivé promile a sám jsem se s žádnou nikdy nesetkal.

Velmi pravděpodobně jste narazil na tzv. honovou parcelu - název je odvozen od tzv. honu, což byly zemědělské pozemky různých vlastníků sloučené v rámci evidence nemovitostí pod parcelu s jedním číslem - tehdy se sice vlastnictví evidovalo, ale pro centrální plánování a hospodaření bylo důležitější kdo parcelu využíval - státní lesy, JZD, atd.

V příslušném katastrálním území ještě nebyla provedena digitalizace. Až bude provedena, budou parcely tzv. pozemkového katastru (PK) převedeny do reálu a tahle jedna parcela bude rozdělena třeba na 10 menších, z nichž každá bude mít své číslo a svého majitele a BPEJ. Oni je mají vlastně už teď, ale na mapě zatím nejsou zobrazeny.

Kolega Miramira, to trošku popletl... LV nebo-li list vlastnický samozřejmě obsahuje i parcely PK. Jenže Vy jste se zřejmě podíval jen do mapy - zjistil si parcelní číslo a v nahlížení do KN zjistil, že parcela nemá vlastníka.

Jestli to nemáte daleko, skočte si na příslušný katastr a nahlédněte do mapy pozemkového katastru, tam zjistíte ta správná parcelní čísla i majitele.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zabu
Datum: 12.03.13 23:47

Může to být také parcela po zemřelém majiteli bez potomků, která sice přešla na stát, ale není v nových digitalizovaných mapách zanesena. Potom jedině cesta na úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, podat podnět, oni sami vyvolají jakési řízení, kterým to vše uvedou na pravou míru, asi to bude muset projít přes katastr, a teprve potom můžete požádat stát o odkup parcely. Je to běh na trochu delší lokte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.13 10:58

Tohle je s prominutím nesmysl.

Při digitalizaci se do "nového stavu" převádí všechny parcely bez ohledu na to, zda jsou jejich vlastníci naživu či nikoliv. V případě, že majitel nemovitosti zemře bez dědiců, je parcela nadále evidována na jeho jméno, dokud nedojde k projednání tzv. Odúmrtě, v rámci které nemovitost propadne státu. Odúmrť není nikdy projednána dříve než za 10 let po srmti majitele, obecně spíše ještě později. Dokonce mám dojem, že ta desetiletá lhůta je v zákoně, ale jistý si nejsem.

To že katastrální území není dosud zdigitalizované dosvědčuje to, že parcela na kterou se tazatel ptá, nemá přiřazenu BPEJ. V digitalizovaných katastrech mají BPEJ všechny parcely u kterých se BPEJ uvádí (prakticky všechny s výjimkou staveb, komunikací, manipulačních ploch apod.) U nezdigitalizovaných katastrů jsou BPEJ uvedeny u parcel PK, nikoliv u parcel EN (které nemají vlastníka) - což je případ na který se tazatel ptá.

V extrémních případech (promile, jak jsem uváděl v minulém příspěvku), kdy katastr skutečně nezná vlastníka, je tato parcela zapsána na listu vlastnickém, kde je v údaji o majiteli je zapsáno "Neznámý vlastník, adresa neznámá" a LV má zpravidla číslo 11000.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.