Protihluková okna

Od: Datum: 11.03.13 16:16 odpovědí: 8 změna: 12.03.13 20:30

Chci si dát protihluková okna,nad 40 dB,ale nevím jestli dvojsklo nebo trojsklo.Někdo říká dvojsklo,protože u trojskla vibruje to uprostřed.Jiný tvrdí něco jiného,tak nevím.A jak je takové okno značeno např.Uw-0,77W/m2k?Poradíte...děkuji*nevi*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 11.03.13 16:23

Trojsklo - případná vibrace vnitřní tabule je závada (k reklamaci), nikoli vlastnost.

Údaj "Uw-0,77W/m2k" ke údaj o tepelných vlastnostech (prostup tepla), nikoli o akustických vlastnostech, akustický útlumje udáván v dB.

doplněno 11.03.13 16:43:

Přiznám se, že moc nerozmumím... ´Součástí´ protihlukového okna musí být certifikát o jeho útlumu.

Mimochodem - útlum 40 dB je ´značný´, nejsem si jist, jestli jsou taková okna běžně na trhu, běžně se útlum pohybuje do cca 15 dB.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: okna
Datum: 11.03.13 16:36

A jak by mělo být značeno takové okno s útlumem nad 40 dB?

Od: okna
Datum: 11.03.13 17:13

4-16-8 Ug1,1W/m2k RW 40 dB,tohle značení mi poslala jedna firma,která prodává okna,když jsem je obj.Tak abych nenaletěla..

Datum: 11.03.13 23:38
avatar

Tak to máte složení: 4mm sklo (běžné), 16mm mezera, 8mm sklo (možná je vrstvené s materiálem na útlum hluku), Ug = 1,1Watt na metr čtv. a rozdíl teploty 1 Kelvin (nebo 1°C) = celkový prostup tepla oknem, vcelku průměrná hodnota a Rw je útlum propouštěného hluku, běžná okna mají cca 32dB, protihluková víc než 35 - 38 dB.

Samotná trojskla tedy nízkou úroveň prostupu hluku nezaručují, určující je spíš použití jedné speciální výplně, a tedy udávaná velikost Rw (čím vyšší tím menší prostup hluku).

Dále můžete sledovat a zvolit prostup slunečního záření g (je v %, čím více, tím je prostupnější), je-li místnost tmavší a málo osluněná je samozřejmě vhodná vyšší hodnota propustnosti a opačnou volbou lze zase citelně omezit obtěžující prohřívání interiéru v létě, pokud je to potřebné.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: okna
Datum: 12.03.13 10:46

Takže je jedno jestli trojsklo nebo dvojsklo,záleží na složení.?Bylo mi řečeno,že když chci protihluk 40dB,musí být dvojsklo.Trojsklo vibruje,to mi řekli na firmě kam jsem se vydala okna poptávat.Nevím,jakou firmu zvolit,všude říkají něco jiného.Mám na výběr...Okna eu,Vekra,Stavona,Everlast nebo Ševčik okna...máte někdo dobrou zkušenost s některou s firem.Jinak děkuji za odpovědi všem, co reagovali na mé otázky.

Datum: 12.03.13 17:25
avatar

S trojskly to bude nejspíš pravda, protože když jsou skla stejná (3x4mm), tak rezonují (vibrují, chvějí se) na podobném kmitočtu a tedy si ochotně předávají energii zvuku, takže oproti normálnímu dvojsklu (2x4) není přínos útlumu možná velký. Navíc jsou sama těžká a další zvýšení váhy použitím silnější (protihlukové) výplně není žádoucí. Jinak je ale rozdíl v propustnosti hluku nových plastových oken oproti starým téměř vždy značný, i když jsou jen běžného provedení. naopak může nastat stav, kdy izolací vnějšího hluku začne vadit ten vnitřní, vznikající v domě, který byl dříve tím vnějším "maskován".

Jakou firmu vybrat je těžké poradit, většina lidí má zkušenost jen jednou a s něčím spokojeni jsou, s něčím zase třeba ne. Lépe si všechno předem rozmyslet a určit sám, návrhář firmy nemusí potřeby zákazníka přesně trefit. Je dobré, když má výrobce vzorkovnu, kde si můžete předem prohlédnout vybraný druh rámu i zasklení. Další věc je ta, že montáž provádí většinou smluvně někdo jiný a záleží na jakou partu zrovna máte štěstí.

Pokud měl starý rám větší hloubku, je vhodné mít i nový plastový hlubší (silnější), lépe tepelně izoluje a i zeď vedle dává delší (lepší) tepelný most, když není zateplená.

Dál je třeba vzít v úvahu fakt, že plocha zasklení bývá vždy menší, než u původních oken (plast má rozměrnější rámy a v cihlové zástavbě se vyměřuje na omítku, původní okna byla na cihlu). To vadí hlavně u menších a/nebo vícedílných oken, takže se někdy v plastu počet křídel okna snižuje (3 na 2, 2 na 1, a vkládá se někdy imitace rámu mezi skla /je užší/, kvůli estetice), nebo se část zasklení (některé z křídel) zvolí jako pevná (neotvíratelná), nevadí-li to příliš čištění. Okno tím zlevní a prosklená plocha je větší.

Jako výplň se někdy prostor mezi skly plní netečným plynem, krypton tepelně izoluje lépe než argon, je ale dražší.

Zkušenost s konkrétní firmou snad ještě někdo přidá, popř. zkuste použít vyhledávání Poraďte.cz

doplněno 12.03.13 17:32:

K první větě příspěvku: určující je hodnota útlumu hluku, závisí na použití výplně, ne tedy na počtu skel.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: okna
Datum: 12.03.13 20:30

Děkuji ferdo60 za vyčerpávající odpovědi...*palec*

Datum: 11.03.13 23:48
avatar

Nevím přesně,jaké máme okna v paneláku,ale jsou to dvojskla,dvojí těsnění.Běžná.Když jedou popeláři a v pondělí ráno nakládají popelnice přímo pod mým oknem ve třetím patře,spím jako mimino a nic neslyším.Také se ty okna nemlží.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.