Při stavění plotu nesmím kopat na sousedově?

Od: Datum: 10.03.13 10:07 odpovědí: 27 změna: 11.03.13 19:56

Soused tvrdí, že podle zákona nesmí betonové podstavce (základy pod zemí kuželového tvaru) plotu být na jeho pozemku, tedy že můžeme kopat jen a pouze na svém pozemku. Jinými slovy řečeno, až bude pletivový plot postavený, bude kolem 10cm našeho pozemku za plotem-tedy soused si polepší asi o 3m2 našeho pozemku. Přijde mi to jako blbost, mám pravdu? Místo aby byl vděčný, že mu sponzorujeme plot mezi námi, tak dělá obstrukce!

A co dělat, když bude na svém tvrzení stát a bude nám bránit postavit plot s kopáním i na jeho pozemku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.13 10:27

příjde vám to jako blbost, aby vám někdo cizí lozil po vašem pozemku? vše závisí na dobrých sousedských vztazích a soudě dle vašeho vyjádření a jisté míry arogance asi tuším, jaké vzahy mezi vámi jsou. Doporučuji mnohem více pokory!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jirbar*
Datum: 10.03.13 10:28

Ano nesmíte. Jedině dohoda, nejlépe písemně. A pokud má soused slepice, nebo psa, tak bude muset plot udělat on. Ani jeho kočka nesmí na Váš pozemek.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zepe®
Datum: 10.03.13 10:35
avatar

zas budete mít o3m2 méně sekání*smich*

Opravdu je to jen o dohodě. Dnes plot není povinný. Měl by být myslím v případě že vám na pozemek nebo na sousedovo běhají vaše domací zvířata. samozřejmě nemůžete si po sousedovo pozemku cestovat kdyz není plot

Ohodnoceno: 2x
 
Od: sousedka
Datum: 10.03.13 10:40

Rozumím tomu tedy správně, že hotový plot (tedy to pletivo) nám uřízne 10cm našeho pozemku (tedy že i základy, které jinak nejsou vidět) musí být na našem pozemku? Vždyť ale pak za 10 let on ty cca 3m2 takzvaně "vydrží" dle vydržecího práva. To je přece nefér.

Pan soused nám rád říká nesmysly, např. že voda z kopané studně je jen pitná a ne užitková (to může říct snad jen mimino), takže jsem čekala, že si teď zase vymyslel nějakou stupiditu. Mě to laicky prostě nesedělo, že mu postavím plot a ještě daruji kus pozemku, který je u nás drahý...On plot nepotřebuje,že..

Datum: 10.03.13 10:50

ANO ROZUMÍTE TOMU SPRÁVNĚ, KDYŽ NĚCO CHCETE STAVĚT TAK JEN NA SVÉM POZEMKU A ZÁKLADY MUSÍ BÝT NA TOM, CO JE VAŠE ABY JSTE NEOBTĚŽOVALA PANA SOUSEDA!

to jste opravdu tak arogantní a přesvědčená o své pravdě? pořát melete o tom jak darujete kus pozemku? uvědomujete si to, co to plácáte za svojí alibistikou kravinu? k čemu mu asi bude pruh 10cm široký? co jen to je za lidi kolem nás, no chudák pan soused!

a asi plot nepotřebuje, vypadá to, že vy ho potřebujete mnohem víc než on, když si ho stále nutíte a ještě s takovým přístupem!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: opredat
Datum: 10.03.13 11:00

Holt mate stesti na dobre sousedy. Budte rad. Az Vam bude nekdo travit psy, vylevat chcanky na dvere, propichavat gumy - rozbijet skla na aute budete zajiste myslet jinak. Nikdo, opravdu nikdo pro Vas nehne ani prstem a silacke reci, ze Vam se to nemuze stat, ze by jste si to zaridil, si nechet pro sebe.

Zrovna, ted byla v TV reportaz o takovem sousedovi, ktery skodil vsem v ulici i dokonce starostovi te male obce a ani on, cajti a prestupkova komise NIC nezmohli. Prehazovali si to jak horky brambor. Dokonce ani to Vase tucne pismo ve Vasem prispevku nic nezmuze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sousedka
Datum: 11.03.13 09:47

Ano, přesně o tom to je. Náš soused je "divnej", koupili jsme barák jeho bratra a on si postupně vymýšlí, co si tu ještě zapomněl a chce to (hromadu beton.dlaždic, dřevo z boudy). Něco jsme mu dali, ikdyž měl dva roky na to si to vzít před prodejem!

Já nevím jak Vám, ale mě to nepřijde fér, když on taky by rád ten plot a nechá nás jej celý zaplatit. Stejně jako tady někdo říká, proč nejsme ochotni mu dát našich 10cm (což je u nás asi 4000kč) pozemku, tak já nerozumím tomu, že když my postavíme I PRO NĚJ plot za třeba 6.000kč +práce, tak mu mám ještě dát 4000kč? Přece férový sousedé rozdělí plotem pozemky FÉROVĚ. Aspoň naši okolní sousedé mají ploty tak postavené=ani nám ani jim se neubralo.

Stejně nic nezbyde, než to, že my dáme tisíce za plot a ještě i prostor, kterýho on má víc jak dost. Hold je ve výhodě.

Od: rexic
Datum: 11.03.13 12:09
Nezlobte se na mě, ale mluvíte a reagujete jako kretén.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sousedka
Datum: 11.03.13 14:44

Já se nezlobím. Je to Váš názor na můj slovní projev. Respektuji Vás.

Datum: 11.03.13 19:56
avatar

sousedko, co Vám brání tomu, abyste plot postali na hraně pozemku, zvolte jiné uložení patek, klidně 10cm na Vašm pozeku, Plot dejte na hranici pozeku.

Již jsem to psal zde, kámoš si nechal vyměřit pozemek, páč soused prudil, geodeti udělali bod, čáru, značku, a soused se hádal, která strana čáry je u něj, či střed čáry a střed kolíků..

i tací jsou sousedi...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.03.13 10:54

ale plot Vám nemusí nutně uříznout těch deset cm. Prostě nedáte rovné tyčky, ale nad zemí budou ohnuté (respektive přivařené) do pravého úhlu. Tím se dostanete o těch 10 cm dál ;). Ale jinak dle vydržovacího práva soused nic "nevydrží", páč Vy se o ty svý 3m2 budete stále starat. To znamená sekat apod. K vydržení je nutno splnit např podmínku, že se soused celou dobu domníval, že se jedná o jeho majetek

Sousedko. Přestaňte se hrabat v zákonech, kupte kafčo, upečte bábovku, sklopte hlavu a jděte souseda POPROSIT, zda mu nebude vadit, že těch pár tyček zakopete do země tak, jak to má být. Třeba se při kávě (čaji, vínu) domluvíte *placni*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rexic
Datum: 11.03.13 12:11
Tyhle socialistický rady na takového souseda rozhodně nefungují.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 11.03.13 13:58

Kapitalistická rada asi bude, koupit na souseda Kalašnikov. Jen aby se náhodou do rány nepřipletl "rexic".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zepe®
Datum: 10.03.13 10:56
avatar

Jasně uřízne. tak pletivo napnete se sousedovo strany tim získáte z5 pozemek o síle sloupku a to se vyplatí *haha*

Nesměji se jen davám radu jak ušetřit pár cm2 ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 10.03.13 11:12

Vydržení je blbost. Užívat se musí poctivě 10 let. To znamená že musí být 10 let skálopevně přesvědčen že ten kousek je jeho a né jen to že jste mu umožnili to užívat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: opredat
Datum: 10.03.13 10:54

Jeste chvilku me povidejte o sousedskych vztazich ...

Pokud nechcete prijit o pozemek - chapu Vas - tak Vam nezbyde nic jineho, nez do spodni casti trubky vyvrtat tri otvory o prumeru 10mm (podle roxoru) a do nich zasunout 10-15 cm roxory. Nejlepe to heftnout svareckou. Pretrit to "asfaltem", tycku dat na hranici pozemku a zabetonovat budete ty roxory co budou trcet do vaseho pozemku. Najde se jiste i jine reseni. Chce to pevne nervy a nenechat se vykolejit - tim nas...te souseda, ze jste nasli reseni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 11:14

Chce to pevne nervy a nenechat se vykolejit - tim nas...te souseda, ze jste nasli reseni.

tento řádek mi úplně vyrazil dech! Proč pevné nervy? Proč se nenechat vykolejit? a nechápu proč by něli nas.. souseda, že našli řešení? Vy si myslíte, že se chovat slušně a ohleduplně k ostatním, zasluhuje pevné nervy a nenechání se vykoljit a ještě nas... svým chováním ostatní? jsem zděšený!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: opredat
Datum: 10.03.13 14:08

Chce to cist vsechny prispevky aby jste byl v obraze a pak nemusite byt zdeseny.
"Holt mate stesti na dobre sousedy. Budte rad. Az Vam bude nekdo travit psy, vylevat chcanky na dvere, propichavat gumy - rozbijet skla na aute budete zajiste myslet jinak. Nikdo, opravdu nikdo pro Vas nehne ani prstem a silacke reci, ze Vam se to nemuze stat, ze by jste si to zaridil, si nechet pro sebe.
Zrovna, ted byla v TV reportaz o takovem sousedovi, ktery skodil vsem v ulici i dokonce starostovi te male obce a ani on, cajti a prestupkova komise NIC nezmohli. Prehazovali si to jak horky brambor. Dokonce ani to Vase tucne pismo ve Vasem prispevku nic nezmuze."
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 10.03.13 11:18

3m2 tvého pozemku? Tak tebe bych chtěl taky za sousedku. Jednak můžeš sloupky umístit tak, abys měla plot od sousedovi strany a tím o nic nepřijdeš a jednak soused jistě šíleně zbohatne o ty 3m2, které se mimochodem mezi sloupkama úžasně udržují.

Je mi jasné, že někdy nejsou sousedské vztahy zrovna nejlepší, ale člouvěk musí občas udělat nějaký kompromis. Každopádně jsem rád za to, jaké máme sousedské vztahy my. U plotu jsme se domluvili kolem stromků, aby se to nepletlo, od oka nalajnovali a nikoho nás nezajímalo, jestli náhodou ten druhý nedostane o pár centimetrů víc.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: olaf71*
Datum: 10.03.13 11:23

bohužel i tací lidé jsou mezi námi. na plot nemají a ještě dělají problémy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pest®
Datum: 10.03.13 12:00
avatar

A co použít zemní vruty? ty by šly dát na hranici, akorát ta cena bude vyšší. Jak psali výše k sousedovi nemůžete, ale je to o dohodě s dobrým sousedem se dohodnete. Jinak vy řešíte 10cm pruh, zeptejte se geodeta jaká je tolerance při vyměřování. U starých nedigitálních map, tam lítá i půl metru :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 10.03.13 12:04

Ty vruty nevyjdou o nic dráž, když si spočítáš, kolik spotřebuješ betonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.03.13 12:05

Nějak nerozumím, když dáte sloupky na svůj pozemek, tak bude plot, pletivo hranicí. Proč by měl mít soused na svém pozemku sloupky? Tak se přece ploty nestaví!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pepr®
Datum: 10.03.13 13:56
avatar

Bussi, jde o ty betonové patky(základy). Pokud dá sloupky k sobě a pletivo na hranici, tak (v případě klasických patek, sloupek uprostřed) bude "polovina" patky u souseda. A to sousedovi vadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sousedka
Datum: 11.03.13 10:01

Budeme dávat kuželové betonové podstavníky, ty mají průměr cca 30cm, takže nejméně 10cm z nich by bylo na sousedově pozemku.

Já jsem taky byla v šoku, že soused řeší 10cm! Navíc 10cm něčeho, co na jeho pozemku by bylo pod zemí! Naši přátelé geodeti taky říkali, že výměra může být nepřesná až o půl metru. Psala jsem sem ten dotaz, protože jsem chtěla vědět, zda soused zase tvrdí nějaký nesmysl. Asi jsem působila arogantně, protože já jsem opravdu byla o své pravdě přesvědčená-domnívala jsem se, že ploty podle zákona musí nutně kopírovat hranici pozemků. Až díky vaším radám mi došlo, že plot je stavba jako každá jiná a tak ani jeho základy bez povolení souseda nesmi být na jeho pozemku.

Ještěže zbylé sousedy máme vyjímečně fajnový a férový...

Datum: 10.03.13 12:23
avatar

"Místo aby byl vděčný, že mu sponzorujeme plot ..."
Třeba by byl vděčný, kdyby mu někdo zasponzoroval něco, co on opravdu potřebuje.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: ga
Datum: 10.03.13 22:50

Stavět můžete pouze na svém, takže i samotné základy budete muset realizovat na svém pozemku. V dnešní době však můžete u paty provést zalomení sloupků, čímž se samotným pletivem dostanete až k hranici pozemku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.